plasma-bigscreen - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Year
tr: Yıl

en: Month
tr: Ay

en: Day
tr: Gün

en: Adjust Date and Time Settings
tr: Tarih ve Zaman Ayarlarını Yap

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Set time automatically
tr: Zamanı kendiliğinden ayarla

en: Time
tr: Zaman

en: Date
tr: Tarih

en: Back
tr: Geri

en: Search City / Region
tr: Şehir/Bölge ara

en: Your local timezone is %1
tr: Yerel zaman diliminiz %1

en: System
tr: Sistem

en: Homescreen Appearance
tr: Ana Ekran Görünüşü

en: Colored tiles
tr: Renkli döşemeler

en: Tile backgrounds will be colored based on the app's icon
tr: Döşemeli arka planlar, uygulamanın simgesinin rengine bağlıdır

en: Wallpaper blur
tr: Duvar kâğıdı bulanıklığı

en: Apply a blur effect to the wallpaper on the homescreen
tr: Ana ekrandaki duvar kâğıdına bir bulanıklık efekti ekleyin

en: Global theme
tr: Global tema

en: Set the system theme
tr: Sistem temasını ayarlayın

en: Window decorations
tr: Pencere dekorasyonları

en: Have a window frame (minimize, maximize, close), for apps that request it
tr: İsteyen uygulamalar için bir pencere kenarlığı kullanın (küçült, büyüt, kapat)

en: Navigation sounds
tr: Dolaşma sesleri

en: Play a sound when the selected item changes in system apps
tr: Sistem uygulamalarındaki seçili ögeler değiştiğinde ses çalın

en: Power inhibition
tr: Güç Engellemeleri

en: Prevent the system from automatically sleeping
tr: Sistemin kendiliğinden uykuya geçmesini engelleyin

en: Adjust date and time
tr: Tarihi ve Zamanı Ayarla

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Open home overlay shortcut
tr: Ana Ekran Kaplaması Kısayolunu Aç

en: Open homescreen shortcut
tr: Ana Ekran Kısayolunu Aç

en: Open settings shortcut
tr: Ayarlar Kısayolunu Aç

en: Open tasks shortcut
tr: Görevler Kısayolunu Aç

en: Shortcut currently set to
tr: Kısayol şu anda şuna ayarlı

en: Reset to default
tr: Öntanımlılara Sıfırla

en: Set Shortcut
tr: Kısayol Ayarla

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

[ctx: unit of time]
en: Second
tr: Saniye

en: AM/PM
tr: ÖÖ/ÖS
