kcm_solid_actions - en to bs translation catalogue (40 entries)

en: Editing Action '%1'
bs: Uređivanje akcije '%1'

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
bs: <p>Izgleda da ime, naredba, ikona ili uslov radnje nisu dobri.</p><p>Izmjene zato neće biti primenjene</p>.

en: Invalid action
bs: Loša radnja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbParameter)
en: Edit Parameter
bs: Uređivanje parametra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
bs: Tip parametra:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
bs: Poklapanje svojstva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
bs: Konjunkcija sadržaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
bs: Disjunkcija sadržaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
bs: Poklapanje sučelja uređaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
bs: Tip uređaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
bs: Ime vrijednosti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
bs: Jednako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
bs: Sadrži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
bs: Resetuj parametar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
bs: Sačuvaj izmjene parametra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
bs: Ikona radnje, kliknite da je izmijenite.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
bs: Ime radnje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
bs: Naredba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
bs: <p>Naredba koja okida radnju. Može sadržati sljedeća proširenja (bez razlikovanja veličine slova):</p><ul><li><icode>%f</icode> — tačka montiranja uređaja (samo za skladišne uređaje)</li><li><icode>%d</icode> — putanja do čvora uređaja (samo za blokovske uređaje)</li><li><icode>%i</icode> — identifikator uređaja</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
bs: Uređaji moraju poklopiti sljedeće parametre za ovu radnju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
bs: Ime radnje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
bs: Unesite ime za novu radnju.

en: Solid Action Desktop File Generator
bs: Solidov generator .desktop fajlova za radnje

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
bs: Alatka za automatsko stvaranje .desktop fajlova iz Solidovih DeviceInterface klasa, radi prevođenja.

en: (c) 2009, Ben Cooksley
bs: © 2009, Ben Kuksli

en: Ben Cooksley
bs: Ben Kuksli

en: Maintainer
bs: Održavalac

en: The device must be of the type %1
bs: Uređaj mora biti tipa %1

en: Any of the contained properties must match
bs: Bar jedno sadržano svojstvo mora se poklopiti

en: All of the contained properties must match
bs: Sva sadržana svojstva moraju se poklopiti

en: The device property %1 must equal %2
bs: Svojstvo uređaja %1 mora biti %2

en: The device property %1 must contain %2
bs: Svojstvo uređaja %1 mora sadržati %2

en: Solid Device Actions Editor
bs: Uređivač Solidovih radnji uređaja

en: Solid Device Actions Control Panel Module
bs: Modul kontrolnog panela za Solidove radnje uređaja

en: Port to Plasma 5
bs: Prenos na Plasma 5

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
bs: Izgleda da je predikat za ovu radnju loš.

en: Error Parsing Device Conditions
bs: Greška pri raščlanjivanju uslova uređaja

en: No Action Selected
bs: Nema izabrane radnje

en: Cannot be deleted
bs: Ne može se obrisati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
bs: Ukloni
