plasma-desktop - en to ca@valencia translation catalogue (37 entries)

en: Remove from Favorites
ca@valencia: Elimina dels preferits

en: Add to Favorites
ca@valencia: Afig als preferits

en: On All Activities
ca@valencia: En totes les activitats

en: On the Current Activity
ca@valencia: En l'activitat actual

en: Show in Favorites
ca@valencia: Mostra als preferits

[ctx: @label prefix for icon-only button]
en: Icon:
ca@valencia: Icona:

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
ca@valencia: Tria…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
ca@valencia: Neteja la icona

[ctx: @label:listbox]
en: Show applications as:
ca@valencia: Mostra les aplicacions amb:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name only
ca@valencia: Només el nom

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description only
ca@valencia: Només la descripció

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name (Description)
ca@valencia: Nom (Descripció)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description (Name)
ca@valencia: Descripció (Nom)

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Behavior:
ca@valencia: Comportament:

[ctx: @option:check]
en: Sort applications alphabetically
ca@valencia: Ordena alfabèticament les aplicacions

[ctx: @option:check]
en: Flatten sub-menus to a single level
ca@valencia: Aplana els submenús en un únic nivell

[ctx: @option:check]
en: Show icons on the root level of the menu
ca@valencia: Mostra les icones al nivell arrel del menú

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Show categories:
ca@valencia: Mostra les categories:

[ctx: @option:check]
en: Recent applications
ca@valencia: Aplicacions recents

[ctx: @option:check]
en: Often used applications
ca@valencia: Aplicacions utilitzades sovint

[ctx: @option:check]
en: Recent files
ca@valencia: Fitxers recents

[ctx: @option:check]
en: Often used files
ca@valencia: Fitxers utilitzats sovint

[ctx: @label:listbox]
en: Sort items in categories by:
ca@valencia: Ordena els elements en categories per:

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Recently used
ca@valencia: Utilitzats recentment

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Often used
ca@valencia: Utilitzats sovint

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Search:
ca@valencia: Busca:

[ctx: @option:check]
en: Expand search to bookmarks, files and emails
ca@valencia: Amplia la busca a les adreces d'interés, fitxers i correus electrònics

[ctx: @option:check]
en: Align search results to bottom
ca@valencia: Alinea els resultats de la busca a la part inferior

[ctx: @label prefix for a checkbox toggling Dark Mode]
en: Appearance:
ca@valencia: Aparença:

[ctx: @option:check]
en: Prefer Dark Mode when available
ca@valencia: Preferix el mode fosc quan estiga disponible

[ctx: @info:tooltip]
en: This feature uses the complementary colors from your colorscheme, which usually feature a dark background.
ca@valencia: Esta característica utilitza els colors complementaris del vostre esquema de colors, que normalment tenen un fons fosc.

[ctx: @title:group for column with app and system action grids]
en: Favorites
ca@valencia: Preferides

[ctx: @action:inmenu accessible description for opening submenu]
en: Open category
ca@valencia: Obri una categoria

[ctx: @action:inmenu accessible description for opening app or file]
en: Launch
ca@valencia: Inicia

[ctx: @action:inmenu launches kmenuedit]
en: Edit Applications…
ca@valencia: Edita les aplicacions…

[ctx: @title:group accessible name for favorite group in sidebar]
en: Favorites
ca@valencia: Preferits

[ctx: @info:status]
en: No matches
ca@valencia: Sense coincidències
