planner - en to tr translation catalogue (491 entries)

en: Planner project plan
tr: Planner proje planı

en: Project Management
tr: Proje Yönetimi

en: Handle the tasks, resources, and cost of your projects
tr: Görevleri, kaynakları ve projelerinizin maliyetini yönetin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gantt;Chart;Critical path;Relationship;Dependency;WBS;
tr: Gantt;Grafik;Kritik yol;İlişki;Bağımlılık;WBS;

en: Highlight critical path in Gantt view
tr: Gantt görünümünde kritik yolu vurgula

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Gantt view.
tr: Gantt görünümünde kritik yoldaki görevler vurgulansın mı.

en: Display nonstandard days in Gantt view
tr: Gantt görünümünde standart dışı günleri görüntüle

en: Whether to display nonstandard days in the Gantt view.
tr: Standart dışı günler Gantt görünümünde gösterilsin mi.

en: Print the Gantt view
tr: Gantt görünümünü yazdır

en: Whether printing of the Gantt view is enabled.
tr: Gantt görünümünün yazdırılmasının etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: Highlight critical path in Task view
tr: Görev görünümünde kritik yolu vurgula

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Task view.
tr: Kritik yoldaki görevler Görevler görünümünde vurgulansın mı.

en: Display nonstandard days in Task view
tr: Görev görünümünde standart dışı günleri görüntüle

en: Whether to display nonstandard days in the Task view.
tr: Standart dışı günler Görev görünümünde gösterilsin mi.

en: Print the Task view
tr: Görev görünümünü yazdır

en: Whether printing of the Task view is enabled.
tr: Görev görünümünün yazdırılmasının etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: Print the Resource view
tr: Kaynak görünümünü yazdır

en: Whether printing of the Resource view is enabled.
tr: Kaynak görünümünün yazdırılmasının etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: The active view
tr: Etkin görünüm

en: Which view to display in the user interface.
tr: Kullanıcı arayüzünde hangi görünümün gösterileceği.

en: Host
tr: Ana makine

en: The host running the SQL server.
tr: SQL sunucusunun çalıştığı ana makine.

en: Database
tr: Veri tabanı

en: The SQL server database.
tr: SQL sunucusu veri tabanı.

en: User
tr: Kullanıcı

en: The SQL server user name.
tr: SQL sunucusu kullanıcı adı.

en: Add Predecessor
tr: Öncelik Ekle

en: _Name:
tr: _Ad:

en: _Relation type:
tr: _İlişki türü:

en: _Lag:
tr: _Gecikme:

en: Calendar Editor
tr: Takvim Düzenleyici

en: _New...
tr: _Yeni...

en: Working time...
tr: Çalışma saati...

en: Default week...
tr: Öntanımlı hafta...

en: Use working time from derived calendar
tr: Çalışma zamanını türetilmiş takvimden kullan

en: Set day type to:
tr: Gün türünü ayarla:

en: Custom working time
tr: Özel çalışma saati

en: <b>Working time</b>
tr: <b>Çalışma saati</b>

en: From:
tr: Nereden:

en: To:
tr: Nereye:

en: Apply
tr: Uygula

en: Select a Calendar
tr: Bir Takvim Seçin

en: Hidden columns:
tr: Gizli sütunlar:

en: _Show
tr: Gö_ster

en: _Hide
tr: _Gizle

en: Visible columns:
tr: Görünür sütunlar:

en: Edit Day Types
tr: Gün Türlerini Düzenle

en: Default Week
tr: Öntanımlı Hafta

en: <b>Calendar:</b>
tr: <b>Takvim:</b>

en: Select a weekday and the day type to use for that day in the default week for this calendar.
tr: Bu takvimin varsayılan haftasında kullanılmak üzere haftanın bir gününü ve bu gün için kullanılacak gün tipini seçin.

