KDE 5 - en to ar translation catalogue (163 entries)

[ctx: @info:status currently active activity]
en: Currently being used
ar: مُستخدم حاليًّا

[ctx: @action shows when dragging file over item]
en: Move to
    this activity
ar: انقل إلى
    هذا النشاط

[ctx: @action shows when dragging file over item]
en: Show also
    in this activity
ar: أظهر أيضا
    في هذه النشاط

[ctx: @action:button tooltip only, opens kcm]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @action:button opens Activity kcm]
en: Create activity…
ar: أنشئ نشاطًا...

[ctx: @title:window]
en: Activities
ar: الأنشطة

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

[ctx: @action:button opens dialog]
en: View Error Details…
ar: استعرض تفاصيل الخطأ…

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for panel widget %1]
en: Open %1
ar: افتح %1

[ctx: @title:window About this widget]
en: About
ar: عن

[ctx: plasma_shell_org.kde.plasma.desktop]
en: Send an email to %1
ar: أرسِل بريد الإلكتروني إلى %1

[ctx: @action:button icononly for tooltip & accessible %1 is url]
en: Open website %1
ar: افتح موقع %1

[ctx: @title:group]
en: Website
ar: موقع الوبّ

[ctx: @title:group]
en: Get Help
ar: احصل على المساعدة

[ctx: @action:button urlbutton]
en: Report an issue
ar: أبلغ عن مشكلة

[ctx: @title license information]
en: Copyright
ar: حقوق النسخ

[ctx: @label %1 is the short SPDX text for the license]
en: License: %1
ar: الترخيص: %1

[ctx: @action:button]
en: Read License
ar: اقرأ الرّخصة

[ctx: @title:group]
en: Authors
ar: المؤلفون

[ctx: @title:group]
en: Credits
ar: الإشادات

[ctx: @title:group]
en: Translators
ar: المترجمون

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

[ctx: @title:group for About dialog page]
en: About
ar: عن

[ctx: @title:window dialog title]
en: Apply Settings
ar: طبّق الإعدادات

[ctx: @label dialog body]
en: The current page has unsaved changes. Apply the changes or discard them?
ar: تحوي الصفحة الحالية على تغيرات غير محفوظة. أتريد تطبيق الإعدادات أو رفضها؟

[ctx: @action:button]
en: OK
ar: حسنًا

[ctx: @action:button]
en: Apply
ar: طبّق

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for sidebar entries opening configuration page]
en: Open configuration page
ar: افتح صفحة الضبط

[ctx: @label for shortcuts]
en: Left-Button
ar: الزّرّ الأيسر

[ctx: @label for shortcuts]
en: Right-Button
ar: الزّرّ الأيمن

[ctx: @label for shortcuts]
en: Middle-Button
ar: الزّرّ الأوسط

[ctx: @label for shortcuts]
en: Back-Button
ar: زرّ العودة

[ctx: @label for shortcuts]
en: Forward-Button
ar: زرّ التّقدّم

[ctx: @label for shortcuts]
en: Vertical-Scroll
ar: التّمرير الرّأسيّ

[ctx: @label for shortcuts]
en: Horizontal-Scroll
ar: التّمرير الأفقيّ

[ctx: @action:button]
en: Add Action
ar: أضف إجراءً

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Layout changes have been restricted by the system administrator
ar: قُيد تغييرات التخطيط من قبل مسؤول النظام

[ctx: @label:listbox]
en: Layout:
ar: التخطيط:

[ctx: @label:listbox]
en: Wallpaper type:
ar: نوع الخلفيّة:

[ctx: @action:button]
en: Get New Plugins…
ar: احصل على ملحقات جديدة...

[ctx: @info]
en: Layout changes must be applied before other changes can be made
ar: يجب تطبيق تغييرات التخطيط قبل إجراء تغييرات أخرى

[ctx: @action:button]
en: Apply Now
ar: طبّق الآن

[ctx: @title:window for configuration page]
en: Shortcuts
ar: الاختصارات

[ctx: @action:button set keyboard shortcut for]
en: Activate widget as if clicked:
ar: فعّل تطبيق سطح المكتب عند الضغط على:

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Wallpaper
ar: صورة الخلفية

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Mouse Actions
ar: إجراءات الفأرة

[ctx: @action:button inactive state for button recording mouse input]
en: Add Action
ar: أضف إجراءً

[ctx: @action:button active state for button recording mouse input]
en: Input Here
ar: أدخل هنا

[ctx: @title:window]
en: Panel Settings
ar: إعدادات اللوحة

[ctx: @action:button label of button to open a menu that lets you add widgets or spacers]
en: Add New
ar: أضف أيضاً

[ctx: @action:menu add a spacer]
en: Spacer
ar: مُباعد

[ctx: @action:menu add a widget]
en: Widgets…
ar: أدوات…

[ctx: @title:group]
en: Position
ar: الموضع

[ctx: @label panel screen edge]
en: Top
ar: الأعلى

[ctx: @label panel screen edge]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: @label panel screen edge]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: @label panel screen edge]
en: Bottom
ar: الأسفل

[ctx: action:button]
en: Set Position…
ar: عين موضع…

[ctx: @title:group]
en: Alignment
ar: المحاذاة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Top
ar: الأعلى

[ctx: @item:inlistbox]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: @item:inlistbox]
en: Center
ar: الوسط

[ctx: @item:inlistbox]
en: Bottom
ar: الأسفل

[ctx: @item:inlistbox]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: @title:group panel height]
en: Height
ar: الارتفاع

[ctx: @title:group panel width]
en: Width
ar: العرض

[ctx: @item:inlistbox panel fills the full height of the display]
en: Fill height
ar: املأ الطول

[ctx: @item:inlistbox panel fills the full width of the display]
en: Fill width
ar: املأ العرض

[ctx: @item:inlistbox panel is just big enough to fit its content]
en: Fit content
ar: لائم حسب المحتوى

[ctx: @item:inlistbox panel size]
en: Custom
ar: مخصّص

[ctx: @title:group]
en: Visibility
ar: الرّؤية

[ctx: @item:inlistbox]
en: Always visible
ar: ظاهرة دائمًا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Auto hide
ar: إخفاء آليّ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Dodge windows
ar: تجنب النوافذ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Windows go below
ar: النّوافذ تذهب تحتها

[ctx: @title:group]
en: Opacity
ar: العتمة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Adaptive
ar: متكيف

[ctx: @item:inlistbox]
en: Opaque
ar: معتم

[ctx: @item:inlistbox]
en: Translucent
ar: شفاف

[ctx: @title:group Degree of floatingness of panel and applets]
en: Floating
ar: التعويم

[ctx: @item:inlistbox Option to disable floating panels or applets]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: @item:inlistbox Option to make only panel applets always float]
en: Applets only
ar: البُريجِمات فقط

[ctx: @item:inlistbox Option to make panel and applets floating]
en: Panel and applets
ar: اللوحات والبُريجِمات

[ctx: @action:button Revert an unsupported configuration back to the defaults]
en: Fix it
ar: أصلحها

[ctx: @label:spinbox]
en: Panel Width:
ar: عرض اللوح:

[ctx: @label:spinbox]
en: Panel Height:
ar: ارتفاع اللوحة:

[ctx: @title:group shortcut that moves focus to the panel]
en: Focus shortcut:
ar: اختصار التركيز:

[ctx: @info:tooltip]
en: Press this keyboard shortcut to move focus to the Panel
ar: اضغط على اختصار لوحة المفاتيح هذا لتنقل التركيز للوحة

[ctx: @action:button accessible name]
en: Focus Shortcut Setter
ar: معيّن اختصار التركيز

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for button]
en: Button to set the shortcut for the panel to gain focus
ar: زر لتعيين اختصار للوح حتى يأخذ التركيز

[ctx: @action:button Delete the panel]
en: Delete Panel
ar: احذف اللوح

[ctx: @info:tooltip for button]
en: Remove this panel; this action can be undone
ar: أزِل هذه اللوحة؛ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء

[ctx: @action:button Clone the panel]
en: Clone Panel
ar: استنسخ اللوحة

[ctx: @info:tooltip for button]
en: Create a new panel with the same settings and applets
ar: أنشئ لوحة جديدة بنفس الإعدادات والتطبيقات الصغيرة

[ctx: @action:button Close the panel configuration window]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:button Close the panel configuration window and exit edit mode]
en: Exit Edit Mode
ar: اخرج من نمط التحرير

[ctx: @info:tooltip for button]
en: Close Panel Settings window and exit Edit Mode
ar: أغلق إعدادات اللوحة واخرج من نمط التحرير

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum height.
ar: اسحب لتغير الارتفاع الأقصى

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum width.
ar: اسحب لتغير العرض الأقصى

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Double-click to reset.
ar: انقر مزدوجًا للتصفير.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum height.
ar: اسحب لتغير الارتفاع الأدنى

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum width.
ar: اسحب لتغير العرض الأدنى.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change position on this screen edge.
    Double-click to reset.
ar: اسحب لتغير موضع على حافة هذه الشاشة.
    انقر مزدوجاً للتصفير.

[ctx: @title:window]
en: Manage Panels and Desktops
ar: أدر أسطح المكتب واللوحات

[ctx: @info:usagetip]
en: You can drag Panels and Desktops around to move them to different screens.
ar: يمكنك سحب اللوحات وأسطح المكتب لنقلها إلى شاشات مختلفة.

[ctx: @action:button Close window]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:inmenu]
en: Swap with Desktop on Screen %1
ar: بدل بسطح مكتب على الشاشة %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Screen %1
ar: انقل إلى الشّاشة %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Desktop
ar: أزل سطح المكتب

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Panel
ar: أزل اللوحة

[ctx: @info % is screen name]
en: %1 (primary)
ar: ‏%1 (أولي)

[ctx: @title:window for widget alternatives explorer]
en: Alternative Widgets
ar: الودجات البديلة

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Add %1
ar: أضف %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Unsupported Widget
ar: أداة غير متاحة

[ctx: Text displayed on top of newly installed widgets]
en: New!
ar: جديد!

[ctx: @info:other accessible for badge showing applet count]
en: %1 widget active | %1 widgets active
ar[0]: لا تتوفر أدوات
ar[1]: أداة واحدة نشطة
ar[2]: أداتان نشيطتان
ar[3]: %1 أدوات نشطة
ar[4]: %1 أداة نشطة
ar[5]: %1 أداة نشطة

[ctx: @info:other accessible for badge indicating new widget]
en: Recently installed
ar: المثبتة حديثًا

[ctx: @action:button tooltip and accessible cancel uninstall widget]
en: Cancel Uninstallation
ar: ألغ إزالة التّثبيت

[ctx: @action:button tooltip and accessible uninstall widget]
en: Mark for Uninstallation
ar: علّم لإزالة التثبيت

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Cancel pending uninstallation for widget %1
ar: ألغِ إلغاء التثبيت المعلق للأداة %1

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Mark widget %1 for uninstallation. Requires confirmation
ar: علّم الأداة %1 لإلغاء التثبيت. يتطلب التأكيد

[ctx: @action:button]
en: Remove all instances
ar: أزل كل النسخ

[ctx: @action:button accessible description, %1 number of instances %2 is widget name]
en: Remove running instance of widget %2 | Remove all %1 running instances of widget %2
ar[0]: أزل النسخة المشغل حاليا للأداة %2
ar[1]: أزل النسخة المشغل حاليا للأداة %2
ar[2]: أزل النسخةين المشغلين حاليا للأداة %2
ar[3]: أزل %1 النسخةات المشغلة حاليا للأداة %2
ar[4]: أزل %1 نسخةًا مشغلًا حاليا للأداة %2
ar[5]: أزل %1 نسخة مشغل حاليا للأداة %2

[ctx: @action:button like listbox, switches category to all widgets]
en: All Widgets
ar: كلّ الودجات

[ctx: @title:group for widget grid]
en: Widgets
ar: الودجات

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New…
ar: احصل على جديدة…

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
ar: اجلب أدوات جديدة...

[ctx: @action:button accessible for close button]
en: Close Widget Explorer
ar: أغلق متصفح الأدوات

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Search through widgets
ar: ابحث في الأدوات

[ctx: @action:button tooltip only]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: @action:button uninstall widgets in widget explorer]
en: Uninstall (%1 Widget) | Uninstall (%1 Widgets)
ar[0]: أزل تثبيت (لا شيء)
ar[1]: أزل تثبيت (أداة واحدة)
ar[2]: أزل تثبيت (أداتين)
ar[3]: أزل تثبيت (%1 أدوات)
ar[4]: أزل تثبيت (%1 أداة)
ar[5]: أزل تثبيت (%1 أداة)

[ctx: @info placeholdermessage]
en: No widgets matched the search terms
ar: لا توجد ودجات مطابقة لشروط البحث

[ctx: @info placeholdermessage]
en: No widgets available
ar: لا تتوفر ودجات

[ctx: @title: group]
en: Show clock:
ar: عرض الساعة:

[ctx: @option:radio Clock always shown]
en: Always
ar: دائمًا

[ctx: @option:radio]
en: Always show clock
ar: اعرض الساعة دائمًا

[ctx: @option:radio Clock shown only while unlock prompt is visible]
en: On unlocking prompt
ar: في محث فك القفل

[ctx: @option:radio]
en: Show clock only on unlocking prompt
ar: اعرض الساعة في محث فك القفل

[ctx: @option:radio Clock never shown]
en: Never
ar: البتة

[ctx: @option:radio]
en: Never show clock
ar: لا تعرض الساعة مطلقًا

[ctx: @title: group UI controls for playback of multimedia content]
en: Media controls:
ar: متحكمات الوسائط:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
ar: اعرضها تحت محث فك القفل

[ctx: @info:status]
en: Unlocking failed
ar: فشل فكّ القفل

[ctx: @info:status]
en: Caps Lock is on
ar: مفتاح Caps Lock مفعّل

[ctx: @action:button]
en: Slee&p
ar: &علّق

[ctx: @action:button]
en: &Hibernate
ar: أ&سبِت

[ctx: @action:button]
en: Switch &User
ar: بدّل ال&مستخدم

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
ar: لوحة مفاتيح افتراضية

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
ar: بدّل التخطيط

[ctx: @info:placeholder in text field]
en: Password
ar: كلمة السّر

[ctx: @action:button accessible only]
en: Unlock
ar: فكّ القفل

[ctx: @info:usagetip]
en: (or scan your fingerprint on the reader)
ar: (أو امسح بصمة إصبعك على القارئ)

[ctx: @info:usagetip]
en: (or scan your smartcard)
ar: (أو امسح بطاقتك الذكية)

[ctx: @info:status]
en: No title
ar: دون عنوان

[ctx: @info:status]
en: No media playing
ar: لا يوجد وسائط تعمل

[ctx: @action:button Accessible only]
en: Previous track
ar: المقطوعة السابقة

[ctx: @action:button Accessible only]
en: Play or Pause media
ar: شغّل أو أوقف الوسيط

[ctx: @action:button Accessible only]
en: Next track
ar: المقطوعة التالية

[ctx: @action:button no-password unlock]
en: Unlock
ar: فكّ القفل

[ctx: @action:button]
en: More
ar: المزيد

[ctx: @action:button]
en: Exit Edit Mode
ar: اخرج من نمط التحرير

[ctx: @info:whatsthis Accessible name]
en: Panel Focus Indicator
ar: مؤشر التركيز على اللوحة
