kcm_solid_actions - en to cs translation catalogue (41 entries)

en: Editing Action '%1'
cs: Úprava činnosti '%1'

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
cs: Zdá se, že název činnosti, příkaz, ikona nebo podmínka nejsou platné.
    Změny nebudou tudíž provedeny.

en: Invalid action
cs: Neplatná činnost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbParameter)
en: Edit Parameter
cs: Upravit parametr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
cs: Typ parametru:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
cs: Shoda vlastností

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
cs: Spojení obsahu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
cs: Rozpojení obsahu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
cs: Shoda rozhraní zařízení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
cs: Typ zařízení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
cs: Název hodnoty:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
cs: Je rovno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
cs: Obsahuje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
cs: Obnovit parametr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
cs: Uložit změny parametru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
cs: Ikona činnosti, klikněte pro změnu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
cs: Název činnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
cs: Příkaz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
cs: Příkaz, který spustí činnost
    Toto může zahrnovat jakýkoliv nebo všechny zástupné znaky:
    
    %f: Přípojný bod zařízení - pouze typy zařízení 'Úložiště'
    %d: Cesta k uzlu zařízení - pouze bloková zařízení
    %i: identifikátor zařízení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
cs: Zařízení musejí odpovídat těmto parametrům pro tuto činnost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
cs: Název činnosti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
cs: Zadejte název vaší nové činnosti

en: Solid Action Desktop File Generator
cs: Generátor souborů plochy Solid

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
cs: Nástroj k automatickému vygenerování souborů plochy z tříd DeviceInterface pro překlad

en: Maintainer
cs: Správce

en: The device must be of the type %1
cs: Zařízení musí být typu %1

en: Any of the contained properties must match
cs: Jakákoliv obsažená vlastnost musí odpovídat

en: All of the contained properties must match
cs: Všechny obsažené vlastnosti musí odpovídat

en: The device property %1 must equal %2
cs: Vlastnost zařízení %1 musí odpovídat %2

en: The device property %1 must contain %2
cs: Vlastnost zařízení %1 musí obsahovat %2

en: Solid Device Actions Editor
cs: Editor činností pro Solid zařízení

en: Solid Device Actions Control Panel Module
cs: Ovládací modul činností pro zařízení Solid

en: (c) 2009, 2014 Solid Device Actions team
cs: (c) 2009, 2014 tým Solid Device Actions

en: Port to Plasma 5
cs: Port na Plasma 5

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
cs: Zdá se, že predikát pro tuto činnost není platný.

en: Error Parsing Device Conditions
cs: Chyba v analýze podmínek zařízení

en: No Action Selected
cs: Žádná činnost není vybrána

en: Cannot be deleted
cs: Nelze smazat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbEditAction)
en: Edit…
cs: Upravit…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbAddAction)
en: Add…
cs: Přidat…
