plasma-desktop - en to ca@valencia translation catalogue (107 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ca@valencia: Desactivada

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ca@valencia: Sense

[ctx: @action:button Two keybinds for a dial, up & down]
en: %1 && %2
ca@valencia: %1 i %2

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
ca@valencia: Sense

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ca@valencia: Botó esquerre del ratolí

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ca@valencia: Botó dret del ratolí

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ca@valencia: Botó del mig del ratolí

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ca@valencia: Definit per l'aplicació

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
ca@valencia: Botó «%1» del llapis

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
ca@valencia: Roda de desplaçament

en: Default
ca@valencia: Predeterminada

en: Portrait
ca@valencia: Vertical

en: Landscape
ca@valencia: Apaïsada

en: Inverted Portrait
ca@valencia: Vertical invertida

en: Inverted Landscape
ca@valencia: Apaïsada invertida

en: Follow the Current Screen
ca@valencia: Seguix la pantalla actual

en: All Screens
ca@valencia: Totes les pantalles

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
ca@valencia: %1 – (%2,%3 %4×%5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
ca@valencia: Estira i òmpliga

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
ca@valencia: Mantín la relació d'aspecte i ajusta

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
ca@valencia: Associa a una porció

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
ca@valencia: Botó «%1» del llapis:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
ca@valencia: botó «%1» del llapis

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
ca@valencia: Trieu una acció de la rodeta/anella

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ca@valencia: Trieu una acció del botó

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
ca@valencia: Trieu l'acció que s'efectuarà en girar %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ca@valencia: Trieu l'acció que s'efectuarà en prémer %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ca@valencia: Ajorna a l'aplicació

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ca@valencia: Envia la tecla del teclat

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
ca@valencia: Envia les tecles del teclat

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ca@valencia: Envia un clic de botó del ratolí

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
ca@valencia: Envia al botó del llapis

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
ca@valencia: Actua com a roda de desplaçament

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ca@valencia: No faces res

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ca@valencia: Este botó de la tauleta es reenvia a l'aplicació amb el focus, que podrà decidir com gestionar-ho.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
ca@valencia: Amunt:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
ca@valencia: Avall:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
ca@valencia: Velocitat:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ca@valencia: Clic esquerre

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ca@valencia: Clic del mig

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ca@valencia: Clic dret

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
ca@valencia: Majúscules

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
ca@valencia: Botó 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
ca@valencia: Botó 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
ca@valencia: Botó 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
ca@valencia: Actua com una roda de desplaçament en un ratolí.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ca@valencia: Este botó està desactivat i no farà res.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ca@valencia: Calibratge del llapis

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
ca@valencia: Toqueu les dianes per a confirmar el calibratge nou.<nl/><nl/><b>Es tornarà al calibratge predeterminat d'ací a %1 segons a menys que es faça una acció addicional.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ca@valencia: El calibratge s'ha completat i guardat.<nl/><nl/>Refineu més el calibratge o tanqueu la finestra.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
ca@valencia: Toqueu el centre de cada diana.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ca@valencia: Refina el calibratge existent

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
ca@valencia: Reinicieu i torneu-ho a provar

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ca@valencia: Calibra des de zero

[ctx: @action:button]
en: Close
ca@valencia: Tanca

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ca@valencia: Cancel·la

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
ca@valencia: Associa a la pantalla:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
ca@valencia: Orientació:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
ca@valencia: No aplicable

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
ca@valencia: Àrea associada:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ca@valencia: Bloqueja la relació d'aspecte

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
ca@valencia: %1,%2 – %3×%4

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
ca@valencia: Redimensiona l'àrea de la pantalla

[ctx: tablet area position - size]
en: %1%,%2% - %3%×%4%
ca@valencia: %1%,%2% – %3%×%4%

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
ca@valencia: Redimensiona l'àrea de la tauleta

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
ca@valencia: No s'ha trobat cap tauleta de dibuix

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
ca@valencia: Connecteu una tauleta de dibuix

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ca@valencia: Prova la tauleta…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
ca@valencia: Este dispositiu està gestionat per un controlador d'espai d'usuari que heu instal·lat. Utilitzeu este controlador per a configurar la tauleta en lloc d'utilitzar esta configuració, tret que s'indique específicament el contrari.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ca@valencia: Dispositiu:

[ctx: @title:tab]
en: Display
ca@valencia: Visualització

[ctx: @title:tab]
en: Pen
ca@valencia: Llapis

[ctx: @title:tab]
en: Pad
ca@valencia: Tauleta gràfica

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
ca@valencia: No s'ha trobat cap tauleta gràfica

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
ca@valencia: No s'han detectat botons ni altres entrades. Açò podria significar que falta un controlador per a este dispositiu.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
ca@valencia: Anella de la tauleta gràfica %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
ca@valencia: rodeta/anella de la tauleta gràfica %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
ca@valencia: Rodeta de la tauleta gràfica %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
ca@valencia: rodeta de la tauleta gràfica %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
ca@valencia: Botó de la tauleta gràfica %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ca@valencia: botó «%1» de la tauleta gràfica

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
ca@valencia: Mode esquerrà:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
ca@valencia: Activa

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ca@valencia: Li diu al dispositiu que s'adapte als usuaris esquerrans. Els efectes variaran segons el dispositiu, però sovint s'invertix la funcionalitat dels botons del teclat perquè la tauleta gràfica es puga utilitzar cap per avall.

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
ca@valencia: Llapis

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
ca@valencia: El cursor seguix on toca el llapis a la superfície

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
ca@valencia: Ratolí

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
ca@valencia: En moure el llapis a la superfície el cursor es mou en relació a on estava, com un ratolí

en: Sync with mouse cursor
ca@valencia: Sincronitza amb el cursor del ratolí

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
ca@valencia: Pressió del llapis:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
ca@valencia: Esta corba controla la relació entre la pressió al llapis i els valors de pressió que reben les aplicacions.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
ca@valencia: Interval de pressió:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
ca@valencia: La pressió per damunt o per davall del llindar es restringirà, i este es convertix en l'interval efectiu nou.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ca@valencia: Calibratge en curs

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ca@valencia: Calibra

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ca@valencia: No s'admet el calibratge

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
ca@valencia: Reinicieu el calibratge personalitzat

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
ca@valencia: Heu calibrat manualment esta tauleta. Si ja no funciona correctament, intenteu reiniciar-la primer.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ca@valencia: Provador de la tauleta

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
ca@valencia: Llapis premut X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
ca@valencia: Llapis deixat anar X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
ca@valencia: Moviment del llapis X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
ca@valencia: Botó premut de la tauleta gràfica B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
ca@valencia: Botó deixat anar de la tauleta gràfica B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
ca@valencia: Rodeta de la tauleta moguda V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
ca@valencia: ## Llegenda:
    # X, Y – coordenades de l'esdeveniment
    # P – pressió
    # TX,TY – inclinació

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
ca@valencia: Neteja
