plasma-desktop - en to ar translation catalogue (34 entries)

en: Emoji Selector
ar: منتقي الإيموجي

en: (C) 2019 Aleix Pol i Gonzalez
ar: (ج) 2019 أليكس بول إي جونزاليس

en: Replace an existing instance
ar: استبدل نسخة موجودة

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
ar: امحُ التاريخ

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone:
ar: لون البشرة:

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
ar: 🖐محايد

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
ar: طبيعي

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
ar: 🖐🏻 فاتح

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
ar: فاتح

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
ar: 🖐🏼 فاتح متوسط

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
ar: فاتح متوسط

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
ar: 🖐🏽 متوسط

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
ar: 🖐🏾 داكن متوسط

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
ar: داكن متوسط

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
ar: 🖐🏿 داكن

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
ar: داكن

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
ar: انسخ المحرف

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
ar: انسخ الوصف

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent Emojis
ar: لا يوجد صور تعبيرية حديثة

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
ar: لم يعثر على رموز مطابقة

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
ar: ‏%1 نُسخ للحافظة

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
ar: الحديثة

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
ar: تعبيرات وأحاسيس

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
ar: الناس و الجسم

[ctx: Emoji Category]
en: Component
ar: مكون

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
ar: حيوانات وطبيعة

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
ar: طعام وشراب

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
ar: سفر وأماكن

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
ar: الأنشطة

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
ar: أشياء

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
ar: رموز

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
ar: أعلام
