plasma-desktop - en to az translation catalogue (18 entries)

en: Device Automounter
az: Cihazın avtomatik qoşulması

en: Original Author
az: Əsl müəllifi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceView)
en: This list contains the storage devices known to the system. If "Automount on Login" is checked, the device will be automatically mounted even though "Mount all removable media at login" is unchecked. The same applies for "Automount on Attach".
az: Bu siyahı sistemə tanış olan yaddaş cihazlarından ibarətdir. Əgər "Girişdə avtomatik qoşulsun" seçimi işarələnibsə, hətta "Bütün çıxarılabilən qurğular girişdə qoşulsun" seçimi işarələnməsə də cihaz avtomatik qoşulacaqdır. Bu həmçinin, "Əlavə edildikdə avtomatik qoşulsun" seçiminə də şamil edilir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Clicking this button causes the selected devices to be 'forgotten'. This is only useful if "Only automatically mount removable media that has been manually mounted before" is checked. Once a device is forgotten and the system is set to only automatically mount familiar devices, the device will not be automatically mounted.
az: Bu düyməyə vurmaqda seçilmiş qurğu sistem tərəfindən 'unudulur'. Bu əgər "Yalnız əvvəllər əllə qoşulan çıxarılabilən daşıyıcıları avtomatik qoş" aktiv olunduqda faydalı ola bilər. Əgər bu aktiv olunubsa və daşıyıcı unudulan kimi göstərilibsə, həmin daşıyıcı növbəti dəfə avtomatik qoşulmayacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Forget Device
az: Cihazı Unutmaq

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: When this is not checked, only remembered devices will be automatically mounted. A device is 'remembered' if it has ever been mounted before. For instance, plugging in a USB media player to charge is not sufficient to 'remember' it - if the files are not accessed, it will not be automatically mounted the next time it is seen. Once they have been accessed, however, the device's contents will be automatically made available to the system.
az: Əgər işarələnməyibsə yalnız yaddaşda saxlanılan qurğular avtomatik qoşulacaqdır. Daşıyıcı əgər əvvəl heç olmasa bir dəfə qoşulubsa o zaman o 'yaddaşdadır'. Əgər daşıyıcı, fayl və məlumat mübadiləsi olmadan və yalnız enerji doldurmaq üçün qoşulubsa o zaman həmin qurğu yaddaşda qoşulan qurğu kimi qalmayacaq.və növbəti dəfə avtomatik qoşulma baş verməyəcək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: Automatically mount removable media that have never been mounted before
az: Əvvəllər heç vaxt qoşulmayan cihaz avtomatik qoşulsun

en: Automount Device
az: Cihazın avtomatik qoşulması

[ctx: As in automount on login]
en: On Login
az: Girişdə

[ctx: As in automount on attach]
en: On Attach
az: Qoşulduqda

en: All Devices
az: Bütün cihazlar

en: All Known Devices
az: Bütün bilinən cihazlar

en: Attached Devices
az: Qoşulan məlumat daşıyıcıları

en: Disconnected Devices
az: Ayrılmış məlumat daşıyıcıları

en: This device will be automatically mounted at login.
az: Bu cihaz sistemə girişdə avtomatik qoşulacaq.

en: This device will not be automatically mounted at login.
az: Bu cihaz sistemə girişdə avtomatik qoşulmayacaq.

en: This device will be automatically mounted when attached.
az: Bu cihaz qoşulsuqda avtomatik tanınancaq.

en: This device will not be automatically mounted when attached.
az: Bu cihaz qoşulsuqda avtomatik tanınmayacaq
