kcmkclock - en to ar translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
ar: التّاريخ والوقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
ar: اضبط التّاريخ والوقت آ&ليًّا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
ar: خادوم التّو&قيت:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
ar: يمكنك هنات تغيير تاريخ النّظام بضبط اليوم، والشّهر والسّنة.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
ar: لتغيير المنطقة الزّمنيّة المحليّة، اختر منطقتك من القائة أدناه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
ar: المنطقة الزّمنيّة المحليّة الحاليّة:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
ar: ابحث…

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
ar: لم توجد أيّ أداة NTP. ثبّت 'ntpdate' أو 'rdate' لتفعيل التّحديث الآليّ للتّاريخ والوقت.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
ar: يمكنك هنا تغيير وقت النّظام. انقر حقول السّاعات والدّقائق والثّواني لتغيير القيمة، أو استخدم زرّيّ أعلى وأسفل أو أدخل قيمة جديدة.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
ar: المنطقة الزّمنيّة المحليّة الحاليّة: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
ar: المنطقة الزّمنيّة المحليّة الحاليّة: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
ar: خادوم التّوقيت العامّ (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
ar: تعذّر الاتّصال بخادوم التّوقيت: %1.

en: Can not set date.
ar: تعذّر ضبط التّاريخ.

en: Error setting new time zone.
ar: خطأ في ضبط المنطقة الزّمنيّة الجديدة.

en: Time zone Error
ar: خطأ في المنطقة الزّمنيّة

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
ar: <h1>التّاريخ والوقت</h1> يمكن استخدام وحدة إعدادات النّظام هذه لضبط تاريخ النّظام ووقته. لأنّ الإعدادات هذه لا تؤثّر عليك كمستخدم فحسب، بل على النّظام بالكامل، يمكنك تغييرها فقط إن بدأت إعدادات النّظام كجذر. إن لم يكن لديك حساب الجذر، وكنت تظنّ بأنّ تصحيح ساعة النّظام لازم، فضلًا راجع مدير النّظام.

en: KDE Clock Control Module
ar: وحدة كِيدِي للتّحكّم بالسّاعة

en: Original author
ar: المؤلّف الأصليّ

en: Current Maintainer
ar: المصين الحاليّ

en: Added NTP support
ar: أضاف دعم NTP

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
ar: <h1>التّاريخ والوقت</h1> يمكن استخدام وحدة التّحكّم هذه لضبط تاريخ النّظام ووقته. لأنّ الإعدادات هذه لا تؤثّر عليك كمستخدم فحسب، بل على النّظام بالكامل، يمكنك تغييرها فقط إن بدأت إعدادات النّظام كجذر. إن لم يكن لديك حساب الجذر، وكنت تظنّ بأنّ تصحيح ساعة النّظام لازم، فضلًا راجع مدير النّظام.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
ar: تعذّر الاستيثاق/تنفيذ الإجراء %1، %2

en: Unable to change NTP settings
ar: تعذّر تغيير إعدادات NTP

en: Unable to set current time
ar: تعذّر ضبط الوقت

en: Unable to set timezone
ar: تعذّر ضبط المنطقة الزّمنيّة
