kcminput - en to ar translation catalogue (74 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
ar: فشل الاستعلام عن أجهزة الإدخال. يرجى إعادة فتح وحدة الإعدادات هذه.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
ar: خطأ فادح في قراءة معلومات الجهاز الأساسية لـ%1.

en: Pointer device KCM
ar: وحدة تحكم جهاز المؤشر

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
ar: وحدة إعدادات النظام لإدارة الفئران وكرات التتبع.

en: Developer
ar: المطور

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
ar: خطأ أثناء تحميل القيم. انظر السجلات لمزيد من المعلومات. يرجى إعادة تشغيل وحدة الضبط هذه.

en: No pointer device found. Connect now.
ar: لم يتم العثور على جهاز مؤشر. صل الآن.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
ar: غير قادر على حفظ كل التغييرات. انظر السجلات لمزيد من المعلومات. يرجى إعادة تشغيل وحدة الضبط هذه والمحاولة مرة أخرى.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
ar: خطأ أثناء تحميل القيم المبدئية. فشل في تعيين بعض الخيارات لقيمها المبدئية.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
ar: خطأ أثناء إضافة جهاز متصل حديثًا. يرجى إعادة توصيله وإعادة تشغيل وحدة الضبط هذه.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
ar: جهاز المؤشر غير متصل. أغلقت مربع حوار الإعداد الخاص به.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
ar: جهاز المؤشر غير متصل. لم يتم العثور على أجهزة أخرى.

en: Device:
ar: الجهاز:

en: General:
ar: عام:

en: Device enabled
ar: الجهاز مفعّل

en: Accept input through this device.
ar: قبول الإدخال من خلال هذا الجهاز.

en: Left handed mode
ar: وضع الأعسر

en: Swap left and right buttons.
ar: بدّل الأزرار اليمنى واليسرى.

en: Press left and right buttons for middle-click
ar: اضغط على الزرين الأيمن والأيسر للنقر الأوسط

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
ar: يؤدي النقر فوق الزر الأيمن والأيسر في نفس الوقت إلى إرسال نقرة الزر الأوسط.

en: Pointer speed:
ar: سرعة المؤشر:

en: Acceleration profile:
ar: نمط التسارع:

en: Flat
ar: مسطح

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
ar: يتحرك المؤشر بنفس مسافة حركة الفأرة.

en: Adaptive
ar: متكيف

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
ar: تعتمد مسافة انتقال المؤشر على سرعة حركة الفأرة.

en: Scrolling:
ar: التمرير:

en: Invert scroll direction
ar: اعكس اتّجاه التّمرير

en: Touchscreen like scrolling.
ar: تمرير مثل الشاشة العاملة باللمس.

en: Scrolling speed:
ar: سرعة المؤشر:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
ar: أبطأ

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
ar: أسرع

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
ar: إعادة ربط أزرار الفأرة الإضافية...

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
ar: زر إضافي %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
ar: اضغط زر الفأرة الذي تريد أن تضيف ربط إليه

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
ar: أدخل توليفة مفاتيح جديدة لـ %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
ar: اضغط زر الفأرة

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
ar: أضف ربط…

[ctx: @action:button]
en: Go back
ar: عُد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
ar: <h1>الفأرة</h1> هذه الوحدة تساعدك على اختيار عدة خيارات تتعلق بالطريقة التي يعمل بها جهاز التأشير لديك يمكن أن يكون جهاز التأشير  فأرة أو أي جهاز آخر يعمل بطريقة مشابهة.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
ar: &عام

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
ar: إذا كنت أعسراً، ربما كنت تفضل أن تقلب مهام الزر الأيسر والزر الأيمن للفأرة لديك باختيار 'أعسر'. إذا كانت الفأرة التي تستعملها تملك أكثر من زرين، لا يتأثر بهذا الخيار إلا الأزرار التي تعمل كزر أيسر أو زر أيمن. على سبيل المثال، إذا كانت فأرتك بثلاثة أزرار، فلن تتغير وظيفة الزر الأوسط.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
ar: رتبة الزر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
ar: أ&يمن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
ar: أ&عسر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
ar: غيّر اتجاه الزلق لكرة الفأرة أو أزرار الفأرة الرابعة والخامسة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
ar: &اعكس اتجاه الزلق

