plasma-desktop - en to ca@valencia translation catalogue (138 entries)

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
ca@valencia[0]: %1 lloc més…
ca@valencia[1]: %1 llocs més…

en: Recent Downloads
ca@valencia: Baixades recents

en: Recent Connections
ca@valencia: Connexions recents

en: Recent Places
ca@valencia: Llocs recents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
ca@valencia: Oblida les baixades recents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
ca@valencia: Oblida les connexions recents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
ca@valencia: Oblida els llocs recents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
ca@valencia: Oblida els fitxers recents

[ctx: @action:button]
en: Unmute
ca@valencia: Activa el so

[ctx: @action:button]
en: Mute
ca@valencia: Silencia

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
ca@valencia: Activa el so de %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
ca@valencia: Silencia %1

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Appearance
ca@valencia: Aparença

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Behavior
ca@valencia: Comportament

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
ca@valencia: Mostra vistes prèvies xicotetes de les finestres en passar per damunt de les tasques

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
ca@valencia: Oculta les altres finestres en passar per damunt de les vistes prèvies

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over tooltips
ca@valencia: Oculta les altres finestres en passar per damunt dels consells d'eina

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
ca@valencia: Mostra un indicador quan una tasca està reproduint àudio

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
ca@valencia: Silencia la tasca quan es clique damunt de l'indicador

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
ca@valencia: Mostra els controls multimèdia i del volum en el consell d'eina

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
ca@valencia: Òmpliga l'espai lliure en el quadro

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
ca@valencia: Amplària màxima de les tasques:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
ca@valencia: Estreta

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
ca@valencia: Mitjana

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
ca@valencia: Ampla

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
ca@valencia: Utilitza una vista multicolumna:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
ca@valencia: Utilitza una vista multifila:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
ca@valencia: Mai

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
ca@valencia: Quan el quadro té poc espai i és prou ample

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
ca@valencia: Sempre quan el quadro siga prou ample

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
ca@valencia: Màxim de columnes:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
ca@valencia: Màxim de files:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
ca@valencia: Espaiat entre les icones:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
ca@valencia: Xicotet

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
ca@valencia: Gran

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
ca@valencia: Si utilitzeu esta opció per a resoldre el problema d'una aplicació que requerix atenció massa sovint, primer busqueu una configuració a l'aplicació per a desactivar este comportament. Si no en trobeu cap, considereu informar d'açò com un error al desenvolupador de l'aplicació.

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
ca@valencia: Grup:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
ca@valencia: No agrupes

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
ca@valencia: Per nom del programa

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
ca@valencia: Quan es clique damunt de les tasques agrupades:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
ca@valencia: Circula entre les tasques

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
ca@valencia: Mostra vistes prèvies xicotetes de les finestres

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
ca@valencia: Mostra vistes prèvies grans de les finestres

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
ca@valencia: Mostra la llista de text

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
ca@valencia: El compositor no permet mostrar les finestres una al costat de l'altra, per tant, en el seu lloc es mostrarà una llista de text.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
ca@valencia: Combina en un únic botó

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
ca@valencia: Agrupa només quan el gestor de tasques estiga ple

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
ca@valencia: Ordenació:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
ca@valencia: No ordenes

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
ca@valencia: Manualment

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
ca@valencia: Alfabèticament

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
ca@valencia: Per escriptori

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
ca@valencia: Per activitat

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
ca@valencia: Per la posició horitzontal de les finestres

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
ca@valencia: Mantín els iniciadors separats

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
ca@valencia: Oculta els iniciadors després de l'inici de les aplicacions

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
ca@valencia: Quan es clique damunt d'una tasca activa:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
ca@valencia: Minimitza la tasca

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
ca@valencia: Quan es faça clic del mig damunt de qualsevol tasca:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
ca@valencia: No fa res

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
ca@valencia: Tanca la finestra o el grup

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
ca@valencia: Obri una finestra nova

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
ca@valencia: Minimitza/restaura la finestra o el grup

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
ca@valencia: Canvia l'agrupament

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
ca@valencia: La trasllada a l'escriptori virtual actual

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows/adjusts the hovered task’s volume'']
en: Scrolling behavior:
ca@valencia: Comportament del desplaçament:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
ca@valencia: No fa res

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
ca@valencia: Circula entre totes les tasques

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
ca@valencia: Circula entre les finestres de la tasca sobre la que està el ratolí

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior adjusts the hovered task’s volume']
en: Adjusts the hovered task’s volume
ca@valencia: Ajusta el volum de la tasca sobre la que està el ratolí

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
ca@valencia: Omet les tasques minimitzades

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
ca@valencia: Mostra només les tasques:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
ca@valencia: De l'escriptori actual

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
ca@valencia: De l'activitat actual

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
ca@valencia: De la pantalla actual

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
ca@valencia: Que estiguen minimitzades

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
ca@valencia: Quan el quadro està ocult:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
ca@valencia: Mostra quan una finestra vullga atenció

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
ca@valencia: Les tasques noves apareixen:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
ca@valencia: En la part inferior

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
ca@valencia: A la dreta

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
ca@valencia: A l'esquerra

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
ca@valencia: En la part superior

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Places
ca@valencia: Llocs

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Recent Files
ca@valencia: Fitxers recents

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Actions
ca@valencia: Accions

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
ca@valencia: Peça anterior

[ctx: Pause playback]
en: Pause
ca@valencia: Pausa

[ctx: Start playback]
en: Play
ca@valencia: Reproduïx

[ctx: Play next track]
en: Next Track
ca@valencia: Peça següent

[ctx: Stop playback]
en: Stop
ca@valencia: Para

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
ca@valencia: Ix

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
ca@valencia: Restaura

[ctx: @option:check inmenu, no separate unmute action]
en: Mute
ca@valencia: Silenci

[ctx: action:inmenu]
en: Open New Window
ca@valencia: Obri una finestra nova

[ctx: action:inmenu]
en: Move to &Desktop
ca@valencia: Mou cap a l'&escriptori

[ctx: action:inmenu]
en: Move &To Current Desktop
ca@valencia: Mou cap a l'escriptori ac&tual

[ctx: action:inmenu]
en: &All Desktops
ca@valencia: &Tots els escriptoris

[ctx: action:inmenu]
en: &New Desktop
ca@valencia: Escriptori &nou

[ctx: action:inmenu]
en: Show in &Activities
ca@valencia: Mostra en les &activitats

[ctx: action:inmenu]
en: Add To Current Activity
ca@valencia: Afig a l'activitat actual

[ctx: action:inmenu]
en: All Activities
ca@valencia: Totes les activitats

[ctx: action:inmenu]
en: Move to %1
ca@valencia: Mou cap a %1

[ctx: action:inmenu]
en: &Pin to Task Manager
ca@valencia: Fi&xa al gestor de tasques

[ctx: action:inmenu]
en: On All Activities
ca@valencia: En totes les activitats

[ctx: action:inmenu]
en: On The Current Activity
ca@valencia: En l'activitat actual

[ctx: action:inmenu]
en: Unpin from Task Manager
ca@valencia: Desfixa del gestor de tasques

[ctx: item:inmenu opens submenu]
en: More
ca@valencia: Més

[ctx: action:inmenu]
en: &Move
ca@valencia: &Mou

[ctx: action:inmenu]
en: Re&size
ca@valencia: Redimen&siona

[ctx: action:inmenu]
en: Ma&ximize
ca@valencia: Ma&ximitza

[ctx: action:inmenu]
en: Mi&nimize
ca@valencia: Mi&nimitza

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Above Others
ca@valencia: Mantín damunt les &altres

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Below Others
ca@valencia: Mantín &davall les altres

[ctx: action:inmenu]
en: &Fullscreen
ca@valencia: Pantalla &completa

[ctx: action:inmenu]
en: &Shade
ca@valencia: &Plega

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
ca@valencia: Se&nse barra de títol ni marc

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide from Screencast
ca@valencia: &Oculta dels vídeos de captura de pantalla

[ctx: @option:check inmenu]
en: Allow this program to be grouped
ca@valencia: Permet que este programa s'agrupe

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close All
ca@valencia: Tan&ca-ho tot

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close
ca@valencia: Tan&ca

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
ca@valencia: Inicia %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
ca@valencia[0]: Hi ha %1 missatge nou.
ca@valencia[1]: Hi ha %1 missatges nous.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
ca@valencia: Mostra els consells de tasca per a %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
ca@valencia: Mostra les finestres una al costat de l'altra per a %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
ca@valencia: Obri una llista de text de les finestres per a %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Activate %1
ca@valencia: Activa %1

[ctx: 'k' is a suffix for 'thousand'; keep to one character or else the badge could overflow!]
en: 9k+
ca@valencia: 9 m+

[ctx: 'k' is a suffix for 'thousand'; keep to one character or else the badge could overflow!]
en: %1k
ca@valencia: %1 m

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
ca@valencia: Tanca la finestra

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
ca@valencia: Activa el so de %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
ca@valencia: Silencia %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ca@valencia: Ajusta el volum de %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
ca@valencia: En %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
ca@valencia: Fixat a tots els escriptoris

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
ca@valencia: Disponible en totes les activitats

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
ca@valencia: També disponible en %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
ca@valencia: Disponible en %1
