plasma-bigscreen - en to ar translation catalogue (37 entries)

en: The user agent to browse with.
ar: اسم عميل الويب لتتصفح به

en: The name of the web app
ar: اسم تطبيق الويب

en: link of website to launch
ar: رابط الموقع الإلكتروني للتشغيله

en: Webview
ar: عرض الويب

en: Plasma Bigscreen Webapp runtime
ar: تطبيق الويب بلازما الشاشة الكبيرة

en: © 2025 Plasma developers
ar: © 2025 مطوري بلازما

[ctx: @info:status]
en: Entered Full Screen mode
ar: ادخل وضع ملئ الشاشة

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen (Esc)
ar: اخرج من ملئ الشاشة (Esc)

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute
ar: ألغ الكتم

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute
ar: اكتم

[ctx: @label]
en: Speed
ar: السرعة

[ctx: @action:inmenu]
en: Loop
ar: تكرار

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Fullscreen
ar: أخرج من ملء الشّاشة

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Fullscreen
ar: ادخل ملء الشّاشة

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Controls
ar: أخف أدوات التحكم

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Controls
ar: اظهر أدوات التحكم

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Video
ar: افتح الفيديو

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Audio
ar: افتح صوتًا

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Video in New Tab
ar: افتح الفيديو في لسان جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Audio in New Tab
ar: افتح الصوت في لسان جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Video
ar: احفظ الفيديو

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Video Link
ar: انسخ رابط الفيديو

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Image
ar: افتح صورة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Image in New Tab
ar: افتح الصورة في لسان جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Image
ar: احفظ الصّورة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Image
ar: انسخ الصورة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Image Link
ar: انسخ رابط الصورة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Link
ar: افتح الوصلة

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Link in New Window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Link
ar: احفظ الرابط

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
ar: انسخ الرابط

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ar: ألصِق

en: Open
ar: افتح
