plasma-desktop - en to ca translation catalogue (52 entries)

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: The system must be restarted before changes to the middle-click paste setting can take effect.
ca: Cal reiniciar el sistema perquè els canvis a la configuració d'enganxament amb el clic del mig tinguin efecte.

[ctx: @action:button]
en: Restart
ca: Reinicia

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Allow Plasma to show:
ca: Permet que el Plasma mostri:

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Panel and widget tooltips
ca: Consells del plafó i dels ginys

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Allows all Plasma panel and desktop widgets to show descriptive tooltips when hovered with the pointer. This setting has no effect on the small tooltips displayed when hovering over individual buttons and other user interface elements.
ca: Permet que tots els ginys del plafó i de l'escriptori del Plasma mostrin consells descriptius quan es passa per sobre amb el punter. Aquesta configuració no té cap efecte en els consells d'eina petits que es mostren en passar per sobre dels botons individuals i altres elements de la interfície d'usuari.

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show OSD popups for status changes']
en: OSD popups for status changes
ca: Finestres emergents OSD de canvis d'estat

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Allows all Plasma widgets to show on-screen display (OSD) popups for changes like volume and brightness level, or audio device switching.
ca: Permet que els ginys del Plasma mostrin finestres emergents en pantalla (OSD) de canvis com el volum i el nivell de lluminositat o el canvi de dispositius d'àudio.

[ctx: @title:group]
en: Scrolling
ca: Desplaçament

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: Clicking in scrollbar track:
ca: En fer clic a la via de la barra de desplaçament:

[ctx: @option:radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls to the clicked location']
en: Scrolls to the clicked location
ca: Desplaça a la ubicació clicada

[ctx: @option:radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls one page up or down']
en: Scrolls one page up or down
ca: Desplaça una pàgina amunt o avall

[ctx: @info:usagetip]
en: Middle-click to scroll to clicked location
ca: Clic del mig per a desplaçar a la ubicació clicada

[ctx: @option:check]
en: Prefer smooth scrolling
ca: Prefereix un desplaçament suau

[ctx: @info:tooltip]
en: This setting enables or disables animated transitions when scrolling with a mouse wheel or the keyboard. Some applications may not honor this setting because they either do not support smooth scrolling, or have their own setting for enabling and disabling it.
ca: Aquest paràmetre activa o desactiva les transicions animades quan es fa el desplaçament amb una roda del ratolí o el teclat. Algunes aplicacions poden no complir aquest paràmetre perquè o bé no admeten el desplaçament suau, o bé tenen el seu propi paràmetre per a activar-lo i desactivar-lo.

[ctx: @title:group]
en: Clicking
ca: En fer clic

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ca: En fer clic a fitxers o carpetes:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ca: Se seleccionen

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ca: Obre fent doble clic

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ca: S'obren

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ca: Selecciona en clicar al marcador de selecció de l'element

[ctx: @label for checkbox, part of a complete sentence: 'Middle-click pastes selected text']
en: Middle-click:
ca: Clic del mig:

[ctx: @option:check part of a complete sentence: 'Middle click pastes selected text']
en: Pastes selected text
ca: Enganxa el text seleccionat

[ctx: @label:spinbox]
en: Double-click interval:
ca: Interval del doble clic:

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Two clicks within this duration are considered a double-click. Some applications may not honor this setting.
ca: Dos clics dins d'aquesta durada es consideren un doble clic. És possible que algunes aplicacions no compleixin aquest paràmetre.

[ctx: Test double-click speed]
en: Double-click the folder to test. If it does not change its appearance, increase double-click interval.
ca: Feu doble clic a la carpeta per a provar-ho. Si no canvia la seva aparença, augmenteu l'interval del doble clic.

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: Drag and Drop
ca: Arrossegar i deixar anar

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: When dragging files or folders:
ca: En arrossegar fitxers o carpetes:

[ctx: @option:radio When dragging...]
en: Always ask what to do
ca: Demana sempre què fer

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> to move, <shortcut>Ctrl</shortcut> to copy, and <shortcut>Shift+Ctrl</shortcut> to create a symlink. Otherwise show a dialog.
ca: Premeu <shortcut>Majúscules</shortcut> per a moure, <shortcut>Ctrl</shortcut> per a copiar, i <shortcut>Majúscules+Ctrl</shortcut> per a crear un enllaç simbòlic. En cas contrari mostra un diàleg.

[ctx: @option:radio When dragging…]
en: Move if on the same device
ca: Mou si estan en el mateix dispositiu

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> when dropping to show other options.
ca: Premeu <shortcut>Majúscules</shortcut> en deixar anar per a mostrar altres opcions.

[ctx: @title:group]
en: Touch
ca: Tàctil

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: Enable Touch Mode:
ca: Activa el mode tàctil:

[ctx: @option:radio As in: 'Touch Mode is automatically enabled as needed']
en: Automatically enable as needed
ca: Activa automàticament quan calgui

[ctx: option:radio As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Never enabled
ca: Mai activat

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Touch Mode will be automatically activated whenever the system detects a touchscreen but no mouse or touchpad. For example: when a transformable laptop's keyboard is flipped around or detached.
ca: El mode tàctil s'activarà automàticament quan el sistema detecti una pantalla tàctil però sense ratolí ni ratolí tàctil. Per exemple: quan el teclat d'un ordinador portàtil transformable es giri o se separi.

[ctx: As in: 'Touch Mode is always enabled']
en: Always active
ca: Sempre actiu

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Disabled
ca: Desactivat

[ctx: @info:usagetip]
en: In Touch Mode, many elements of the user interface will become larger to more easily accommodate touch interaction.
ca: En el mode tàctil, molts elements de la interfície d'usuari es faran més grans per a adaptar-se més fàcilment a la interacció tàctil.

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ca: Clic únic per a obrir fitxers

note: i18n: ectx: label, entry (dndBehavior), group (KDE)
en: For local files on the same device, whether dragging and dropping will perform a move operation instead of showing the options menu
ca: Per als fitxers locals del mateix dispositiu, si arrossegar i deixar anar realitzarà una operació de moviment en lloc de mostrar el menú d'opcions

note: i18n: ectx: label, entry (smoothScroll), group (KDE)
en: Smooth scrolling
ca: Desplaçament suau

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbarLeftClickNavigatesByPage), group (KDE)
en: Left-click in scrollbar track moves scrollbar by one page
ca: Fer clic esquerre a la barra de desplaçament desplaça una pàgina

note: i18n: ectx: label, entry (doubleClickInterval), group (KDE)
en: Double click interval
ca: Interval del doble clic

note: i18n: ectx: label, entry (tabletMode), group (Input)
en: Automatically switch to touch-optimized mode
ca: Canvia automàticament al mode optimitzat per als tocs

note: i18n: ectx: label, entry (primarySelection), group (Wayland)
en: Enable middle click selection pasting
ca: Activa l'enganxament de la selecció amb el clic del mig

note: i18n: ectx: label, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Display large panel and widget tooltips
ca: Mostra consells grans del plafó i dels ginys

note: i18n: ectx: tooltip, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Allow Plasma widgets to display large panel and widget tooltips on hover
ca: Permet que els ginys del Plasma mostrin consells d'eina un plafó grans del plafó i dels ginys en passar-hi per sobre

note: i18n: ectx: label, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Display small popups for status changes
ca: Mostra finestres emergents petites dels canvis d'estat

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Allow Plasma widgets to display small popups for status changes such as brightness or volume
ca: Permet que els ginys del Plasma mostrin finestres emergents petites dels canvis d'estat com la lluminositat o el volum

note: i18n: ectx: label, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: OSD on layout change
ca: OSD en canviar de disposició

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: Show a popup on layout changes
ca: Mostra un missatge emergent en canvis de disposició
