plasma-camera - en to uk translation catalogue (40 entries)

en: Photo
uk: Фото

en: Video
uk: Відео

en: Microphone is enabled
uk: Мікрофон увімкнено

en: Microphone is disabled
uk: Мікрофон вимкнено

en: Exposure
uk: Витримка

en: Camera
uk: Фотоапарат

en: An error occurred: "%1". Please consider restarting the application if it stopped working.
uk: Сталася помилка: «%1». Вам варто перезапустити програму, якщо вона не працює як слід.

en: The video encoder is struggling to keep up. Try lowering your recording settings to improve performance.
uk: Засіб кодування відео має проблеми із ресурсами. Спробуйте знизити параметри запису, щоб підвищити швидкодію.

en: Switch mode
uk: Перемкнути режим

en: Switch Camera
uk: Перемкнути фотоапарат

en: Cancel self-timer
uk: Скасувати автоспуск

en: Capture photo
uk: Створення фотографій

en: Stop recording video
uk: Припинити записування відео

en: Start recording video
uk: Розпочати записування відео

en: Failed to take a photo
uk: Не вдалося створити фотографію

en: Failed to start recording
uk: Не вдалося розпочати запис

en: Exposure Value
uk: Значення витримки

en: Camera not available
uk: Камера недоступна

en: Settings
uk: Параметри

en: Select camera
uk: Вибір камери

en: Video recording resolution
uk: Роздільність запису відео

en: Video recording quality
uk: Якість запису відео

en: Video recording frame rate
uk: Частота кадрів запису відео

en: Video recording codec
uk: Кодек запису відео

en: Filename pattern
uk: Шаблон назви файлів

en: Output path
uk: Шлях виведення

en: About
uk: Про програму

en: Video Recording Resolution
uk: Роздільність запису відео

en: Auto
uk: Авто

en: Video Recording Quality
uk: Якість запису відео

en: Very low quality
uk: Дуже низька якість

en: Low quality
uk: Низька якість

en: Normal quality
uk: Звичайна якість

en: High quality
uk: Висока якість

en: Very high quality
uk: Дуже висока якість

en: Video Recording Framerate
uk: Частота кадрів запису відео

en: Video Recording Codec
uk: Кодек запису відео

en: Select Camera
uk: Вибір камери

en: Output filename pattern
uk: Шаблон назви файла виведення

en: © Plasma Mobile Developers
uk: © Розробники мобільної Плазми
