plasma-bigscreen - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Favorites Manager
pt: Gestor de favoritos

en: Add Favorites
pt: Adicionar favoritos

en: Remove Favorites
pt: Remover favoritos

en: Home
pt: Início

en: Search
pt: Pesquisar

en: Controller
pt: Comando

en: Currently capturing keys…
pt: A capturar teclas…

en: Key capture off
pt: Captura de teclas desligada

en: On-screen Keyboard
pt: Teclado no ecrã

en: Settings
pt: Definições

en: Hold to close…
pt: Mantenha premido para fechar...

en: Close all apps
pt: Fechar todas as aplicações

en: Battery: %1%
pt: Bateria: %1%

en: Customize Favorites
pt: Personalizar favoritos

en: Exit Bigscreen
pt: Sair do Bigscreen

en: Power
pt: Energia

en: Audio Settings
pt: Definições de áudio

en: Internet Settings
pt: Definições de Internet

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Recent
pt: Recente

en: Applications
pt: Aplicações

en: Games
pt: Jogos

en: Controller added: %1
pt: Comando adicionado: %1

en: Controller removed: %1
pt: Comando removido: %1

en: Remote added: %1
pt: Controlo remoto adicionado: %1

en: Remote removed: %1
pt: Controlo remoto removido: %1

en: System taking over controller input
pt: O sistema está a assumir o controlo do comando

en: Application taking over controller input
pt: A aplicação está a assumir o controlo do comando

[ctx: @info]
en: Plasma Bigscreen has enabled system-wide inhibition
pt: O Plasma Bigscreen ativou a inibição a nível do sistema

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
pt: Pesquisar...
