plasma-desktop - en to ca translation catalogue (12 entries)

en: Plasma QtQuick Settings
ca: Arranjament del QtQuick del Plasma

en: Configure Plasma QtQuick Settings
ca: Configura l'arranjament del QtQuick del Plasma

en: Maintainer
ca: Mantenidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Only adjust if you know what you are doing.
ca: Aquests paràmetres ajusten l'arranjament del «QtQuick» usat pel Plasma. Ajusteu-ho només si sabeu el que esteu fent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
ca: Dorsal de renderització:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
ca: Automàtic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
ca: Programari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
ca: Perfil del nucli GL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
ca: Bucle del renderitzador:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
ca: Bàsic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
ca: Amb conversa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
ca: Força