en: Week day:
tr: Haftanın günü:

en: Day type:
tr: Gün türü:

en: 
    The selected day type has the following working hours:
tr: 
    Seçilen gün türünde aşağıdaki çalışma saatleri bulunuyor:

en: Select group
tr: Grubu seç

en: Search
tr: Ara

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Unselect All
tr: Hiçbirini Seçme

en: Loading resource data
tr: Kaynak verisi yükleniyor

en: Group Editor
tr: Grup Düzenleyici

en: New Calendar
tr: Yeni Takvim

en: C_reate
tr: _Oluştur

en: _Existing calendars:
tr: _Mevcut takvimler:

en: _Name of the new calendar:
tr: _Yeni takvimin adı:

en: _Derive from a calendar
tr: Bir takvimden _türet

en: C_opy an existing calendar
tr: Varolan bir takvimi k_opyala

en: Create an _empty calendar
tr: Boş bir takvim _oluştur

en: Add Day Type
tr: Gün Türü Ekle

en: New Project Phase
tr: Yeni Proje Safhası

en: Add Property
tr: Özellik Ekle

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: _Type:
tr: _Tür:

en: _Label:
tr: _Etiket:

en: Edit Project Phases
tr: Proje Safhası Ekle

en: Project Properties
tr: Proje Özellikleri

en: _Start:
tr: _Başlangıç:

en: _Organization:
tr: _Organizasyon:

en: _Manager:
tr: _Yönetici:

en: _Calendar:
tr: _Takvim:

en: Select...
tr: Seç...

en: _Phase:
tr: _Safha:

en: Date...
tr: Tarih...

en: General
tr: Genel

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Properties
tr: Özellikler

en: _Email:
tr: E-_posta:

en: _Group:
tr: _Grup:

en: C_ost:
tr: _Maliyet:

en: _Short name:
tr: _Kısa adı:

en: Optional - overrides resource name in Gantt view.
tr: İsteğe bağlı - Gantt görünümündeki kaynak adını geçersiz kılar.

en: Select the calendar to use for this resource. If you want to use the default calendar of the project, select 'None'.
tr: Bu kaynak için kullanılacak takvimi seçin. Projenin varsayılan takvimini kullanmak istiyorsanız, 'Hiçbiri'ni seçin.

en: Edit Calendars...
tr: Takvimleri Düzenle...

en: Calendar
tr: Takvim

en: _Insert time stamp
tr: _Tarih bilgisi ekle

en: Notes
tr: Notlar

en: Insert Resource
tr: Kaynak Ekle

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Open Database
tr: Veri Tabanı Aç

en: _Server:
tr: _Sunucu:

en: _Username:
tr: _Kullanıcı adı:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Database:
tr: _Veri tabanı:

en: Select a Project
tr: Bir Proje Seç

en: The database contains the following projects. Select a project to open:
tr: Veri tabanında aşağıdaki projeler bulunuyor. Açmak için bir proje seçin:

en: _Work:
tr: _İş:

en: _Duration:
tr: _Süre:

en: C_omplete:
tr: _Tamamlanan:

en: _Priority:
tr: Ö_ncelik:

en: _Milestone
tr: _Dönüm noktası

en: _Fixed duration
tr: S_abit süre

note: This is the verb "schedule"
en: Schedule:
tr: Zamanlama:

en: Change...
tr: Değiştir...

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Predecessors
tr: Öncelikler

en: _Insert Time Stamp
tr: Zaman _Bilgisi Ekle

en: Insert Task
tr: Görev Ekle

en: Edit Working Time
tr: Çalışma Saatlerini Düzenle

en: <b>Day types</b>
tr: <b>Gün türleri</b>

en: <b>Working hours</b>
tr: <b>Çalışma saatleri</b>

en: Working
tr: Çalışılıyor

en: A default working day
tr: Öntanımlı iş günü

en: Nonworking
tr: Çalışılmıyor

en: A default non working day
tr: Öntanımlı çalışılmayan gün

en: Use base
tr: Kullanım tabanı

en: Use day from base calendar
tr: Temel takvimdeki günü kullan

en: This format does not support reading
tr: Bu biçim okumayı desteklemiyor

en: Could not create XML tree
tr: XML ağacı oluşturulamadı

en: Could not write XML file
tr: XML dosyasına yazılamadı

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Invalid URI: '%s'
tr: Geçersiz URI: '%s'

en: Couldn't find a suitable file module for loading '%s'
tr: '%s'i yüklemek için uygun dosya modülü bulunamadı

en: No support for SQL storage built into this version of Planner.
tr: Planner'ın bu sürümünde SQL depolama desteği derlenmemiş.

