plasma-bigscreen - en to he translation catalogue (37 entries)

en: Year
he: שנה

en: Month
he: חודש

en: Day
he: יום

en: Adjust Date and Time Settings
he: כיוון הגדרות התאריך והשעה

en: Timezone
he: אזור זמן

en: Set time automatically
he: הגדרת השעה אוטומטית

en: Time
he: שעה

en: Date
he: תאריך

en: Back
he: חזרה

en: Search City / Region
he: חיפוש עיר / אזור

en: Your local timezone is %1
he: אזור הזמן המקומי שלך הוא %1

en: System
he: מערכת

en: Homescreen Appearance
he: מראה מסך הבית

en: Colored tiles
he: אריחים צבעוניים

en: Tile backgrounds will be colored based on the app's icon
he: הרקע הזה ייצבע לפי סמל היישומון

en: Wallpaper blur
he: טשטוש רקע

en: Apply a blur effect to the wallpaper on the homescreen
he: החלת טשטוש על תמונת הרקע במסך הבית

en: Global theme
he: ערכת עיצוב מקיפה

en: Set the system theme
he: הגדרת ערכת העיצוב

en: Window decorations
he: עיטורי חלון

en: Have a window frame (minimize, maximize, close), for apps that request it
he: להציג מסגרת לחלון (הגדלה, הקטנה, סגירה), ליישומים שדורשים את זה

en: Navigation sounds
he: צלילי ניווט

en: Play a sound when the selected item changes in system apps
he: להשמיע צליל כשהפריט הנבחר משתנה ביישומי המערכת

en: Power inhibition
he: מניעת צריכת חשמל

en: Prevent the system from automatically sleeping
he: למנוע מהמערכת לישון אוטומטית

en: Adjust date and time
he: כיוון התאריך והשעה

en: Shortcuts
he: מקשי קיצור

en: Open home overlay shortcut
he: קיצור דרך לפתיחת מסך בית צף

en: Open homescreen shortcut
he: קיצור דרך לפתיחת מסך הבית

en: Open settings shortcut
he: קיצור דרך לפתיחת הגדרות

en: Open tasks shortcut
he: קיצור דרך לפתיחת משימות

en: Shortcut currently set to
he: קיצור הדרך מוגדר בתור

en: Reset to default
he: איפוס לברירת המחדל

en: Set Shortcut
he: הגדרת קיצור דרך

en: Hour
he: שעה

en: Minute
he: דקה

[ctx: unit of time]
en: Second
he: שנייה
