plasma-desktop - en to cs translation catalogue (53 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
cs: Zakázáno

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
cs: Nic

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
cs: Nic

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
cs: Levé tlačítko myši

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
cs: Pravé tlačítko myši

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
cs: Prostřední tlačítko myši

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
cs: Tlačítko pera %1

en: Default
cs: Výchozí

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Inverted Portrait
cs: Obrácené na výšku

en: Inverted Landscape
cs: Obrácené na šířku

en: All Screens
cs: Všechny obrazovky

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
cs: Vybrat činnost tlačítka

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
cs: Nedělat nic

en: Up:
cs: Nahoru:

en: Down:
cs: Dolů:

en: Speed:
cs: Rychlost:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
cs: Kliknutí levým tlačítkem myši

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
cs: Kliknutí prostředním tlačítkem myši

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
cs: Kliknutí pravým tlačítkem myši

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
cs: Tlačítko 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
cs: Tlačítko 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
cs: Tlačítko 3

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
cs: Kalibrace pera

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
cs: Upravit existující kalibraci

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
cs: Kalibrovat od začátku

[ctx: @action:button]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @action:button]
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Map to screen:
cs: Připojit na obrazovku:

en: Orientation:
cs: Orientace:

en: Not Applicable
cs: Nepoužitelné

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
cs: Uzamknout poměr stran

en: Resize the tablet area
cs: Změnit velikost oblasti tabletu

en: No drawing tablets found
cs: Nebyl nalezen žádný kreslicí tablet

en: Connect a drawing tablet
cs: Připojit grafický tablet

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
cs: Tabulka testů

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
cs: Zařízení:

[ctx: @title:tab]
en: Display
cs: Zobrazit

[ctx: @title:tab]
en: Pen
cs: Pero

en: Pad button %1:
cs: Tlačítko tabletu %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
cs: tlačítko tabletu %1

en: Left-handed mode:
cs: Režim pro leváka:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
cs: Povolit

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
cs: Režim:

[ctx: Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
cs: Pero

[ctx: Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
cs: Myš

en: Pen Pressure:
cs: Tlak pera:

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
cs: Rozsah tlaku:

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
cs: Probíhá kalibrace

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
cs: Kalibrovat

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
cs: Kalibrace není podporována

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
cs: Vyprázdnit
