plasma-desktop - en to bg translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
bg: Име на цветовата схема

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
bg: Единично кликване за отваряне на файлове

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
bg: Превключване на външния вид в зависимост от часа на деня

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
bg: Пакет за глобален външен вид

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
bg: Пакет за глобален външен вид, алтернативен

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
bg: Скорост на анимация

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
bg: Промяна на глобална тема

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
bg: Глобална тема

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
bg: Тема:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
bg: Автоматично

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
bg: Използване на „%1“ през деня и „%2“ през нощта

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
bg: Допълнителни настройки за външен вид:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
bg: Скорост на анимация:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
bg: Бавно

[ctx: Animation speed]
en: Instant
bg: Незабавно

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
bg: Кликването на файлове или папки:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
bg: ги избира

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
bg: Вместо това да се отварят с двойно кликване

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
bg: ги отваря

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
bg: Избиране чрез кликване върху маркера за избор на елемент

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
bg: Допълнителни настройки за поведение:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
bg: Най-често използвани страници:
