kcmsmserver - en to cs translation catalogue (22 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
cs: <h1>Správce sezení</h1> Zde můžete nastavit správce sezení KDE. Toto zahrnuje volby jako potvrzování odhlášení, obnovení sezení při přihlášení nebo vypnutí počítače.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
cs: K aktivaci ukládání sezení bude potřeba restartovat systém.

en: Restart
cs: Restartovat

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
cs: Požadavek na restartování do nastavení firmwaru se nezdařil: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
cs: Při dalším restartu počítače bude spuštěno nastavení UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
cs: Při dalším restartu počítače bude spuštěno nastavení firmwaru.

en: Restart Now
cs: Restartovat nyní

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
cs: Obrazovka pro odhlášení

en: Show:
cs: Zobrazit:

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
cs: Obnovení sezení

en: On login, launch apps that were open:
cs: Při přihlášení spustit aplikace, které byly otevřeny:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
cs: Při posledním odhlášení

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
cs: Pokud bylo sezení manuálně uloženo

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
cs: Spustit s prázdnou relací

en: Ignored applications:
cs: Ignorované aplikace:

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
cs: Po následujícím restartu:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
cs: Spustit nastavení UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
cs: Spustit nastavení firmware

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
cs: Potvrdit odhlášení

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
cs: Výchozí volba pro odchod

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
cs: Při přihlášení

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
cs: Vyjmout tyto aplikace ze sezení
