kaccess - en to cs translation catalogue (73 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Shift byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Shift key is now active.
cs: Klávesa Shift je nyní aktivní.

en: The Shift key is now inactive.
cs: Klávesa Shift není aktivní.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Ctrl byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Control key is now active.
cs: Klávesa Ctrl je nyní aktivní.

en: The Control key is now inactive.
cs: Klávesa Ctrl není aktivní.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Alt byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Alt key is now active.
cs: Klávesa Alt je nyní aktivní.

en: The Alt key is now inactive.
cs: Klávesa Alt není aktivní.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Win byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Win key is now active.
cs: Klávesa Win je nyní aktivní.

en: The Win key is now inactive.
cs: Klávesa Win není aktivní.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Meta byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Meta key is now active.
cs: Klávesa Meta je nyní aktivní.

en: The Meta key is now inactive.
cs: Klávesa Meta není aktivní.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Super byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Super key is now active.
cs: Klávesa Super je nyní aktivní.

en: The Super key is now inactive.
cs: Klávesa Super není aktivní.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Hyper byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Hyper key is now active.
cs: Klávesa Hyper je nyní aktivní.

en: The Hyper key is now inactive.
cs: Klávesa Hyper není aktivní.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Alt Gr byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en: The Alt Graph key is now active.
cs: Alt Gr je nyní aktivní.

en: The Alt Graph key is now inactive.
cs: Alt Gr není aktivní.

en: The Num Lock key has been activated.
cs: Klávesa Num Lock byla aktivována.

en: The Num Lock key is now inactive.
cs: Klávesa Num Lock není aktivní.

en: The Caps Lock key has been activated.
cs: Klávesa CapsLock je nyní aktivní.

en: The Caps Lock key is now inactive.
cs: Klávesa CapsLock není aktivní.

en: The Scroll Lock key has been activated.
cs: Klávesa ScrollLock byla aktivována.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
cs: ScrollLock není aktivní.

en: Toggle Screen Reader On and Off
cs: Zapnout/vypnout čtení obrazovky

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
cs: Zpřístupnění

en: AltGraph
cs: Pravý Alt

en: Warning
cs: Varování

en: &When a gesture was used:
cs: &Použití gest:

en: Change Settings Without Asking
cs: Změnit nastavení bez dotazování

en: Show This Confirmation Dialog
cs: Zobrazit tento potvrzovací dialog

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
cs: Deaktivovat všechny AccessX funkce a gesta

en: Slow keys
cs: Pomalé klávesy

en: Bounce keys
cs: Zabránit vícenásobnému stisku kláves

en: Sticky keys
cs: Aktivovat klávesy do dalšího stisknutí

en: Mouse keys
cs: Klávesy myši

en: Do you really want to deactivate "%1"?
cs: Přejete si skutečně deaktivovat "%1"?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
cs: Přejete si skutečně deaktivovat "%1" a "%2"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
cs: Přejete si skutečně deaktivovat "%1", "%2" a "%3"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
cs: Přejete si skutečně deaktivovat "%1", "%2", "%3" a "%4"?

en: Do you really want to activate "%1"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1" a deaktivovat "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1" a deaktivovat "%2" a "%3"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1" a deaktivovat "%2", "%3" a "%4"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1" a "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1" a "%2" a deaktivovat "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1" a "%2" a deaktivovat "%3" a "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1", "%2" a "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1", "%2" a "%3" a deaktivovat "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
cs: Přejete si skutečně aktivovat "%1", "%2", "%3" a "%4"?

en: An application has requested to change this setting.
cs: Aplikace byla požádána o změnu těchto nastavení.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
cs: Tiskli jste klávesu Shift déle než 8 sekund nebo byla aplikace požádána o změnu těchto nastavení.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
cs: Stiskli jste klávesu Shift 5 krát za sebou nebo byla aplikace požádána o změnu těchto nastavení.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
cs: Stiskli jste %1 nebo byla aplikace požádána o změnu těchto nastavení.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
cs: Aplikace byla požádána o změnu těchto nastavení nebo jste použili kombinaci určitých gest.

en: An application has requested to change these settings.
cs: Aplikace byla požádána o změnu těchto nastavení.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
cs: Nastavení AccessX mohou být velmi užitečná pro uživatele s motorickými problémy a lze je nastavit v Nastavení systému KDE. Aktivovat a deaktivovat je můžete také pomocí klávesových gest.
    
    Pokud je nepotřebujete, zvolte "Deaktivovat všechny AccessX funkce a gesta".

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
cs: Byly povoleny pomalé klávesy. Nyní musíte každou klávesu stisknout několikrát, aby byla přijata.

en: Slow keys has been disabled.
cs: Pomalé klávesy byly vypnuty.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
cs: Vícenásobné opakování povoleno. Nyní budou klávesy po prvním stisknutí na určitou dobu neaktivní.

en: Bounce keys has been disabled.
cs: Vícenásobné opakování bylo povoleno.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
cs: Sticky klávesy byly povoleny. Nyní budou klávesy modifikátorů po stisknutí aktivní.

en: Sticky keys has been disabled.
cs: Sticky klávesy jsou zakázány.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
cs: Klávesy myši byly povoleny. Nyní můžete používat k ovládání myši číselnou klávesnici.

en: Mouse keys has been disabled.
cs: Klávesy myši byly zakázány.

en: Accessibility
cs: Zpřístupnění

en: Author
cs: Autor
