plasma_applet_tasks - en_US to cs translation catalogue (125 entries)

en_US: Appearance
cs: Vzhled

en_US: Behavior
cs: Chování

[ctx: @action:button]
en_US: Unmute
cs: Povolit zvuk

[ctx: @action:button]
en_US: Mute
cs: Ztlumit

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en_US: Unmute %1
cs: Povolit zvuk %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en_US: Mute %1
cs: Ztišit %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en_US: General:
cs: Obecné:

[ctx: @option:check section General]
en_US: Show small window previews when hovering over tasks
cs: Při přejezdu myší nad úlohami zobrazovat malé okno s náhledem

[ctx: @option:check section General]
en_US: Hide other windows when hovering over previews
cs: Skrýt ostatní okna při přejetí přes náhledy

[ctx: @option:check section General]
en_US: Fill free space on panel
cs: Vyplnit na panelu volné místo

[ctx: @label:listbox]
en_US: Maximum task width:
cs: Maximální šířka úkolu:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en_US: Narrow
cs: Úzký

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en_US: Medium
cs: Střední

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en_US: Wide
cs: Široký

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en_US: Use multi-column view:
cs: Použít vícesloupcový pohled:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en_US: Use multi-row view:
cs: Použít víceřádkový pohled:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en_US: Never
cs: Nikdy

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en_US: When panel is low on space and thick enough
cs: Pokud má panel málo místa ale je dostatečně široký

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en_US: Always when panel is thick enough
cs: Vždy když je panel dostatečně široký

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en_US: Maximum columns:
cs: Sloupců maximálně:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en_US: Maximum rows:
cs: Řádků maximálně:

[ctx: @label:listbox]
en_US: Spacing between icons:
cs: Vzdálenosti mezi ikonami:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en_US: Small
cs: Malé

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en_US: Normal
cs: Normální

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en_US: Large
cs: Velké

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en_US: Automatically set to Large when in Touch mode
cs: Automaticky přepnout na velké v dotykovém režimu

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en_US: Group:
cs: Skupina:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en_US: Do not group
cs: Neseskupovat

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en_US: By program name
cs: Podle názvu programu

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en_US: Clicking grouped task:
cs: Kliknutí na seskupenou úlohu:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en_US: Cycles through tasks
cs: Postupně prochází mezi úlohami

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en_US: Shows small window previews
cs: Zobrazí malé náhledy oken

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en_US: Shows large window previews
cs: Zobrazí velké náhledy oken

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en_US: Shows textual list
cs: Zobrazí textový seznam

[ctx: @option:check grouped task]
en_US: Combine into single button
cs: Sloučit do jednoho tlačítka

[ctx: @option:check grouped task]
en_US: Group only when the Task Manager is full
cs: Seskupovat pouze pokud je správce úloh plný

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en_US: Sort:
cs: Seřadit:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en_US: Do not sort
cs: Neseřazovat

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en_US: Manually
cs: Ručně

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en_US: Alphabetically
cs: Podle abecedy

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en_US: By desktop
cs: Podle plochy

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en_US: By activity
cs: Podle aktivity

[ctx: @option:check configure task sorting]
en_US: Keep launchers separate
cs: Nechat spouštěče oddělené

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en_US: Hide launchers after application startup
cs: Skrýt spouštěče po spuštění aplikace

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en_US: Clicking active task:
cs: Kliknutí na aktivní úlohu:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en_US: Minimizes the task
cs: Minimalizuje úlohu

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en_US: Middle-clicking any task:
cs: Kliknutí prostředním tlačítkem na kteroukoliv úlohu:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en_US: Does nothing
cs: Nedělá nic

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en_US: Closes window or group
cs: Zavře okno nebo skupinu

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en_US: Opens a new window
cs: Otevře nové okno

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en_US: Minimizes/Restores window or group
cs: Minimalizuje/Vrátí okno nebo skupinu

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en_US: Toggles grouping
cs: Zapne seskupování

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en_US: Brings it to the current virtual desktop
cs: Přesune jej na současnou virtuální plochu

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en_US: Mouse wheel:
cs: Kolečko myši:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en_US: Cycles through tasks
cs: Postupně prochází mezi úlohami

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en_US: Skip minimized tasks
cs: Přeskočit minimalizované úlohy

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en_US: Show only tasks:
cs: Zobrazit pouze úlohy:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en_US: From current screen
cs: Ze současné obrazovky

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en_US: From current desktop
cs: Ze současné plochy

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en_US: From current activity
cs: Ze současné aktivity

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en_US: That are minimized
cs: Které jsou minimalizované

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en_US: When panel is hidden:
cs: Pokud je panel skrytý:

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en_US: New tasks appear:
cs: Objeví se nové úkoly:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en_US: On the bottom
cs: Dole

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en_US: To the right
cs: Doprava

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en_US: To the left
cs: Doleva

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en_US: On the top
cs: Nahoře

en_US: Places
cs: Místa

en_US: Recent Files
cs: Nedávné soubory

en_US: Actions
cs: Činnosti

[ctx: Play previous track]
en_US: Previous Track
cs: Předchozí skladba

[ctx: Pause playback]
en_US: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: Start playback]
en_US: Play
cs: Přehrát

[ctx: Play next track]
en_US: Next Track
cs: Následující skladba

[ctx: Stop playback]
en_US: Stop
cs: Zastavit

[ctx: Quit media player app]
en_US: Quit
cs: Ukončit

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en_US: Restore
cs: Obnovit

en_US: Mute
cs: Ztlumit

en_US: Open New Window
cs: Otevřít nové okno

en_US: Move to &Desktop
cs: Přesunout na &plochu

en_US: Move &To Current Desktop
cs: Přesunou&t na současnou plochu

en_US: &All Desktops
cs: Všechny pr&acovní plochy

en_US: &New Desktop
cs: &Nová pracovní plocha

en_US: Show in &Activities
cs: Zobrazit v aktivitách

en_US: Add To Current Activity
cs: Přidat do současné aktivity

en_US: All Activities
cs: Všechny aktivity

en_US: Move to %1
cs: Přesunout na '%1'

en_US: &Pin to Task Manager
cs: &Připnout do Správce úloh

en_US: On All Activities
cs: Ve všech aktivitách

en_US: On The Current Activity
cs: V současné aktivitě

en_US: Unpin from Task Manager
cs: Odepnout od Správce úloh

en_US: More
cs: Více

en_US: &Move
cs: Pře&sunout

en_US: Re&size
cs: Změnit v&elikost

en_US: Ma&ximize
cs: Ma&ximalizovat

en_US: Mi&nimize
cs: Mi&nimalizovat

en_US: Keep &Above Others
cs: Podržet n&ad ostatními

en_US: Keep &Below Others
cs: Ponechat pod ostatní&mi

en_US: &Fullscreen
cs: Na celou o&brazovku

en_US: &Shade
cs: Z&asunout

en_US: Allow this program to be grouped
cs: Povolit programu seskupování

[ctx: @item:inmenu]
en_US: &Close All
cs: &Zavřít vše

en_US: &Close
cs: &Zavřít

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en_US: Launch %1
cs: Spustit %1

[ctx: @info:tooltip]
en_US: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
cs[0]: Je zde %1 nová zpráva.
cs[1]: Jsou zde %1 nové zprávy.
cs[2]: Je zde %1 nových zpráv.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en_US: Show Task tooltip for %1
cs: Zobrazit nástrojový tip pro %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en_US: Show windows side by side for %1
cs: Pro %1 zobrazit okna vedle sebe

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en_US: Open textual list of windows for %1
cs: Pro %1 otevřít textový seznam oken

en_US: Activate %1
cs: Aktivovat %1

[ctx: button to unmute app]
en_US: Unmute %1
cs: Povolit zvuk %1

[ctx: button to mute app]
en_US: Mute %1
cs: Ztišit %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en_US: Adjust volume for %1
cs: Upravit hlasitost pro %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en_US: On %1
cs: Na %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en_US: Pinned to all desktops
cs: Připnut ke všem pracovním plochám

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en_US: Available on all activities
cs: Dostupné ve všech aktivitách

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en_US: Also available on %1
cs: Také dostupné na %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en_US: Available on %1
cs: Dostupné na %1

[ctx: Show all user Places]
en_US: %1 more Place | %1 more Places
cs[0]: %1 další místo
cs[1]: %1 další místa
cs[2]: %1 dalších míst

en_US: Recent Downloads
cs: Nedávná stahování

en_US: Recent Connections
cs: Nedávná spojení

en_US: Recent Places
cs: Nedávná místa

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Forget Recent Downloads
cs: Zapomenout nedávná stahování

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Forget Recent Connections
cs: Zapomenout nedávná spojení

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Forget Recent Places
cs: Zapomenout nedávná místa

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Forget Recent Files
cs: Zapomenout nedávné soubory