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ar: متقدم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
ar: تسارع المؤشر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
ar: عتبة المؤشر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
ar: الفترة الزمنية للنقر المزدوج:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
ar: توقيت بدء السحب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
ar: مسافة بدء السحب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
ar: عجلة الفأرة تمرّر بعدد:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
ar: <p>هذا الخيار يسمح لك بتغيير العلاقة بين المسافة التي يتحركها مؤشر الفأرةعلى الشاشة و الحركة النسبية الحقيقية التي تتحركها الفأرة (هذا يشمل جميع أنواع أجهزة التأشيرمثل الفأرة ، و كرة المتابعة ، و غيرها). </p><p> القيمة العالية للتسارع تعطي حركة كبيرة لمؤشر الشاشة حتى عندما تكون حركة جهاز التأشير صغيرة جد. إن انتقاء قيم عالية قد يؤدي إلى أن المؤشر يطير عبر الشاشةمما قد يجعل التحكم به عملية صعبة جدا.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en:  x
ar: س

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
ar: <p>العتبة هي أصغر مسافة يجب أن يقطعها المؤشر حتى يبدأ التسارع إن وجد.إذا كانت المسافة أصغر من العتبة فإن المؤشر سوف يتحرك كما لو أن التسارع مضبوط على 1 س </p><p> ؛ لذا  عندما تقوم بحركة صغيرة بجهاز التأشير فلن يكون هناك تسارع بالمرة ؛ مما يعطيك درجة عالية من التحكم بمؤشر الفأرة.بالحركات الكبيرة بجهاز التأشير يمكنك أن تحرك مؤشر الفأرة بسرعة إلى مختلف المناطقفي الشاشة .</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
ar: الفترة الزمنية للنقر المزدوج (يقاس بجزء من الألف من الثانية) هو أطول فترة زمنية بين نقرتي الفأرة لتعتبر نقرة مزدوجة. إذا حدثت النقرة الثانية ومضت فترة أطول من هذه الفترة الزمنية بعد النقرة الأولى، فإن النقرتان تحتسبان  كنقرتين منفصلتين وليس كنقرة  مزدوجة.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
ar: مللي ثانية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
ar: إذا نقرت بالفأرة (في محرر على سبيل المثال) وبدأت بتحريك الفأرة ضمن فترة السحب، فإنك سوف تبدأ عملية سحب.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
ar: إذا نقرت بالفأرة وبدأت بتحريك الفأرة لمسافة تساوي مسافة بدء السحب على الأقل، فإنك سوف تبدأ عملية سحب.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
ar: إذا استخدمت عجلة الفأرة، فإن هذا الرقم يحدد عدد الأسطر التي يتم تقليبها. إذا كان هذا عدد يزيد عن عدد الأسطر المرئية، فإن حركة العجلة سوف تهمل، وتعامل على أنها حركة للتقليب إلى الصفحة السابقة أو التالية.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
ar: التنقل باستخدام لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
ar: &حرّك المؤشر  باستخدام لوحة المفاتيح (باستخدام لوحة الأرقام)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
ar: تأخير الت&سارع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
ar: فترة الت&كرار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
ar: &وقت التسارع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
ar: السرعة ال&قصوى:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
ar: بكسل/ثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
ar: مو&اصفات التسارع:

en: Mouse
ar: فأرة

en:  pixel |  pixels
ar[0]:  بكسل
ar[1]:  بكسل واحد
ar[2]: بكسلان
ar[3]: بكسلات
ar[4]: بكسلا
ar[5]: بكسل

en:  line |  lines
ar[0]: سطر
ar[1]: سطر واحد
ar[2]: سطران
ar[3]: أسطر
ar[4]: سطرا
ar[5]: سطر
