kcmaccess - en to ar translation catalogue (188 entries)

en: KWin
ar: كوين

en: Toggle Invert Effect
ar: بدّل بين تأثير العكس وعدمه

en: Toggle Invert Effect on Window
ar: بدّل بين تأثير العكس للنافذة وعدمه

en: Move Left
ar: حرّك لليسار

en: Move Right
ar: حرّك لليمين

en: Move Up
ar: حرّك لأعلى

en: Move Down
ar: حرّك لأسفل

en: Move Mouse to Focus
ar: حرك الفأرة للتركيز

en: Move Mouse to Center
ar: حرك الفأرة للوسط

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
ar: لا يمكن وضع gsettings لـOrca: فشل "%1"

en: Error: Could not launch "orca --setup"
ar: خطأ: لا يمكن تشغيل "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
ar: استخدم الإيماءات

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
ar: اطلب تأكيدًا لإيماءة

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
ar: أكد الوصول إلى لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
ar: استخدم تأخير المهلة

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
ar: تأخير للمهلة

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
ar: استخدم صفير للوصول

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
ar: استخدم جرس النظام

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
ar: خصص جرس النظام

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
ar: ملف الصوت للجرس

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
ar: استخدم جرس مرئي عوضا عن الصوت

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
ar: اعكس ألوان النظام على الجرس

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
ar: لون الجرس المرئي

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
ar: مدة الجرس المرئي

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
ar: ما إذا كان تصحيح عمى الألوان ممكّنًا أم لا

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
ar: ما إذا كان تأثير العكس ممكنًا

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
ar: استخدم مثبتات المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
ar: اقفل مثبتات المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
ar: أوقف مثبتات المفاتيح عند ضغط مفتاحين في نفس الوقت

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
ar: صفّر عن ضغط مفتاح تثبيت

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
ar: صفير تبديل المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
ar: إعلام عند الضغط على مغيِّر لوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
ar: استخدم ضغطات مفاتيح بطيئة

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
ar: التأخير لضغطة المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
ar: صفّر عند ضغطة مفتاح بطيئة

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
ar: صفر عند قبول ضغطة مفتاح

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
ar: صفّر عند رفض ضغطة مفتاح

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
ar: تجاهل المفاتيح

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
ar: استخدم مهلة للتجاهل

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
ar: صفر إذا رُفض حدث تجاهل مفتاح

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
ar: استخدم مفاتيح للتحكم بالفأرة

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
ar: مهلة لحركة الفأرة

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
ar: فاصل التكرار لحركة الفأرة

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
ar: وقت الوصول إلى أقصى سرعة

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
ar: أقصى سرعة

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
ar: منحنى مفتاح الفأرة

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
ar: مكن قارئ الشاشة

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Pointer is enabled
ar: ما إذا كان اهتزاز المؤشر ممكّنًا أم لا

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
ar: التكبير

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
ar: ما إذا كان تأثير التكبير ممكنًا

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
ar: ما إذا كان تأثير عدسة التكبيرة ممكنًا

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
ar: اختصارات التنشيط:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
ar: اضغط على Shift خمس مرات لتمكين ميزة مثبتات المفاتيح

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
ar: اضغط باستمرار على مفتاح Shift لمدة 8 ثوانٍ لتمكين ميزة "المفاتيح البطيئة"

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
ar: عطّل مثبتات المفاتيح والمفاتيح البطيئة بعد:

[ctx: @label:valuesuffix in spinbox %1 is timeout delay]
en: %1 min | %1 min
ar[0]: %1 دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %1 دقائق
ar[4]: %1 دقيقة
ar[5]: %1 دقيقة

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقة
ar[3]: دقيقة
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: When a shortcut is used:
ar: عند استخدام الاختصار:

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Display a confirmation dialog
ar: اعرض حواري التأكيد

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Ring the system bell
ar: اقرع جرس النظام

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Show a notification
ar: أظهر إشعار

[ctx: @action:button opens Notifications kcm]
en: Configure Notifications…
ar: ضبط الإشعارات...

[ctx: @title:window dialog]
en: Please choose an audio file
ar: رجاءً اختر ملف صوتي

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
ar: ملفات الصوت ogg وoga وwav‏ (*.ogg *.oga *.wav)

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Audible bell:
ar: جرس مسموع:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
ar: صوت مخصص:

[ctx: @action:button icononly tooltip]
en: Choose audio file for the system bell
ar: اختر ملف صوتي لجرس النظام

[ctx: @action button accessible only]
en: Choose audio file
ar: اختر ملف صوت

[ctx: @info:usagetip accessible description for button]
en: Opens dialog
ar: يفتح مربع حواري

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Visual bell:
ar: جرس مرئي:

[ctx: @option:check Enable visual bell]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
ar: اعكس ألوان الشّاشة

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
ar: أومض الشاشة

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
ar: اللون

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
ar: المدة:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is visible bell duration]
en: %1 ms | %1 ms
ar[0]: %1 مث
ar[1]: %1 م‌ث
ar[2]: %1 م‌ث
ar[3]: %1 م‌ث
ar[4]: %1 م‌ث
ar[5]: %1 م‌ث

[ctx: @label:valuesuffix short for millisecond(s)]
en: ms | ms
ar[0]: م‌ث
ar[1]: م‌ث
ar[2]: م‌ث
ar[3]: م‌ث
ar[4]: م‌ث
ar[5]: م‌ث

[ctx: @info]
en: If you have trouble with certain colors on the screen, these filters can change them into other colors.
ar: إذا كنت تواجه مشكلة مع ألوان معينة على الشاشة، يمكن لهذه المرشحات تغييرها إلى ألوان أخرى.

