plasma-bigscreen - en to ia translation catalogue (35 entries)

en: Favorites Manager
ia: Gerente de favoritos

en: Add Favorites
ia: Adde Favoritos

en: Remove Favorites
ia: Remove Favoritos

en: Screenshot
ia: Captura de schermo

en: Shutdown
ia: Stoppa (Shutdown)

en: Home
ia: Domo o initio

en: Search
ia: Cerca

[ctx: @action:button Opens an overview of all currently running apps]
en: Tasks
ia: Cargas

en: Controller
ia: Controlator

en: Currently capturing keys…
ia: Currentemente capturante claves...

en: Key capture off
ia: Captura de Clave Off (deactivate)

en: On-screen Keyboard
ia: Claviero sur schermo

en: Settings
ia: Preferentias

en: Hold to close…
ia: Mantene cauder..

[ctx: As in: These apps are currently opened]
en: Open Apps
ia: Aperi Apps

en: Close all apps
ia: Claude omneapps

en: Battery: %1%
ia: Batteria: %1%

en: Customize Favorites
ia: Personalisa Favoritos

en: Accept Pairing Request From %1?
ia: Accepta requesta de association ex %1?

en: Exit Bigscreen
ia: Exi Bigscreen

en: Power
ia: Potentia

en: Audio Settings
ia: Preferentias de audio

en: Internet Settings
ia: Preferentiasde Internet

en: Favorites
ia: Favoritos

en: Recent
ia: Recente

en: Applications
ia: Applicationes

en: Games
ia: Jocos

en: Controller added: %1
ia: Controlator addite %1

en: Controller removed: %1
ia: Controlator removite : %1

en: Remote added: %1
ia: Remote addite : %1

en: Remote removed: %1
ia: Remote Removite: %1

en: System taking over controller input
ia: Systema prendente controlo del ingresso de controlator

en: Application taking over controller input
ia: Application prendente controlo del ingresso de controlator

[ctx: @info]
en: Plasma Bigscreen has enabled system-wide inhibition
ia: Bigscreen ha habilitate inhibition per tote le systema

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ia: Cerca…
