kcmcomponentchooser - en to ar translation catalogue (39 entries)

en: Other…
ar: أخرى

en: Select default archive manager
ar: اختر مدير الأرشيف المبدئي

en: Select default browser
ar: اختر المتصفح المبدئي

en: Select default e-mail client
ar: اختر عميل البريد الإلكتروني المبدئي

en: Select default file manager
ar: اختر مدير الملفات المبدئي

en: Select default map
ar: اختر خريطة مبدئية

en: Select default image viewer
ar: اختر عارض الصور المبدئي

en: Select default music player
ar: اختر مشغل الصوتيات المبدئي

en: Select default PDF viewer
ar: اختر عارض بي دي اف المبدئي

en: Select default dialer application
ar: حدد تطبيق الاتصال الافتراضي

en: Select default terminal emulator
ar: اختر محاكي الطرفية المبدئي

en: Select default text editor
ar: اختر محرر النصوص المبدئي

en: Select default video player
ar: اختر مشغل الفيديو المبدئي

en: Details
ar: التفاصيل

en: This application can also open these file types:
ar: هذا التطبيق يمكن أن يفتح أنواع الملفات التالية:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
ar: %1 (يفتح حاليا في %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
ar: افتح الكل في %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
ar: هذا التطبيق لم يعلن أنه يدعم أنواع الملفات التالية، لكن قد يكون قادرا على فتحها:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
ar: أجبر الكل على الفتح في %1

en: Configure Manually…
ar: اضبط يدويًّا…

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
ar: يبدو أن التطبيق ’%1’ لا يدعم الأنواع التالية التي في العادة مسندة إلى مثل هذه  التطبيقات: %2

[ctx: @info:status]
en: This application may not be able to open all file types.
ar: هذا التطبيق لا يمكن أن يفتح كل أنواع الملف.

[ctx: @action:button]
en: View Details
ar: اعرض التفاصيل

[ctx: Internet related application’s category’s name]
en: Internet
ar: الشّابكة

en: Web browser:
ar: متصفح الويب:

en: Email client:
ar: عميل البريد الإلكتروني:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
ar: أرقام الهاتف:

[ctx: Multimedia related application’s category’s name]
en: Multimedia
ar: الوسائط المتعدّدة

en: Image viewer:
ar: عارض الصور:

en: Music player:
ar: مشغّل صوتي:

en: Video player:
ar: مشغّل فيديوهات:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
ar: المستندات

en: Text editor:
ar: محرّر نصوص:

en: PDF viewer:
ar: عارض بي دي اف:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
ar: الأدوات

en: File manager:
ar: مدير الملفات:

en: Terminal emulator:
ar: محاكي الطرفية:

en: Archive manager:
ar: مدير الأرشيف:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
ar: الخريطة:
