kcmkeyboard - en to bs translation catalogue (52 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
bs: Pređi na naredni raspored tastature

en: Switch keyboard layout to %1
bs: Prebaci raspored tastature na %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
bs: Dodaj raspored

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
bs: Prečica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
bs: Oznaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
bs: Pregled

en: KDE Keyboard Control Module
bs: KDE‑ov kontrolni modul mjenjača rasporeda

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
bs: <h1>Tastatura</h1><p>Ovaj kontrolni modul služi za podešavanje parametara i rasporeda tastature.</p>.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
bs: Hardver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
bs: &Model tastature:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
bs: Ovdje možete izabrati model tastature. Ova postavka ne zavisi od rasporeda tastature, već se tiče „hardverskog“ modela, tj. načina na koji je tastatura proizvedena. Moderne tastature obično imaju dva dodatna tastera i poznate su kao „104‑tasterski“ modeli, što je dobar osnovni izbor ako ne znate tačno kakvu tastaturu imate.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
bs: Rasporedi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
bs: Ako izaberete smjernicu mijenjanja po programu ili po prozoru, promjena rasporeda će uticati samo na tekući program ili prozor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
bs: Smjernica mijenjanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
bs: &Globalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
bs: Po po&vrši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
bs: Po &programu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
bs: Po pro&zoru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
bs: Prečice za prebacivanje rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
bs: Glavne prečice:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
bs: Ovo je prečica za mijenjanje rasporeda koju obrađuje X. Dopušta čisto modifikatorske prečice.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
bs: Nikakva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
bs: Prečice za treći nivo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
bs: Ovo je prečica za prelazak na treći nivo aktivnog rasporeda (ako postoji) koju obrađuje X. Dopušta čisto modifikatorske prečice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
bs: Alternativna prečica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
bs: Podesi rasporede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
bs: Pomjeri gore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
bs: Pomjeri dolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
bs: Neiskorišteni rasporedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
bs: Ukupno rasporeda:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
bs: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
bs: &Podesi opcije tastature

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
bs: Ništa

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
bs[0]: %1 kratica
bs[1]: %1 kratice
bs[2]: %1 kratica

[ctx: layout map name]
en: Map
bs: Mapa

en: Layout
bs: Raspored

en: Variant
bs: Varijanta

en: Label
bs: Labela

en: Shortcut
bs: Prečica

[ctx: variant]
en: Default
bs: Podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
bs: Testno područje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
bs: Dopušta testiranje ponavljanja tastature i jačinu klika (samoi ne zaboravite da primijenite promjene).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
bs: &Uključi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
bs: &Ne diraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
bs: &Učestanost:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
bs: <html>Ako je podržana, ovom opcijom zadajete zastoj prije nego što pritisnuti taster počne da šalje znakove. Brzinu izdavanja znakova kontroliše opcija <interface>Učestanost:</interface>.</html>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
bs: Ako je podržana, ovom opcijom zadajete učestanost kojom se znakovi šalju dok je taster pritisnut.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
bs:  znak./sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
bs: &Zastoj:
