plasma-desktop - en to ca@valencia translation catalogue (35 entries)

en: Emoji Selector
ca@valencia: Selector d'emoji

en: Replace an existing instance
ca@valencia: Substituïx una instància existent

[ctx: @action Search field action]
en: Search
ca@valencia: Busca

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
ca@valencia: Neteja l'historial

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
ca@valencia: To de pell: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
ca@valencia: 🖐️ Neutre

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
ca@valencia: Neutre

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
ca@valencia: 🖐🏻 Clar

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
ca@valencia: Clar

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
ca@valencia: 🖐🏼 Clar mitjà

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
ca@valencia: Clar mitjà

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
ca@valencia: 🖐🏽 Mitjà

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
ca@valencia: Mitjà

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
ca@valencia: 🖐🏾 Fosc mitjà

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
ca@valencia: Fosc mitjà

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
ca@valencia: 🖐🏿 Fosc

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
ca@valencia: Fosc

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
ca@valencia: Selecció de variant

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
ca@valencia: Còpia el caràcter

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
ca@valencia: Copia la descripció

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
ca@valencia: No hi ha cap emoji recent

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
ca@valencia: No s'ha trobat cap emoji coincident

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
ca@valencia: Selecció de variant de «%1»

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
ca@valencia: S'ha copiat %1 a dins del porta-retalls

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
ca@valencia: Tots

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
ca@valencia: Somriures i emocions

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
ca@valencia: Gent i cossos

[ctx: Emoji Category]
en: Component
ca@valencia: Components

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
ca@valencia: Animals i natura

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
ca@valencia: Menjar i begudes

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
ca@valencia: Viatges i llocs

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
ca@valencia: Activitats

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
ca@valencia: Objectes

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
ca@valencia: Símbols

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
ca@valencia: Banderes