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @label:listbox Difficulty seeing any of the following colors on the screen]
en: Problematic colors:
ar: الألوان المشكلة:

[ctx: @option]
en: Red & purple (Protanopia)
ar: الأحمر والأرجواني (عمى الأحمر)

[ctx: @option]
en: Green & purple (Deuteranopia)
ar: الأخضر والأرجواني (عمى اللون الأخضر)

[ctx: @option]
en: Yellow, green & purple (Tritanopia)
ar: الأصفر والأخضر والأرجواني ( عمى الأزرق)

[ctx: @option]
en: All (grayscale mode)
ar: الكل (نمط الرمادي)

[ctx: @label]
en: Intensity:
ar: الكثافة:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
ar: خفيف

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
ar: مكثف

[ctx: @info]
en: Adjusted colors:
ar: ألوان معدلة:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Reds:
ar: درجات الأحمر:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Greens:
ar: درجات الأخضر:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Blues:
ar: درجات الأزرق:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Purples:
ar: درجات أرجواني:

[ctx: @label]
en: Invert:
ar: اعكس:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
ar: استخدم الاختصارات لتبديل عكس ألوان العرض والنافذة

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
ar: اضبط الاختصارات

[ctx: @title:group prefix]
en: Slow keys:
ar: مفاتيح بطيئة:

[ctx: @option:check Enable slow keys]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
ar: لكي يقبل مفتاح ما، يجب الضغط عليه للمدة المحددة.هذا مفيد إذا ضغطت عن طريق الخطأ أكثر من مفتاح في نفس الوقت أو واجهت صعوبة في الضغط على المفتاح الذي تريده في المرة الأولى.

[ctx: @label:spinbox Slow keys Delay]
en: Delay:
ar: التأخير:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is slow keys delay]
en: %1 ms | %1 ms
ar[0]: %1 مث
ar[1]: %1 م‌ث
ar[2]: %1 م‌ث
ar[3]: %1 م‌ث
ar[4]: %1 م‌ث
ar[5]: %1 م‌ث

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Ring system bell:
ar: قرع جرس النظام:

[ctx: @option:check Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
ar: &عند ضغط أي مفتاح

[ctx: @option:check Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
ar: عند &قبول أي مفتاح

[ctx: @option:check Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
ar: عند &رفض أي مفتاح

[ctx: @title:group prefix]
en: Bounce keys:
ar: تجاهل المفاتيح:

[ctx: @option:check Bounce keys enable]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
ar: تجاهل الضغطات السريعة المتكررة على نفس المفتاح. يكون ذلك مفيدًا إذا كنت تعاني من ارتعاش في اليد يجعلك تضغط على مفتاح عدة مرات بينما تنوي الضغط عليه مرة واحدة فقط.

[ctx: @label:spinbox Bounce keys delay]
en: Delay:
ar: التأخير:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is bounce keys delay]
en: %1 ms | %1 ms
ar[0]: %1 مث
ar[1]: %1 م‌ث
ar[2]: %1 م‌ث
ar[3]: %1 م‌ث
ar[4]: %1 م‌ث
ar[5]: %1 م‌ث

[ctx: @option:check for bounce keys]
en: Ring system bell when rejected
ar: قرع جرس النظام عند الرفض

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
ar: التقريب والتكبير

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
ar: جرس النظام

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Modifier Keys
ar: المفاتيح المغيِّرة

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Keyboard Filters
ar: مرشحات لوحة المفاتيح

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Mouse Navigation
ar: التنقل بالفأرة

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Activation Shortcuts
ar: اختصارات التنشيط

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Screen Reader
ar: قارئ الشاشة

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Color Blindness Correction
ar: تصحيح عمى الألوان

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
ar: اعكس

[ctx: @title Category name in sidebar, shake pointer to find it]
en: Shake Pointer
ar: هُزّ المؤشر

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
ar: المفاتيح المثبتة:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
ar: تعمل مفاتيح التعديل مثل Ctrl وShift وAlt ومفتاح Meta/Super/Windows كما لو كانت "مثبتة في مكانها" ولم تعد هناك حاجة إلى الضغط عليها باستمرار عند كتابة اختصار لوحة المفاتيح.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
ar: اقفل مثبتات المفاتيح

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
ar: سوف يؤدي الضغط على مفتاح التعديل مرتين إلى إبقائه في حالة نشطة حتى يُضغط عليه مرة أخرى.

[ctx: @option:check]
en: Disable when two keys are held down
ar: عطل عندما يضغط على مفتاحين معا

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when modifier keys are used
ar: اقرع جرس النظام عند استخدام المفاتيح المغيِّرة

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
ar: المؤشر:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
ar: اقرع جرس النظام عند استخدام مفاتيح القفل

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
ar: مفاتيح القفل هي Caps Lock، وNum Lock، وScroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
ar: أظهر إشعار عند استخدام مفاتيح المغيِّرة أو مفاتيح القفل

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
ar: ضبط الإشعارات...

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move pointer:
ar: استخدم لوحة الأرقام لتحريك المؤشر:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click, toggled by <shortcut>/</shortcut> for middle click, <shortcut>*</shortcut> for right click and <shortcut>NumLock</shortcut> for left click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
ar: يعمل مفتاح لوحة الأرقام <shortcut>5</shortcut> كنقرة بالفأرة، ويُبدل بواسطة <shortcut>/</shortcut> للنقرة الوسطى، و<shortcut>*</shortcut> للنقرة اليمنى، و<shortcut>NumLock</shortcut> للنقرة اليسرى. تسمح المفاتيح <shortcut>2</shortcut> و<shortcut>4</shortcut> و<shortcut>6</shortcut> و<shortcut>8</shortcut> بالحركة الأساسية (لأسفل، لليسار، لليمين، وللأعلى). تسمح المفاتيح <shortcut>1</shortcut> و<shortcut>3</shortcut> و<shortcut>7</shortcut> و<shortcut>9</shortcut> بالحركة القطرية.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
ar: مهلة التسارع:

[ctx: @label:valuesuffix acceleration delay spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
ar[0]: %1 مث
ar[1]: %1 م‌ث
ar[2]: %1 م‌ث
ar[3]: %1 م‌ث
ar[4]: %1 م‌ث
ar[5]: %1 م‌ث

[ctx: short for millisecond(s)]
en: ms | ms
ar[0]: م‌ث
ar[1]: م‌ث
ar[2]: م‌ث
ar[3]: م‌ث
ar[4]: م‌ث
ar[5]: م‌ث

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
ar: فترة التكرار:

[ctx: @label:valuesuffix repeat interval spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
ar[0]: %1 مث
ar[1]: %1 م‌ث
ar[2]: %1 م‌ث
ar[3]: %1 م‌ث
ar[4]: %1 م‌ث
ar[5]: %1 م‌ث

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
ar: وقت التسارع:

[ctx: @label:valuesuffix acceleration time spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
ar[0]: %1 مث
ar[1]: %1 م‌ث
ar[2]: %1 م‌ث
ar[3]: %1 م‌ث
ar[4]: %1 م‌ث
ar[5]: %1 م‌ث

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
ar: السرعة القصوى:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
ar: تسارع المؤشر:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
ar: قارئ شاشة اورك غير مثبت

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
ar: يرجى تثبيته ثم إغلاق هذه النافذة وإعادة فتحها

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
ar: مكن قارئ الشاشة

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
ar: شغِّل ضبط قارئ شاشة اورك...

[ctx: @label]
en: Shake pointer to find it:
ar: هزّ المؤشر لإيجاده:

[ctx: @option check, Enable shake pointer effect]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @label Pointer magnification level]
en: Magnification:
ar: التكبير:

[ctx: @label Normal pointer size]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: @label Large pointer size]
en: Large
ar: عريض

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
ar: التّكبير:

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
ar: شاشة كاملة

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
ar: اعرض شبكة البكسلات في مستوى التكبير:

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer appearance:
ar: مظهر المؤشر:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
ar: المقاس

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
ar: أبقِ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
ar: أخفِ

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer tracking:
ar: تتبّع المؤشر:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
ar: متناسب

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area moves in sync with pointer
ar: تتحرك منطقة التكبير بالتزامن مع المؤشر

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
ar: موسّطة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, except near screen edges
ar: يظل المؤشر في منتصف الشاشة، باستثناء المناطق القريبة من حواف الشاشة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered (Strict)
ar: موسّطة (صارمة)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, even near screen edges
ar: يظل المؤشر في منتصف الشاشة، حتى بالقرب من حواف الشاشة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
ar: الدفع

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer pushes zoom area at screen edges
ar: المؤشر يدفع منطقة التكبير إلى حواف الشاشة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area doesn't follow pointer
ar: منطقة التكبير لا تتبع المؤشر

[ctx: @option:check]
en: Sharpen screen content while zoomed in
ar: حسّن وضوح محتوى الشاشة عند التكبير

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
ar: مكّن تتبع التركيز

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
ar: مكّن تتبع علامة الإقحام النصية

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
ar: تكبير منطقة

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
ar: العرض:

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
ar[0]: %1 بكسل
ar[1]: %1 بكسل
ar[2]: %1 بكسل
ar[3]: %1 بكسل
ar[4]: %1 بكسل
ar[5]: %1 بكسل

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
ar: بكسل

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
ar: الارتفاع:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
ar: معامل التّقريب:

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
ar: المفاتيح المغيِّرة لإيماءة التمرير:

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
ar: إيماءات تمرير التكبير/التصغير متاحة فقط على وايلاند.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
ar: مرر أثناء الضغط على مفاتيح التعديل للتكبير

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
ar: استخدم الاختصارات للتحكم بالتكبير
