kcmkeyboard - en to cs translation catalogue (65 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
cs: Přepínač rozvržení klávesnice

en: Switch to Next Keyboard Layout
cs: Přepnout na následující rozvržení klávesnice

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
cs: Přepnout na naposled použité rozvržení klávesnice

en: Switch keyboard layout to %1
cs: Přepnout rozvržení klávesnice na %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
cs: Náhled klávesnice

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
cs: Vizualizace rozvržení klávesnice

[ctx: @title]
en: Key Bindings
cs: Klávesové zkratky

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
cs: Nastavit volby klávesnice

[ctx: @action:button]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
cs: Obnovit vybrané volby této skupiny

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
cs: Obnovit vybrané volby této skupiny

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
cs: Přidat rozvržení

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
cs: Krátký název rozvržení

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
cs: Zkratka:

[ctx: @action:button]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
cs: Nastavit přepínání…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
cs: Nastavit přepínání

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
cs: Klávesové zkratky

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
cs: Klávesové zkratky

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
cs: Přidat…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
cs: Přidat rozvržení

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
cs: Povolit

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
cs: Nastavit rozvržení

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
cs: NumLock při spuštění:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
cs: Zapnout

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
cs: Vypnout

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
cs: Ponechat nezměněné

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
cs: Opakování klávesy:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
cs: Opakování klávesy

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
cs: Prodleva:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
cs: Zpoždění opakování klávesy %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
cs: Rychlost:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
cs: Rychlost opakování klávesy %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
cs: %1 opakování/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
cs: opakování/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
cs: Testovací oblast:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
cs: Zde si můžete psaním otestovat nastavení

[ctx: @title:view]
en: Layouts
cs: Rozvržení

[ctx: @action:button]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
cs: Posunout rozvržení %1 výše

[ctx: @action:button]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
cs: Posunout rozvržení %1 níže

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: @action:button]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
cs: Odstranit rozvržení %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
cs: Volná rozvržení:

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
cs: hlavní rozvržení

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
cs: Zkratková klávesa změny rozvržení:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
cs: nebo

[ctx: @title]
en: Configure Switching
cs: Nastavit přepínání

[ctx: @title:group]
en: Behavior
cs: Chování

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
cs: Efekty přepínání rozvržení

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
cs: Všechna okna

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
cs: Všechna okna na současnou plochu

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
cs: Všechna okna aktuální aplikace

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
cs: Pouze současná okna

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
cs: Zobrazit vyskakovací okno OSD při změně rozložení

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
cs: Změnit rozvržení:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
cs: Přepnout na naposled použité rozvržení:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
cs: Staré zkratky

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
cs: Alternativní symboly:

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
cs[0]: %1 zkratka
cs[1]: %1 zkratky
cs[2]: %1 zkratek

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
cs: Žádné
