kxkb - en to cy translation catalogue (12 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
cy: Newid i'r Cynllun Allweddell Nesaf

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
cy: Yma gallwch ddewis model bysellfwrdd. Mae'r gosodiad yma'n annibynnol o'r cyllun bysellfwrdd a cyfeiria at fodel y "caledwedd", h.y. y ffordd y gwnaed eich bysellfwrdd. Mae gan fysellfyrddau cyfoes a ddônt â'ch cyfrifiadur ddwy fysell ychwanegol fel rheol ac fe'i gelwir yn fodelau "104-bysyll", sef beth fyddwch eisiau mwy na thebyg, os nad ydych yn gwybod pa fath o fysellfwrdd sydd gennych.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
cy: Os dewiswch y polisi newid "Cymhwysiad" neu "Ffenestri", bydd newid cynllun y bysellfwrdd yn effeithio ar y cymhwysiad gweithredol neu'r ffenestr weithredol yn unig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
cy: Newid Polisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
cy: &Eang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
cy: &Ffenestr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
cy: Troi &ymlaen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
cy: &Gadael heb ei newid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
cy: &Cyfradd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
cy: Os y'i cynhelir, caniatâ'r dewisiad yma i chi osod yr oediad wedi iddo basio y bydd bysell wasgedig yn dechrau creu nôdau bysyll. Rheola'r dewisiad 'Cyfradd ailadrodd' amledd y nôdau bysyll hyn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
cy: Os y'i cynhelir, caniatâ'r dewisiad yma i chi osod y gyfradd y crëir nôdau bysyll tra fo bysell wedi'i gwasgu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
cy: &Oedi:
