kxkb - en to csb translation catalogue (19 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
csb: Przestôwi do pòstãpnégò ùstôwù klawiaturë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
csb: Òpisënk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
csb: &Model klawiaturë:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
csb: Tuwò mòżesz wëbrac mòdel klawiaturë. Nen nastôw nie zanôlegô òd Twòjégò ùstôwù klawiaturë ë tikô sã mòdelowi "hardwôrë", np. ôrtu na jaczi Twòjô klawiatura je zrobionô. Nowòczasny klawiaturë zwëkòwò mają dwa dodôwné klawisze ë zwóné są mòdelama "104-klawiszowima", co gwës mdze tim co chcesz, czej nie wiész jaczi ôrt klawiaturë môsz.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
csb: Jeżlë wëbierzesz pòlitikã przełączaniô "Programa" abò "Òkno", zmiana ùstôwù klawiaturë bãdze sã tikac blós aplikacëji abò òkna.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
csb: Pòlitika przełączaniô

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
csb: &Globalnô

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
csb: &Pùlt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
csb: &Programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
csb: Ò&kno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
csb: Skrodzëna dlô przełączaniô ùstôwów

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
csb: To je skrodzëna dlô przełączaniô ùstôwów przez X.org. Zezwôlô blós na zmieniwné skrodzënë.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
csb: Skrodzënë trzecy równi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
csb: To je skrodzëna dlô przełączaniô trzecy równi aktiwnégò ùstôwù (jeżlë taczi je) dlô X.org. Pòzwôlô blós na zmieniwné skrodzënë.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
csb: Alternatiwnô skrodzëna:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
csb: Awansowóné

en: Layout
csb: Ùstôw

en: Variant
csb: Wariant

en: Label
csb: Òpisënk
