kcmkonq - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Documents
ar: المستندات

en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Music
ar: الموسيقى

en: Pictures
ar: الصور

en: Videos
ar: الفيديوهات

en: Public
ar: العام

en: Templates
ar: القوالب

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
ar: <h1>المسارات</h1>
    هذه الوحدة تسمح لك باختيار المكان الذي سيتم فيه حفظ ملفات سطح المكتب على نظامك. 
    استخدم خيار "ما هذا؟" (Shift+F1) للحصول على المساعدة حول الخيارات المحددة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
ar: مسار سطح المكتب:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
ar: يحتوي هذا المجلد كل الملفات التي تراها على سطح مكتبك. تستطيع تغيير موقع هذا المجلد إن أردت، تسنقل عندها كل المحتويات تلقائياً للموقع الجديد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
ar: مسار المستندات:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
ar: سيُستخدم هذا المجلد افتراضيًا لتحميل المستندات منه أو حفظها فيه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
ar: مسار التنزيلات:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
ar: سيُستخدم هذا المجلد افتراضياً لحفظ العناصر التي تنزلها من الإنترنت.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
ar: مسار الفيديوهات:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
ar: سيُستخدم هذا المجلد افتراضياً لتحميل الأفلام منه أو حفظها فيه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
ar: مسار الصور:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
ar: سيُستخدم هذا المجلد افتراضياً لتحميل الصور منه أو حفظها فيه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
ar: مسار الموسيقى:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
ar: سيُستخدم هذا المجلد افتراضياً لتحميل الموسيقى منه أو حفظها فيه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Public path:
ar: مسار العام:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_publicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save public shares from or to.
ar: سيُستخدم هذا المجلد بشكل مبدئي لتحميل  أو حفظ المشاركات العامة مع الآخرين.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Templates path:
ar: مسار القوالب:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_templatesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
ar: سيُستخدم هذا المجلد بشكل مبدئي لتحميل القوالب منه أو حفظها فيه.
