plasma-desktop - en to ar translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
ar: كم شهر تحتفظ بتاريخ النشاط

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
ar: أي بيانات يحتفظ بها في تاريخ النشاط

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
ar: قائمة التطبيقات التي يحتفظ بها في تاريخ النشاط

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
ar: قائمة التطبيقات التي لا يحتفظ بها في تاريخ النشاط

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
ar: للأبد

en: Forget the last hour
ar: انسَ آخر ساعة

en: Forget the last two hours
ar: انسَ آخر ساعتين

en: Forget a day
ar: انسَ يومًا واحدًا

en: Forget everything
ar: انسَ كلّ شيء

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
ar[0]:  لا أشهر
ar[1]:  شهر واحد
ar[2]:  شهران
ar[3]:  أشهر
ar[4]:  شهرًا
ar[5]:  شهر

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
ar: لمدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
ar: امسح تاريخ النشاط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
ar: أبقِ التاريخ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
ar: امسح التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
ar: ل&كلّ التّطبيقات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
ar: لا تت&ذكّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
ar: ف&قط لتطبيقات محدّدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
ar: تذكّر المستندات المفتوحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Exclude applications not on the list
ar: استثني كلّ التّطبيقات التي ليست في هذه القائمة
