kcmsmserver - en to ar translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
ar: <h1>مدير الجلسة</h1>  يمكنك ضبط مدير الجلسة هنا. هذا يتضمن خيارات مثل ضرورة أو عدم ضرورة التأكيد على تسجيل الخروج و إذا كان واجباً استعادة الجلسة عند الدخول أو إيقاف تشغيل الحاسوب تلقائياً عند الخروج من الجلسة.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
ar: يجب إعادة تشغيل النظام قبل أن يصبح حفظ الجلسة يدوياً نشطاً.

en: Restart
ar: أعد التشغيل

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
ar: فشل طلب إعادة التشغيل لإعداد البرنامج الثابت: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
ar: في المرة التالية التي يعاد فيها تشغيل الحاسوب ، سيدخل إلى شاشة إعداد UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
ar: في المرة التالية التي يعاد فيها تشغيل الحاسوب ، سيدخل إلى شاشة إعداد البرنامج  الثابت.

en: Restart Now
ar: أعِد التشغيل الآن

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
ar: شاشة الخروج

en: Show:
ar: أظهر:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
ar: عند تفعيل هذا الإعداد، ستُعرض شاشة الخروج عندما تخرج أو تطفئ الجهاز أو تعيد تشغيله أو عند الضغط على زر الطاقة أو النقر فوق أزرار أو عناصر القائمة المسماة <interface> اترك ... </interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
ar: استعادة الجلسة

en: On login, launch apps that were open:
ar: عند الولوج، شغّل التطبيقات التي كانت مفتوحة:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
ar: عند آخر خروج

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
ar: عندما تحفظ الجلسة يدوياً

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
ar: سيظهر زر <interface>احفظ الجلسة</interface> في قائمة <interface>مطلق التطبيقات</interface>. عندما تنقر عليه فإن بلازما ستتذكر البرامج المفتوحة وستعيد فتحها في الولوج القادم. انقر عليه مرة أخرى لتستبدل مجموعة البرامج التي ستتذكرها.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
ar: ابدأ بجلسة فارغة

en: Ignored applications:
ar: التطبيقات المتجاهلة:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
ar: اكتب أسماء التطبيقات القابلة للتنفيذ هنا (مفصولة بفاصلة أو فاصلة منقوطة، على سبيل المثال "Xterm: konsole" أو "‎Xterm,konsole") لمنعها من التشغيل التلقائي مع التطبيقات الأخرى المحفوظة في الجلسة.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
ar: البرامج الثابتة

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
ar: بعد إعادة التشغيل التالي:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
ar: ادخل شاشة ضبط UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
ar: ادخل شاشة ضبط البرامج الثابتة

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
ar: أكّد الخروج

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
ar: خيار اترك المبدئي

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
ar: عند الولوج

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
ar: التطبيقات المستثناة من الجلسات:
