plasma-desktop - en to cs translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
cs: Název barevného schématu

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
cs: Jedno kliknutí otevírá soubory

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
cs: Balíček pro celkový vzhled a chování

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
cs: Balíček pro celkový vzhled a chování (alternativní)

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
cs: Rychlost animace

en: Theme:
cs: Motiv:

en: Animation speed:
cs: Rychlost animace:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
cs: Pomalu

[ctx: Animation speed]
en: Instant
cs: Okamžitě

en: Change Wallpaper…
cs: Změnit tapetu…

en: More Appearance Settings…
cs: Víc nastavení vzhledu…

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
cs: Klikání na soubory nebo složky:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
cs: Otevře je

en: Select by clicking on item's selection marker
cs: Vybrat levým kliknutím značku výběru položky

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
cs: Vybere je

en: Open by double-clicking instead
cs: Otevřít je dvojklikem

en: More Behavior Settings…
cs: Víc nastavení chování…

en: Most Used Pages:
cs: Nejčastěji použité stránky:
