plasma-desktop - en to ar translation catalogue (72 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
ar: شغّل

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
ar: خطأ أثناء الحفظ الاختصار %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
ar: خطأ أثناء إضافة %1، لا تبدو أنها تحوي إجراءات.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
ar: حدث خطأ أثناء الاتصال بخدمة الاختصارات العالمية

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
ar: فشل الاتصال بخدمة الاختصارات العالمية

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
ar: عُين الاختصار <shortcut>%1</shortcut> إلى الإجراء المشترك %2 <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>هل تريد إعادة تعيينه إلى %4؟

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
ar: عُين الاختصار <shortcut>%1</shortcut> إلى الإجراء <interface>%2</interface> من <application>%3</application>.<nl/><nl/>هل تريد إعادة تعيينه إلى الإجراء <interface>%4</interface> من <application>%5</application>؟

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
ar: حل تضارب الاختصارات

[ctx: @action:button]
en: Reassign
ar: أعد التعيين

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: حرّر

en: Navigation
ar: التنقّل

en: View
ar: عرض

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Help
ar: مساعدة

en: Applications
ar: التّطبيقات

en: Commands
ar: الأوامر

en: System Services
ar: خدمات النظام

en: Common Actions
ar: إجراءات عامة

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
ar: استورد…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
ar: ألغ التصدير

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
ar: صدر...

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
ar: لا يمكن تصدير تشكيلة أثناء وجود تغييرات غير محفوظة

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
ar: حدد المكونات أدناه التي يجب تضمينها في التشكيلة المصدرة

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
ar: أضف جديد

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
ar: التطبيق…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
ar: أضف تطبيقًا جديدًا

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
ar: الأمر أو السكربت…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
ar: أضف أمرًا  أو سكربتًا…

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
ar: صدّر %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
ar: حرر أمر لـ%1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
ar: حرر أمر لـ%1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
ar: أزل كل اختصارات %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
ar: أزل كل اختصارات %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
ar: تراجع عن الحذف

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
ar: تراجع عن الحذف

en: No items matched the search terms
ar: لا توجد عناصر مطابقة لبحثك

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
ar: حدد عنصرًا من القائمة لعرض اختصاراته هنا

en: Export Shortcut Scheme
ar: صدّر تشكيلة الاختصارات

en: Import Shortcut Scheme
ar: استورد تشكيلة الاختصارات

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
ar: تشكيلة اختصارات (*.kksrc)

en: Edit Command
ar: حرر أمر

en: Add Command
ar: أضف أمر

en: Save
ar: احفظ

en: Add
ar: أضف

en: Enter a command or choose a script file:
ar: أدخِل أمرًا أو اختر ملف برمجي نصي:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
ar: الأمر:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
ar: الأمر

[ctx: @action:button]
en: Choose…
ar: اختر...

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
ar: اختر ملف برمجي نصي

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
ar: أدخل الاسم هنا

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
ar: اختر ملف برمجي نصي

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
ar: ملفات السكربت (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
ar: اختر تشكيلة لاستيرادها:

en: Custom Scheme
ar: تشكيلة مخصصة

en: Select File…
ar: اختر ملف...

en: Import
ar: استورد

en: Editing shortcut: %1
ar: حرر اختصار: %1

en: No active shortcuts
ar: لا يوجد اختصارات نشطة

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
ar[0]: اختصار مبدئي
ar[1]: اختصار مبدئي
ar[2]: اختصارين مبدئيين
ar[3]: اختصارات مبدئية
ar[4]: اختصارا مبدئيا
ar[5]: اختصار مبدئي

en: No default shortcuts
ar: لا يوجد اختصارات مبدئية

en: Default shortcut %1 is enabled.
ar: الاختصار المبدئي %1ممكن.

en: Default shortcut %1 is disabled.
ar: الاختصار المبدئي %1معطل.

en: Custom shortcuts
ar: اختصارات مخصّصة

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
ar: احذف اختصار

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
ar: احذف هذا الاختصار

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
ar: أضف…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
ar: أضف اختصارًا مخصصًا

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
ar: ألغ التقاط الاختصار

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
ar: ألغ التقاط الاختصار الجديد
