plasma-desktop - en to cs translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
cs: Hodnota

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
cs: STISKNUTO

[ctx: @label Button state]
en: State
cs: Stav

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Game Controller
cs: Herní ovladač

en: Wheel
cs: Kolečko

en: Arcade Stick
cs: Arkádová páčka

en: Flight Stick
cs: Knipl

en: Dance Pad
cs: Taneční podložka

en: Guitar
cs: Kytara

en: Drum Kit
cs: Bicí souprava

en: Arcade Pad
cs: Arkádový ovladač

en: Throttle
cs: Plynová páka

en: Virtual
cs: Virtuální

en: Switch Left Joy-Con
cs: Přepínač levého Joy-Conu

en: Switch Right Joy-Con
cs: Přepínač pravého Joy-Conu

en: Switch Paired Joy-Con
cs: Přepínač párového Joy-Conu

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
cs: Tlačítko A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
cs: Tlačítko B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
cs: Tlačítko X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
cs: Tlačítko Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
cs: Tlačítko zpět

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
cs: Navigační tlačítko

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
cs: Startér

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
cs: Levý analog

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
cs: Pravý analog

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
cs: Levé ramenní tlačítko

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
cs: Pravé ramenní tlačítko

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
cs: Tlačítko nahoru na směrovém kříži

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
cs: Tlačítko dolů na směrovém kříži

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
cs: Tlačítko vlevo na směrovém kříži

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
cs: Tlačítko vpravo na směrovém kříži

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
cs: Různá tlačítka

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
cs: Tlačítko ovladače 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
cs: Tlačítko ovladače 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
cs: Tlačítko ovladače 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
cs: Tlačítko ovladače 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
cs: Tlačítko touchpadu

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Invalid button value
cs: Neplatná hodnota tlačítka

en: Not a controller
cs: Není ovladač

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
cs: Umožnit použití jako kurzor a klávesnice

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
cs: Umožnit herním ovladačům fungovat jako ukazovací a klávesnicová zařízení v Plasma a neherních aplikacích.<nl/><nl/>Hry mohou ovladač používat vždy.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
cs: Nebyl nalezen žádný herní ovladač

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
cs: Připojit drátový nebo bezdrátový ovladač

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
cs: Systém může automaticky přejít do režimu spánku nebo uzamknout obrazovku, když je ovladač v provozu. Zvažte jejich ruční blokování při používání ovladače nebo povolte automatické blokování tím, že povolíte použití jako kurzor a klávesnice.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
cs: Zařízení:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
cs: Typ zařízení:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
cs: Typ ovladače:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
cs: Typ připojení:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
cs: Levá pozice:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
cs: Pravá pozice:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
cs: Tlačítka:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
cs: Osy:
