plasma-desktop - en to ar translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ar: اسم تشكيلة الألوان

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ar: نقرة مفردة لفتح الملفات

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
ar: بدّل بين حزمة الشكل والمظهر حسب الوقت من اليوم

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
ar: حزمة الشكل والمظهر الشامل

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
ar: حزمة الشكل والمظهر الشامل البديلة

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ar: سرعة التحريك

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
ar: غيّر السمة العامة

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
ar: سمة عامة

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
ar: السمة:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
ar: آليّ

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
ar: استخدم "%1" خلال النهار و"%2" في الليل

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
ar: المزيد من إعدادات المظهر:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
ar: سرعة التحريك:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ar: بطيء

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ar: فوري

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ar: النقر على الملفات و المجلدات:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ar: يحددها

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ar: فتح بواسطة النقر المزدوج  بدلا عن ذلك

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ar: يفتحها

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ar: تحديد بواسطة النقر على علامة التحديد في العنصر

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
ar: المزيد من إعدادات السلوك:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
ar: أكثر الصفحات استخدامًا:
