kcmaccess - en to bg translation catalogue (176 entries)

en: Toggle Invert Effect
bg: Превключване на ефект обръщане на цветовете

en: Toggle Invert Effect on Window
bg: Превключване на ефект обръщане на цветовете за прозорец

en: Move Left
bg: Преместване наляво

en: Move Right
bg: Преместване надясно

en: Move Up
bg: Преместване нагоре

en: Move Down
bg: Преместване надолу

en: Move Mouse to Focus
bg: Преместване на мишката във фокуса

en: Move Mouse to Center
bg: Преместване на мишката в центъра

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
bg: Неуспешно задаване на gsettings за Orca: „%1“ пропадна

en: Error: Could not launch "orca --setup"
bg: Грешка: Не можа да се стартира "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
bg: Използване на жестове

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
bg: Изискване за потвърждение за жест

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
bg: Потвърждаване на достъпа до клавиатурата

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
bg: Използване на време на забавяне

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
bg: Време за изчакване

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
bg: Използване на звуков сигнал за достъп

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
bg: Използване на системната сигнализация

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
bg: Персонализиране на системната сигнализация

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
bg: Звуков файл за сигнализацията

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
bg: Използване на визуална сигнализация вместо звук

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
bg: Обръщане на системните цветове при сигнализация

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
bg: Цвят на видимата сигнализация

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
bg: Продължителност на видимата сигнализация

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
bg: Дали корекцията за далтонизъм е активирана

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
bg: Дали е активиран ефектът „Обръщане на цветовете“

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
bg: Използване на залепващи клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
bg: Заключване на залепващи клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
bg: Изключване на залепващите клавиши при едновременното натискане на два клавиша

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
bg: Сигнал при натискане на залепващи клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
bg: Звуков сигнал при превключване на клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
bg: Уведомяване при натискане на модификатор на клавиатура

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
bg: Използване на бавно натискане на клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
bg: Закъснение за натискане на клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
bg: Сигнал при бавно натискане на клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
bg: Сигнал при прието натискане на клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
bg: Сигнал при отхвърлено натискане на клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
bg: Подскачащи клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
bg: Използване на забавяне за повторно активиране

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
bg: Звуков сигнал, ако е отхвърлено забавено повторно активиране

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
bg: Използване на клавиши за управление на мишката

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
bg: Закъснение за движението на мишката

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
bg: Повторен интервал за движение на мишката

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
bg: Време за достигане на максимална скорост

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
bg: Максимална скорост

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
bg: Крива на клавиша на мишката

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
bg: Активиране на четеца на екран

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Pointer is enabled
bg: Дали разклащането на курсора е активирано

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
bg: Увеличение

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
bg: Дали е активиран ефектът „Мащабиране“

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
bg: Дали е активиран ефектът „Лупа“

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
bg: Клавишни комбинации за активиране:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
bg: Натиснете Shift 5 пъти, за да активирате Sticky Keys

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
bg: Задръжте Shift за 8 секунди, за да активирате бавните клавиши

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
bg: Изключване на залепващи и бавни клавиши след:

[ctx: @label:valuesuffix in spinbox %1 is timeout delay]
en: %1 min | %1 min
bg[0]: %1 мин
bg[1]: %1 мин

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
bg[0]: мин
bg[1]: мин

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: When a shortcut is used:
bg: Когато се използва клавишна комбинация:

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Display a confirmation dialog
bg: Показване на диалогов прозорец за потвърждение

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Ring the system bell
bg: Задействане на системната сигнализация

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Show a notification
bg: Показване на известие

[ctx: @action:button opens Notifications kcm]
en: Configure Notifications…
bg: Конфигуриране на известия…

[ctx: @title:window dialog]
en: Please choose an audio file
bg: Моля, изберете аудио файл

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
bg: ogg, oga и wav аудио файлове (*.ogg *.oga *.wav)

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Audible bell:
bg: Звукова сигнализация:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
bg: Персонализиран звук:

[ctx: @action:button icononly tooltip]
en: Choose audio file for the system bell
bg: Изберете аудио файл за системната сигнализация

[ctx: @action button accessible only]
en: Choose audio file
bg: Изберете аудио файл

[ctx: @info:usagetip accessible description for button]
en: Opens dialog
bg: Отваряне на диалогов прозорец

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Visual bell:
bg: Визуална сигнализация:

[ctx: @option:check Enable visual bell]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
bg: Обръщане на цветовете на екрана

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
bg: Примигване на екрана

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
bg: Продължителност:

[ctx: @info]
en: If you have trouble with certain colors on the screen, these filters can change them into other colors.
bg: Ако имате проблеми с определени цветове на екрана, тези филтри могат да ги променят в други цветове.

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @label:listbox Difficulty seeing any of the following colors on the screen]
en: Problematic colors:
bg: Проблемни цветове:

[ctx: @option]
en: Red & purple (Protanopia)
bg: Червено и лилаво (Протанопия)

[ctx: @option]
en: Green & purple (Deuteranopia)
bg: Зелено и лилаво (Деутеранопия)

[ctx: @option]
en: Yellow, green & purple (Tritanopia)
bg: Жълто, зелено и лилаво (Тританопия)

[ctx: @option]
en: All (grayscale mode)
bg: Всички (черно-бял режим)

[ctx: @label]
en: Intensity:
bg: Интензивност:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
bg: Леко изразено

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
bg: Силно изразено

[ctx: @info]
en: Adjusted colors:
bg: Коригирани цветове:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Reds:
bg: Червено:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Greens:
bg: Зелено:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Blues:
bg: Синьо:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Purples:
bg: Лилаво:

[ctx: @label]
en: Invert:
bg: Обръщане:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
bg: Използвайте бързи клавиши, за да превключвате между обръщане на цветовете на екрана и прозореца

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
bg: Настройки на бързи клавиши…

[ctx: @title:group prefix]
en: Slow keys:
bg: Бавни клавиши:

[ctx: @option:check Enable slow keys]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
bg: За да бъде приет ключ, той трябва да бъде задържан до зададения период от време. Полезно, ако случайно въведете повече от един клавиш наведнъж или имате затруднения с натискането на желания клавиш за първи път.

[ctx: @label:spinbox Slow keys Delay]
en: Delay:
bg: Забавяне:

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Ring system bell:
bg: Задействане на системната сигнализация:

[ctx: @option:check Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
bg: &когато е натиснат който и да е клавиш

[ctx: @option:check Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
bg: &когато се приеме някой клавиш

[ctx: @option:check Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
bg: &когато някой клавиш е отхвърлен

[ctx: @title:group prefix]
en: Bounce keys:
bg: Забавено повторение на клавиши:

[ctx: @option:check Bounce keys enable]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
bg: Игнориране на бързите, многократни натискания на един и същи клавиш. Полезно, ако имате треперене на ръцете, което ви кара да натискате клавиш няколко пъти, когато възнамерявате да натиснете само веднъж.

[ctx: @label:spinbox Bounce keys delay]
en: Delay:
bg: Забавяне:

[ctx: @option:check for bounce keys]
en: Ring system bell when rejected
bg: Задействане на системната сигнализация при отхвърляне

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
bg: Мащабиране и лупа

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
bg: Системна сигнализация

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Modifier Keys
bg: Модифициращи клавиши

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Keyboard Filters
bg: Филтри за клавиатура

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Mouse Navigation
bg: Навигация с мишка

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Activation Shortcuts
bg: Клавишни комбинации за активиране

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Screen Reader
bg: Екранен четец

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Color Blindness Correction
bg: Корекция на цветната слепота

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
bg: Обръщане на цветовете

[ctx: @title Category name in sidebar, shake pointer to find it]
en: Shake Pointer
bg: Разклащане на курсора

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
bg: Залепващи клавиши:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
bg: Модифициращи клавиши като Ctrl, Shift, Alt и клавиш Meta/Super/Windows действат така, сякаш „залепват на място“ и вече не е необходимо да се задържат натиснати, когато въвеждате клавишна комбинация.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
bg: Заключване на залепващи клавиши

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
bg: При двукратно натискане на клавиш модификатор той ще остане в активно състояние, докато не бъде натиснат отново.

[ctx: @option:check]
en: Disable when two keys are held down
bg: Деактивиране при задържане на два бутона

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when modifier keys are used
bg: Задействане на системната сигнализация при използване на модифициращи клавиши

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
bg: Обратна връзка:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
bg: Задействане на системната сигнализация при превключване на клавишите за заключване

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
bg: Заключващите клавиши са Caps Lock, Num Lock и Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
bg: Показване на известие, когато се използват модификатор или заключващи клавиши

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
bg: Конфигуриране на известия…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move pointer:
bg: Използване на цифровата клавиатура за преместване на курсора:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
bg: Клавишът на цифровата клавиатура <shortcut>5</shortcut> функционира като щракване с мишката. Клавишите <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> и <shortcut>8</shortcut> позволяват кардинално движение (надолу, наляво, надясно и нагоре). Клавишите <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> и <shortcut>9</shortcut> позволяват движение по диагонал.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
bg: Забавяне на ускорението:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
bg: Интервал на повторение:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
bg: Време за ускорение:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
bg: Максимална скорост:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
bg: Ускорение на показалеца:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
bg: Екранният четец Orca не е инсталиран

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
bg: Моля, инсталирайте го, след това затворете и отворете отново този прозорец

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
bg: Активиране на четеца на екран

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
bg: Стартиране на конфигурацията на Orca Screen Reader…

[ctx: @label]
en: Shake pointer to find it:
bg: Разклащане на курсора за открояване:

[ctx: @option check, Enable shake pointer effect]
en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @label Pointer magnification level]
en: Magnification:
bg: Увеличение:

[ctx: @label Normal pointer size]
en: Normal
bg: Нормален

[ctx: @label Large pointer size]
en: Large
bg: Голям

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
bg: Мащаб:

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
bg: Цял екран

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
bg: Показване на пикселната мрежа при ниво на мащабиране:

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer appearance:
bg: Външен вид на показалеца:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
bg: Мащабиране

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
bg: Запазване

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
bg: Скриване

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer tracking:
bg: Следене на мишката:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
bg: Пропорционално

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area moves in sync with pointer
bg: Областта с увеличението се движи синхронно с курсора на мишката

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
bg: Центрирано

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, except near screen edges
bg: Курсорът на мишката остава центриран на екрана, освен близо до краищата на екрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered (Strict)
bg: Центрирано(стриктно)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, even near screen edges
bg: Курсорът на мишката остава центриран на екрана, дори и близо до краищата на екрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
bg: Изтласкване

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer pushes zoom area at screen edges
bg: Курсорът на мишката избутва областта с увеличение към краищата на екрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
bg: Деактивиран

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area doesn't follow pointer
bg: Областта с увеличение не следва курсора на мишката

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
bg: Включване следене на фокуса

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
bg: Активиране на проследяване на курсора

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
bg: Увеличаване на областта

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
bg: Широчина:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
bg: Височина:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
bg: Деактивиран

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
bg: Коефициент на мащабиране:

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
bg: Модификационни клавиши за жест за превъртане :

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
bg: Жестовете за мащабиране са достъпни само в Wayland.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
bg: Превъртете, докато са натиснати клавишите за модифициране, за да мащабирате

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
bg: Използване на клавиши за управление на мащаба
