kcminput - en to bs translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
bs: <h1>Miš</h1> Ovaj modul omogućava razna podešavanja ponašanja uređaja kojim pokrećete kursor (obično miš ili kugla pokreću strelicu).

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
bs: &Opšte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
bs: Ako ste ljevak, moglo bi vam odgovarati zamjena značenja lijeve i desne tipke miša tako što odaberete 'za ljevake'. Ako vaš miš ima više od dvije tipke, tada će se zamijeniti samo lijeva i desna tipka, npr. srednja tipka će imati isto djelovanje kao i dotada.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
bs: Redoslijed dugmadi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
bs: &Dešnjak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
bs: &Ljevak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
bs: Promijenite smjer skrolovanja miševa sa kuglicom ili četvrtog i petog dugmeta miša.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
bs: O&brnut smjer skrolovanja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
bs: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
bs: Ubrzanje kursora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
bs: Prag povlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
bs: Interval za dvostruki klik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
bs: Vrijeme do početka povlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
bs: Početna udaljenost povlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
bs: Miš sa kuglicom se pomjera za:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
bs: <qt><p>Ovom opcijom podešavate odnos između rastojanja koji pokazivač prelazi na ekranu i relativnog pomjeraja samog fizičkog uređaja (miša, trekbola, ili nekog drugog pokazivačkog uređaja).</p><p>Visoka vrijednost ubrzanja će dovesti do velikih pomijeranja pokazivača na ekranu čak i kada pravite male pokrete uređajem, čineći ga teškim za kontrolu.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
bs: <qt><p>Prag je najmanja razdaljina koju pokazivač mora da prijeđe na ekranu da bi ubrzanje stupilo u dejstvo. Ako je pomak manji od praga, pokazivač se pomijera kao da je ubrzanje postavljeno na 1×.</p><p>Ako pravite male pokrete fizičkim uređajem, ubrzanja uopšte nema, što vam daje veći stepen kontrole nad pokazivačem. Većim pokretima uređaja možete brzo da pomijerate pokazivač prema udaljenim dijelovima ekrana.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
bs: Interval za dvostruki klik je najduže vrijeme koje može proteći između dva klika a da se oni protumače kao dvostruki klik. Ako kliknete poslije navedenog vremena onda se klikovi prepoznaju kao dva zasebna.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
bs:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
bs: Ako kliknete mišem i počnete ga micati prije navedenog vremena, onda će se početi sa povlačenjem (npr. sa premještanjem odabranog teksta u editoru).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
bs: Ako kliknete i pomaknete miš barem za navedeni broj tačkica, onda će se početi sa povlačenjem.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
bs: Ako koristite miš sa kuglicom (wheel) , onda ova vrijednost određuje za koliko redova će kursor biti pomaknut pri svakom pomaku točkića. U slučaju da je taj broj veći od broja redova koji su na raspolaganju, pokret će biti zanemaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
bs: &Pomjeranje miša tastaturom (koristeći numeričke tipke)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
bs: Kašnjenje ubrzanj&a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
bs: Int&erval ponavljanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
bs: &Vrijeme ubrzanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
bs: Ma&ksimalna brzina:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
bs:  piksela/sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
bs: &Profil ubrzanja:

en: Mouse
bs: Miš

en:  pixel |  pixels
bs[0]:  piksel
bs[1]:  piksela
bs[2]:  piksela

en:  line |  lines
bs[0]:  linija
bs[1]:  linije
bs[2]:  linija
