kcminput - en to cy translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
cy: <h1>Llygoden</h1> Galluoga'r modwl yma i chi ddewis aml ddewisiadau ar gyfer y ffordd y mae'ch dyfais bwyntio'n gweithio. Gall eich dyfais bwyntio fod yn lygoden, yn bêl-drac, neu ryw galedwedd arall sydd â swyddogaeth tebyg.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
cy: &Cyffredinol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
cy: Os ydych yn llaw-chwith, efallai hoffech gyfnewid swyddogaethau'r botymau chwith a dde ar eich dyfais bwyntio drwy ddewis y dewisiad 'llaw-chwith'. Os oes gan eich dyfais bwyntio mwy na dau fotwm, dim ond ar y rhai chwith a dde bydd effaith. Er enghraifft, os oes gennych lygoden â tri botwm, nid oes effaith ar y botwm canol.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
cy: Trefn Botymau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
cy: Llaw &Dde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
cy: Llaw &Chwith

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
cy: Newid cyfeiriad y sgrolio am yr olwyn llygoden neu'r pedwerydd neu pumed botwm llygoden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
cy: Gwrthdro&i cyfeiriad sgrolio

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
cy: Uwch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
cy: Cyflymiad Pwyntydd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
cy: Trothwy pwyntydd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
cy: Cyfnod clic dwbl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
cy: Amser cychwyn llusgo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
cy: Pellter dechrau llusgo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
cy: Olwyn llygoden yn sgrolio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
cy: Y cyfnod hiraf (mewn milieiliadau) rhwng dau glic llygoden sy'n eu troi'n glic dwbl yw'r cyfnod clic dwbl. Os yw'r ail glic yn digwydd wedi'r cyfnod yma ar ôl y clic cyntaf, fe'u adnabyddir yn ddau glic arwahanol.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
cy: meil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
cy: Os gliciwch â'r llygoden (e.e. mewn golygydd aml-linell) a dechreuwch symud y lygoden o fewn yr amser dechrau llusgo, fe gychwynnir gweithred lusgo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
cy: Os gliciwch â'r llygoden a dechreuwch symud y lygoden o leiaf y pellter dechrau llusgo, fe gychwynnir gweithred lusgo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
cy: Os defnyddiwch olwyn llygoden, penna'r werth hon nifer y llinellau i sgrolio am bob symudiad o'r olwyn. Noder os yw'r rhif yma'n fwy na'r nifer o linellau yn y golwg, fe'i anwybyddir ac fe gaiff symudiad yr olwyn ei drin fel symudiad tudalen i fyny/i lawr.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
cy: &Symud pwyntydd â bysyll (ar y pad rhifol)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
cy: Oedi &cyflymiad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
cy: Cyfnod &ailadrodd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
cy: A&mser cyflymiad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
cy: Cyflymder &uchaf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
cy: &Proffil cyflymiad:

en: Mouse
cy: Llygoden