en: Invalid URI.
tr: Geçersiz adres.

en: Unable to find file writer identified by '%s'
tr: '%s' tarafından tanımlanan dosya yazıcı bulunamadı

en: Couldn't find a suitable file module for loading project
tr: Projeyi yüklemek için uygun dosya modülü bulunamadı

en: Text
tr: Metin

en: String list
tr: Dizge listesi

en: Integer number
tr: Tamsayı

en: Floating-point number
tr: Gerçel sayı

en: Date
tr: Tarih

en: Duration
tr: Süre

en: Cost
tr: Maliyet

en: None
tr: Hiçbiri

en: Can't connect to database server
tr: Veri tabanı sunucusuna bağlanılamıyor

en: No errors reported.
tr: Hiçbir hata bildirilmedi.

note: Give up.
en: Invalid Unicode
tr: Geçersiz Unicode

en: Connection to database '%s' failed.
tr: '%s' veri tabanına bağlantı başarısız oldu.

en: Connection to database '%s' failed.
    %s
tr: '%s' veri tabanına bağlantı başarısız oldu.
    %s

en: BEGIN command failed %s.
tr: BAŞLA komutu başarısız %s.

en: The project '%s' has been changed by the user '%s' since you opened it. Do you want to save anyway?
tr: Proje '%s' siz projeyiyi açtıktan sonra kullanıcı '%s' tarafından değiştirildi. Yine de kaydetmek istiyor musunuz?

en: Connection to database '%s' failed.
tr: '%s' veri tabanına bağlantı başarısız oldu.

en: Invalid SQL URI (must start with 'sql://' and contain '#').
tr: Geçersiz SQL URI Adresi ('sql://' ile başlamalı ve '#' içermelidir).

en: Invalid SQL URI (invalid project id).
tr: Geçersiz SQL URI Adresi (geçersiz proje kimliği).

en: Invalid SQL URI (no database name specified).
tr: Geçersiz SQL URI Adresi (veri tabanı adı belirtilmedi).

en: Could not add a predecessor relation, because the tasks are already related.
tr: Görevler zaten ilişkili olduğundan öncelik ilişkisi eklenemiyor.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with other relations.
tr: Başlangıçtan Bitişe ilişki tipi diğer ilişkilerle birleştirilemez.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with other relations.
tr: Bitişten Bitişe ilişki tipi diğer ilişkilerler birleştirilemez.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
tr: Başlangıçtan Bitişe ilişki türü Daha Önce Başlama kısıtlamasıyla birleştirilemez.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
tr: Bitişten Bitişe ilişki türü Daha Önce Başlama kısıtlamasıyla birleştirilemez.

en: Start to Finish relation cannot be set. Predecessor starts on project start date.
tr: Başlangıçtan Bitişe ilişkisi ayarlanamıyor. Öncelik proje başlangıç tarihinde başlıyor.

en: Cannot add a predecessor, because it would result in a loop.
tr: Bir döngü oluşturacağından öncelik eklenemiyor.

en: Cannot move the task, because it would result in a loop.
tr: Bir döngü oluşturacağından görev taşınamıyor.

en: Export to HTML failed
tr: HTML olarak dışa aktarma başarısız oldu

en: Insert
tr: Ekle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Unlink
tr: Bağlantıyı Kaldır

en: Link
tr: Bağlantı

en: Indent
tr: Girintile

en: Unindent
tr: Girintiyi Kaldır

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Change day type
tr: Gün türünü değiştir

en: Remove calendar
tr: Takvimi kaldır

en: Add new calendar
tr: Yeni takvim ekle

en: Today
tr: Bugün

note: The order of items has to match the CONSTRAINT_COMBO_* constants in C file
en: As soon as possible
tr: En kısa sürede

en: No earlier than
tr: En erken

en: On fixed date
tr: Belirli bir tarihte

en: Undo '%s'
tr: Geri al: '%s'

en: Undo
tr: Geri al

en: Redo '%s'
tr: Yinele: '%s'

en: Redo
tr: Yinele

en: Add day type "%s"
tr: "%s" gün türü ekle

en: Remove day type "%s"
tr: "%s" gün türünü kaldır

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: No working time
tr: Çalışma zamanı yok

en: Edit default week
tr: Öntanımlı haftayı düzenle

en: Import resources from Evolution Data Server
tr: Evolution Veri Sunucusundan kaynakları içe aktar

en: Name
tr: İsim

en: Email
tr: E-posta

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Imported from Evolution Data Server
tr: Evolution Veri Sunucusundan İçe Aktarıldı

en: Updated from Evolution Data Server
tr: Evolution Veri Sunucusundan Güncellendi

en: Query cancelled.
tr: Sorgu iptal edildi.

en: Evolution Data Server UID
tr: Evolution Veri Sunucusu UID

en: Identifier used by Evolution Data Server for resources
tr: Evolution Veri Sunucusu tarafından kaynaklar için kullanılan tanımlayıcı

en: %dh %dmin
tr: %dsa %ddak

en: %dmin
tr: %ddak

en: mon
tr: ay

note: month unit variant accepted in input
en: month
tr: ay

note: month unit variant accepted in input
en: months
tr: ay

note: month unit variant accepted in input
en: w
tr: h

note: week unit variant accepted in input
en: week
tr: hafta

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
tr: hafta

note: week unit variant accepted in input
en: d
tr: g

note: day unit variant accepted in input
en: day
tr: gün

note: day unit variant accepted in input
en: days
tr: gün

note: day unit variant accepted in input
en: h
tr: s

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
tr: saat

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
tr: saat

note: hour unit variant accepted in input
en: min
tr: dak

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
tr: dakika

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
tr: dakika

en: Project start
tr: Proje başlangıcı

en: Work
tr: Çalışma

en: Unnamed
tr: İsimsiz

en: Change work to %s
tr: İşi %s olarak değiştir

en: Change progress to %u%% complete
tr: İlerlemeyi %u%% bitti olarak değiştir

en: No name
tr: İsimsiz

en: Make task '%s' a predecessor of '%s'
tr: Görev '%s'i '%s'in önceliği yap

en: Edit task property
tr: Görev özelliklerini düzenle

en: _Insert Task
tr: Gö_rev Ekle

en: Insert a new task
tr: Yeni görev ekle

en: In_sert Tasks...
tr: Görev _Ekle...

en: _Remove Task
tr: Göre_vi Kaldır

en: Remove the selected tasks
tr: Seçilen görevleri kaldır

en: _Edit Task Properties...
tr: _Görev Özelliklerini Düzenle...

en: Select _All
tr: Tümünü _Seç

en: Select all tasks
tr: Tüm görevleri seç

en: _Unlink Task
tr: Görev Bağlantısını _Kaldır

en: Unlink the selected tasks
tr: Seçilen görevlerin bağlantısını kaldır

en: _Link Tasks
tr: Görevleri _Bağlantıla

en: Link the selected tasks
tr: Seçilen görevleri bağlantıla

en: I_ndent Task
tr: Görev _Girintile

en: Indent the selected tasks
tr: Seçilen görevleri girintile

en: Unin_dent Task
tr: Görevin Girintisini Kal_dır

en: Unindent the selected tasks
tr: Seçilen görevlerin girintisini kaldır

en: Move Task _Up
tr: Görevi Y_ukarı Taşı

en: Move the selected tasks upwards
tr: Seçilen görevleri yukarı taşı

en: Move Task Do_wn
tr: Görevi Aşa_ğı Taşı

en: Move the selected tasks downwards
tr: Seçilen görevleri aşağı taşı

en: Reset _Constraint
tr: _Kısıtı Sıfırla

en: Zoom To _Fit
tr: _Sayfaya Uydur

en: Zoom to fit the entire project
tr: Tüm projeyi ekrana sığdır

en: _Zoom In
tr: _Yakınlaş

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaş

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Edit _Visible Columns
tr: _Görünür Sütunları Düzenle

en: Edit visible columns
tr: Görünür sütunları düzenle

en: _Highlight Critical Tasks
tr: _Kritik Görevleri Renklendir

en: _Show Guide Lines
tr: Kılavuz Çizgilerini Gö_ster

en: _Nonstandard Days
tr: _Standart Dışı Günler

en: _Gantt Chart
tr: _Gantt Çizelgesi

en: Start
tr: Başlangıç

en: Finish
tr: Bitiş

en: Slack
tr: Serbest

en: Assigned to
tr: Atanan:

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
tr: Tamamlanan %

en: Edit Gantt Columns
tr: Gantt Sütunlarını Düzenle

en: Insert group
tr: Grup ekle

en: Remove group
tr: Grubu kaldır

en: Default group
tr: Öntanımlı grup

en: Edit group property
tr: Grup özelliklerini düzenle

en: Manager name
tr: Yönetici adı

en: Manager phone
tr: Yönetici telefonu

en: Manager email
tr: Yönetici e-posta adresi

en: Export project to HTML
tr: Projeyi HTML olarak dışa aktar

en: Could not export to HTML
tr: HTML olarak dışa aktarılamadı

en: Export to HTML
tr: HTML olarak kaydet

en: Show result in browser
tr: Sonucu tarayıcıda göster

en: File "%s" exists, do you want to overwrite it?
tr: "%s" dosyası zaten var; üzerine yazmak ister misiniz?

en: Create the initial window with the given geometry.
tr: Verilen geometriye göre başlangıç penceresini oluştur.

en: GEOMETRY
tr: GEOMETRİ

en: FILES|URIs
tr: DOSYALAR|URI'ler

en: - Planner project management
tr: - Planner proje yönetimi

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerinin tam listesini görmek için '%s --help' komutunu çalıştırın.

en: Invalid geometry string "%s"
tr: Geçersiz geometri dizgesi "%s"

en: MS Project XML...
tr: MS Proje XML'i...

en: Import an MS Project XML file
tr: Bir MS Proje XML dosyasını içe aktar

en: Couldn't import file.
tr: Dosya içe aktarılamadı.

en: Import a File
tr: Dosyayı içe Aktar

en: XML Files
tr: XML Dosyaları

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Insert phase
tr: Aşama ekle

en: Remove phase
tr: Aşamayı kaldır

en: Could not open plugin file '%s'
tr: Eklenti dosyası '%s' açılamadı

en: Select the views to print:
tr: Yazdırılacak görünümleri seçin:

en: Select views
tr: Görünümleri seçin

en: Select a calendar to use for this project:
tr: Bu proje için kullanılacak bir takvim seçin:

en: Edit Project Name
tr: Proje Adını Düzenle

en: Edit Organization
tr: Organizasyonu Düzenle

en: Edit Manager
tr: Yöneticiyi Düzenle

en: Edit Project Start
tr: Proje Başlangıcını Düzenle

en: Edit Project Phase
tr: Proje Safhasını Düzenle

en: Property
tr: Özellik

en: Value
tr: Değer

en: The name of the custom property needs to start with a letter.
tr: Özel özelliğin isminin bir harfla başlaması gerekir.

en: Do you really want to remove the property '%s' from the project?
tr: '%s' özelliğini projeden gerçekten çıkarmak istiyor musunuz?

en: Add project property
tr: Proje özelliği ekle

en: Remove project property
tr: Proje özelliği çıkar

en: Edit project property value
tr: Proje özelliği değerini düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Type
tr: Tür

en: Add property
tr: Özellik ekle

en: Remove property
tr: Özelliği kaldır

en: Edit property label
tr: Özellik etiketini düzenle

en: Insert resource
tr: Kaynak ekle

en: Material
tr: Malzeme

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: (No name)
tr: (İsimsiz)

en: Edit resource calendar
tr: Kaynak takvimini düzenle

en: Edit resource note
tr: Kaynak notunu düzenle

en: Edit resource cost
tr: Kaynak maliyetini düzenle

en: Edit resource property
tr: Kaynak özelliğini düzenle

en: None (use project default)
tr: Hiçbiri (proje varsayılanını kullan)

en: Edit resource properties
tr: Kaynak özelliklerini düzenle

en: _Insert Resource
tr: Kaynak _Ekle

en: Insert a new resource
tr: Yeni kaynak ekle

en: In_sert Resources...
tr: _Kaynak Ekle...

en: _Remove Resource
tr: _Kaynağı Sil

en: Remove the selected resource
tr: Seçili kaynağı kaldır

en: _Edit Resource Properties...
tr: Kaynak _Özelliklerini Düzenle...

en: Edit _Groups
tr: _Grupları Düzenle

en: Edit resource groups
tr: Kaynak gruplarını düzenle

en: Edit _Custom Properties...
tr: Özel Özellikleri _Düzenle...

en: _Resources
tr: _Kaynaklar

en: Remove resource
tr: Kaynağı çıkar

en: Edit Resource Columns
tr: Kaynak Sütunlarını Düzenle

en: Edit custom resource properties
tr: Özel kaynak özelliklerini düzenle

en: Short name
tr: Kısa ad

en: Group
tr: Grup

note: i18n: Short "Week", preferably 2 letters.
en: Wk %d
tr: Hft %d

en: Week %d
tr: Hafta %d

note: i18n: Week, year.
en: Week %d, %d
tr: Hafta %d, %d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 1 letter.
en: Q%d
tr: Ç%d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: Qtr %d
tr: Çyr %d

note: i18n: Year, short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: %d, Qtr %d
tr: %d, Çyr %d

note: i18n: Short "Half year", preferably 1 letter.
en: H%d
tr: D%d

note: i18n: Year, short "Half year", preferably 1 letter.
en: %04d, H%d
tr: %04d, D%d

en: Open from Database...
tr: Veri Tabanından Aç...

en: Open a project from a database
tr: Bir veri tabanından proje aç

en: Save to Database
tr: Veri tabanına kaydet

en: Save the current project to a database
tr: Mevcut projeyi veri tabanına kaydet

en: Database %s needs to be upgraded from version %s to version %s.
    Please backup database before the upgrade.
tr: Veri tabanı %s sürüm %s'den sürüm %s'e güncellenmelidir.
    Lütfen güncellemeden önce veri tabanı yedeğini alın.

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Could not upgrade database %s.
     Upgrade file used: %s.
    
    Database error: 
    %s
tr: Veri tabanı %s yükseltilemedi.
     Kullanılan yükseltme dosyası: %s.
    Veri tabanı hatası:
    %s

en: Can't create tables in database %s
tr: Veri tabanı %s'de tablo oluşturulamıyor

en: Database %s is not setup for Planner. Do you want to do that?
tr: Veri tabanı %s Planner için ayarlanmamış. Bunu yapmak istiyor musunuz?

en: Connection to database '%s@%s' failed.
tr: Veri tabanı '%s@%s' bağlantısı başarısız.

en: Test to tables in database '%s' failed.
tr: Veri tabanı '%s' tablolarına yapılan test başarısız.

en: Project
tr: Proje

en: Phase
tr: Aşama

en: Revision
tr: Revizyon

en: Open from Database
tr: Veri tabanından aç

en: Link task
tr: Görevi bağlantıla

en: Unlink task
tr: Görev bağlantısını kaldır

en: Insert task
tr: Görev ekle

en: Finish to start (FS)
tr: Bitişten başlangıca (FS)

en: Finish to finish (FF)
tr: Bitişten bitişe (FF)

en: Start to start (SS)
tr: Başlangıçtan başlangıca (SS)

en: Start to finish (SF)
tr: Başlangıçtan bitişe (SF)

en: Edit task type
tr: Görev türünü düzenle

en: Toggle fixed duration
tr: Sabit süreyi değiştir

en: Edit task scheduling
tr: Görev zamanlamasını düzenle

en: Assign resource to task
tr: Kaynağı göreve ata

en: Unassign resource from task
tr: Kaynağın görev atamasını kaldır

en: Change resource units in task
tr: Görevdeki kaynak birimlerini değiştir

en: Edit task predecessor
tr: Görev önceliğini düzenle

en: Edit lag predecessor
tr: Gecikme önceliğini düzenle

en: Edit task note
tr: Görev notunu düzenle

en: No earlier than %s
tr: %s'den önce değil

en: On fixed date %s
tr: Belirli tarihte %s

en: Can't add new predecessor. No task selected!
tr: Yeni öncelik eklenemiyor. Görev seçilmedi!

en: Assigned
tr: Atandı

en: Units
tr: Birim

en: Lag
tr: Gecikme

en: Edit task properties
tr: Görev özelliklerini düzenle

en: _Insert task
tr: Görev ekl_e

en: Insert _subtask
tr: Alt görev _ekle

en: _Remove task
tr: Gö_revi kaldır

en: _Unlink task
tr: _Görev bağlantısını kaldır

en: Assign _resources...
tr: _Kaynak ata...

en: _Edit task...
tr: Görevi _düzenle...

en: Remove task
tr: Görev kaldır

en: Apply constraint to task
tr: Kısıtlamayı göreve uygula

en: Reset task constraint
tr: Görev kısıtlamasını sıfırla

en: Remove tasks
tr: Görevleri kaldır

en: You are about to open an edit dialog each for %i tasks. Are you sure that you want to do that?
tr: %i görev için ayrı ayrı düzenleme penceresi açmak üzeresiniz. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Unlink tasks
tr: Görevlerin bağlantısını kaldır

en: Link tasks
tr: Görevleri bağla

en: Indent tasks
tr: Görevleri girintile

en: Indent task
tr: Görevi girintile

en: Unindent tasks
tr: Görevlerin girintisini kaldır

en: Unindent task
tr: Görev girintisini kaldı

en: Move tasks up
tr: Görevleri yukarı taşı

en: Move task up
tr: Görevi yukarı taşı

en: Move tasks down
tr: Görevleri aşağı taşı

note: Moving task from 'position' to 'position + 1'
en: Move task down
tr: Görevi aşağı taşı

en: Reset task constraints
tr: Görev kısıtlamalarını sıfırla

en: Reset all task constraints
tr: Tüm görev kısıtlamalarını sıfırla

en: _Edit Task
tr: Görevi _Düzenle

en: _Edit Custom Properties...
tr: Özel Özellikleri _Düzenle...

en: Tasks
tr: Görevler

en: _Tasks
tr: _Görevler

en: Edit custom task properties
tr: Özel görev özelliklerini düzenle

en: Edit Task Columns
tr: Görev Sütunlarını Düzenle

en: Edit _resource...
tr: Kaynağı _düzenle...

en: E_xpand all resources
tr: Tüm kaynakları _genişlet

en: _Collapse all resources
tr: Tüm kaynakları _daralt

en: 
    Name
tr: 
    İsim

en: 
    Task
tr: 
    Görev

en: Zoom to fit
tr: Uydurmak için yaklaştır

note: i18n: Label used for the sidebar. Please try to make it short and use * a linebreak if necessary/possible.
en: Resource
    Usage
tr: Kaynak
    Kullanımı

en: Resource _Usage
tr: Kaynak _Kullanımı

en: Edit Resource Usage Columns
tr: Kaynak Kullanımı Sütunlarını Düzenle

en: Unable to open '%s'
tr: '%s' açılamıyor

en: Unable to open help file
tr: Yardım dosyası açılamıyor

en: _File
tr: _Dosya

en: _New Project
tr: Yeni Pr_oje

en: Create a new project
tr: Yeni bir proje oluştur

en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open a project
tr: Bir proje aç

en: Open _Recent
tr: Son _Kullanılan Aç

en: _Import
tr: _İçe Aktar

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save the current project
tr: Güncel projeyi kaydet

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: Save the current project with a different name
tr: Güncel projeyi farklı bir isimde kaydet

en: Page Set_up...
tr: Sayfa A_yarları...

en: Setup the page settings for your current printer
tr: Sayfa ayarlarını mevcut yazıcınıza göre ayarlayın

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: Print the current project
tr: Mevcut projeyi yazdır

en: Print Pre_view
tr: Ön İ_zlemeyi Yazdır

en: Print preview of the current project
tr: Mevcut projenin ön izlemesini yazdır

en: _Close
tr: _Kapat

en: Close the current file
tr: Güncel dosyayı kapat

en: _Quit
tr: Çı_k

en: Exit the program
tr: Programdan çık

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: _Undo
tr: _Geri al

en: Undo the last action
tr: Son yapılan işlemi geri al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: Redo the undone action
tr: Geri alınan eylemi yinele

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _Actions
tr: _Eylemler

en: _Project
tr: _Proje

en: _Manage Calendars
tr: Ta_kvimleri Yönet

en: Edit Day _Types
tr: Gün _Türlerini Düzenle

en: Edit Project _Phases
tr: Proje _Safhalarını Düzenle

en: _Edit Project Properties
tr: Pro_je Özelliklerini Düzenle

en: Edit the project properties
tr: Proje özelliklerini düzenle

en: _Help
tr: _Yardım

en: _User Guide
tr: _Kullanıcı Kılavuzu

en: Show the Planner User Guide
tr: Planner Kullanıcı Kılavuzunu Göster

en: _About
tr: _Hakkında

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: Switch to the view "%s"
tr: "%s" görünümüne geç

en: Open a File
tr: Dosya Aç

en: Planner Files
tr: Planner Dosyaları

en: A Project Management application for the GNOME desktop
tr: GNOME masaüstü için proje planlama programı

en: The Planner Homepage
tr: Planner Web Sayfası

en: Save changes to document '%s' before closing?
tr: Kapatmadan önce '%s' belgesi kaydedilsin mi?

en: If you don't save, changes made the last minute will be discarded.
tr: Kaydetmezseniz son dakikada yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: If you don't save, changes made the last %d minute will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d minutes will be discarded.
tr[0]: Kaydetmezseniz, son %d dakikada yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: If you don't save, changes made the last hour will be discarded.
tr: Kaydetmezseniz, son saatte yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: If you don't save, changes made the last %d hour will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d hours will be discarded.
tr[0]: Kaydetmezseniz, son %d saatte yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: C_lose without saving
tr: _Kaydetmeden kapat

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Save a File
tr: Dosya Kaydet

en: You have opened a file that was saved with an old version of Planner.
    
    When loading old files, all tasks will use the constraint 'Must Start On', since the old version did not fully support automatic rescheduling. To take advantage of this new feature, you should add predecessor relations between tasks that are dependent on each other.
    
    You can add a predecessor relation by clicking on the predecessor and dragging to the successor.
    
    After doing this, you can remove all constraints by selecting the menu item 'Remove all constraints' in the 'Edit' menu.
tr: Planner'ın eski bir sürümü tarafından kaydedilmiş bir dosya açtınız.
    
    Eski dosyaları yüklerken, eski sürüm otomatik yeniden zamanlamayı tam desteklemediğinden tüm görevler 'Tarihinde Başlamalı' kısıtlamasını kullanacaktır. Bu yeni özellikten faydalanmak için, birbiriyle ilişkili görevler arasında öncelik ilişkileri eklemelisiniz. 
    
    Bir önceliğe tıklayıp varisine sürükleyerek öncelik ilişkisi ekleyebilirsiniz.
    
    Bunu yaptıktan sonra, 'Düzenle' menüsündeki 'Tüm kısıtlamaları kaldır' menü öğesini seçerek tüm kısıtlamaları kaldırabilirsiniz.

note: Hack.
en: Unnamed database project
tr: İsimsiz veri tabanı projesi

en: Edit working time
tr: Çalışma zamanını düzenle

en: Identifier used by Evolution Data Server for tasks
tr: Evolution Veri Sunucusu tarafından görevler için kullanılan tanımlayıcı

en: EDS Categories
tr: EDS Kategorileri

en: Categories for a task used by Evolution Data Server
tr: Evolution Veri Sunucusu tarafından kullanılan görev için kategoriler

en: EDS Classification
tr: EDS Sınıflandırma

en: Task access classification used by Evolution Data Server
tr: Evolution Veri Sunucusu tarafından kullanılan görev erişim sınıflandırması

en: EDS URL
tr: EDS URL'si

en: URL for a Task used by Evolution Data Server
tr: Evolution Veri Sunucusu tarafından kullanılan Görev için URL

en: Invalid server URI
tr: Geçersiz sunucu URI'si

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
tr: Planner dosyası seçin

en: The filename extension of this file isn't the planner usual file extension (%s) Do you want to continue?
tr: Bu dosyanın dosya uzantısı alışıldık planner dosya uzantısı değil (%s) Devam etmek istiyor musunuz?
