plasma-desktop - en to ar translation catalogue (62 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
ar: مضغوط

[ctx: @label Button state]
en: State
ar: الحالة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Game Controller
ar: متحكم الألعاب

en: Wheel
ar: عجلة

en: Arcade Stick
ar: عصا أركيد

en: Flight Stick
ar: عصا الطيران

en: Dance Pad
ar: لوحة رقص

en: Guitar
ar: قيثارة

en: Drum Kit
ar: طقم طبول

en: Arcade Pad
ar: لوحة أركيد

en: Throttle
ar: خانق

en: XBox 360
ar: إكس بوكس 360

en: XBox One
ar: إكس بوكس ون

en: Sony Dualshock 3
ar: سوني دوالشوك 3

en: Sony Dualshock 4
ar: سوني دوالشوك 4

en: Switch Pro
ar: سويتش برو

en: Virtual
ar: افتراضي

en: Sony Dualsense
ar: سوني ديوالسينس

en: Amazon Luna
ar: أمازون لونا

en: Google Stadia
ar: جوجل ستاديا

en: NVidia Shield
ar: نفيديا شيلد

en: Switch Left Joycon
ar: جوي كون اليسرى لسويتش

en: Switch Right Joycon
ar: جوي كون الأيمن لسويتش

en: Switch Paired Joycon
ar: جوي كون مقترنات لسويتش

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
ar: زر A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
ar: زر B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
ar: زر X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
ar: زر Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
ar: زر العودة

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
ar: زر الإرشاد

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
ar: زر البدء

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
ar: عصا التحكم التناظرية اليسرى

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
ar: عصا التحكم التناظرية اليمنى

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
ar: زر الكتف الأيسر

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
ar: زر الكتف الأيمن

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
ar: زر D-pad لأعلى

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
ar: زر D-pad لأسفل

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
ar: زر D-pad لليسار

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
ar: زر D-pad لليمين

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
ar: زر أخر

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
ar: زر المجداف 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
ar: زر المجداف 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
ar: زر المجداف 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
ar: زر المجداف 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
ar: زر لوحة اللمس

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: USB connected controller]
en: USB
ar: الناقل التسلسلي العام (USB)

[ctx: Bluetooth connected controller]
en: Bluetooth
ar: بلوتوث

en: Invalid button value
ar: قيمة زر غير صالحة

en: Not a controller
ar: لا يوجد متحكم

en: No game controllers found
ar: لم يعثر أجهزة التحكم بألعاب الفيديو

en: Connect a wired or wireless controller
ar: صِل متحكم سلكي أو لا سلكي

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
ar: الجهاز:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
ar: نوع الجهاز:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
ar: نوع المتحكم:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
ar: نوع الاتصال:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
ar: الموضع الأيسر:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
ar: الموضع الأيمن:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
ar: الأزرار:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
ar: المحاور:
