kcm_solid_actions - en to ar translation catalogue (41 entries)

en: Editing Action '%1'
ar: تحرير الإجراء '%1'

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
ar: يبدو أن اسم الإجراء أو الأمر أو الأيقونة أو الشرط غير صحيح.
    لذا فإن التغيرات لن تطبق.

en: Invalid action
ar: إجراء غير صحيح

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbParameter)
en: Edit Parameter
ar: حرر المعاملات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
ar: نوع المعامل:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
ar: تطابق الخاصية

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
ar: اقتران المحتوى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
ar: فصل المحتوى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
ar: تطابق واجهة الجهاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
ar: نوع الجهاز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
ar: اسم القيمة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
ar: يساوي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
ar: يحوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
ar: صفر المعاملات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
ar: احفظ تغييرات المعاملات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
ar: أيقونة الإجراء ، انقر لتغيرها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
ar: اسم الإجراء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
ar: الأمر:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
ar: الأمر الذي سيطلق الإجراء
    يحوي هذا أي أو كل توسع غير حساس التالية:
    
    %f: نقطة ضم الجهاز - فقط أجهزة الوصول إلى التخزين.
    %d: مسار عقدة الجهاز - فقط أجهزة المناطق
    %i: معرف الجهاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
ar: يجب أن تطابق الأجهزة المعاملات التالية لهذا الإجراء:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
ar: اسم الإجراء:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
ar: أدخل اسم لإجراءك الجديد:

en: Solid Action Desktop File Generator
ar: مولد ملف سطح المكتب لإجراءات سولد

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
ar: أداة لتوليد ملفات سطح المكتب من أصناف واجهات أجهزة سولد للترجمة

en: Maintainer
ar: مشرف المشروع

en: The device must be of the type %1
ar: يبج أن يكون الجهاز من نوع %1

en: Any of the contained properties must match
ar: يجب أن تتطابق أي من الخصائص المضمنة

en: All of the contained properties must match
ar: يجب أن تتطابق كل الخصائص المضمنة

en: The device property %1 must equal %2
ar: خاصية الجهاز %1 يجب أن تساوي %2

en: The device property %1 must contain %2
ar: خاصية الجهاز %1 يجب أن تحوي %2

en: Solid Device Actions Editor
ar: محرر إجراءات جهاز سولد

en: Solid Device Actions Control Panel Module
ar: مكون لوحة تحكم إجراءات جهاز سولد

en: (c) 2009, 2014 Solid Device Actions team
ar: (c) 2009, 2014 فريق إجراءات جهاز سولد

en: Port to Plasma 5
ar: النقل إلى بلازما 5

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
ar: يبدو أن المسند لهذا الإجراء غير صالح.

en: Error Parsing Device Conditions
ar: خطأ في قراءة حالة الجهاز

en: No Action Selected
ar: لم يختر أي إجراء

en: Cannot be deleted
ar: لا يمكن حذفه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
ar: أزل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbEditAction)
en: Edit…
ar: حرّر…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbAddAction)
en: Add…
ar: أضف…
