kaccess - en to da translation catalogue (72 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Skift-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Shift key is now active.
da: Skift-tasten er nu aktiv.

en: The Shift key is now inactive.
da: Skift-tasten er nu inaktiv.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Ctrl-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Control key is now active.
da: Ctrl-tast er nu aktiv

en: The Control key is now inactive.
da: Ctrl-tast er nu inaktiv

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Alt-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Alt key is now active.
da: Alt-tasten er nu aktiv.

en: The Alt key is now inactive.
da: Alt-tasten er nu inaktiv.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Win-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Win key is now active.
da: Win-tasten er nu aktiv.

en: The Win key is now inactive.
da: Win-tasten er nu inaktiv.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Meta-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Meta key is now active.
da: Meta-tasten er nu aktiv.

en: The Meta key is now inactive.
da: Meta-tasten er nu inaktiv.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Super-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Super key is now active.
da: Super-tasten er nu aktiv.

en: The Super key is now inactive.
da: Super-tasten er nu inaktiv.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Hyper-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Hyper key is now active.
da: Hyper-tast er nu aktiv

en: The Hyper key is now inactive.
da: Hyper-tast er nu inaktiv.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Alt Gr-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Alt Graph key is now active.
da: Alt Gr-tasten er nu aktiv.

en: The Alt Graph key is now inactive.
da: Alt Gr-tasten er nu inaktiv.

en: The Num Lock key has been activated.
da: Num Lock-tasten er blevet aktiveret.

en: The Num Lock key is now inactive.
da: Num Lock er nu inaktiv.

en: The Caps Lock key has been activated.
da: Caps Lock-tasten er blevet aktiveret.

en: The Caps Lock key is now inactive.
da: Caps Lock er nu inaktiv.

en: The Scroll Lock key has been activated.
da: Scroll Lock-tasten er blevet aktiveret.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
da: Scroll Lock er nu inaktiv.

en: Toggle Screen Reader On and Off
da: Skift skærm

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Warning
da: Advarsel

en: &When a gesture was used:
da: &Da en gestus blev brugt:

en: Change Settings Without Asking
da: Ændr indstillinger uden at spørge

en: Show This Confirmation Dialog
da: Vis denne bekræftelsesdialog

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
da: Deaktivér alle AccessX's funktioner og gestusser

en: Slow keys
da: Langsomme taster

en: Bounce keys
da: Elastiske taster

en: Sticky keys
da: Klæbrige taster

en: Mouse keys
da: Musetaster

en: Do you really want to deactivate "%1"?
da: Ønsker du at deaktivere "%1"?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
da: Ønsker du at deaktivere "%1" og "%2"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
da: Ønsker du at deaktivere "%1", "%2" og "%3"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
da: Ønsker du at deaktivere "%1", "%2", "%3" og "%4"?

en: Do you really want to activate "%1"?
da: Ønsker du at aktivere "%1"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
da: Ønsker du at aktivere "%1" og deaktivere "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
da: Ønsker du at aktivere "%1" og at deaktivere "%2" og "%3"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
da: Ønsker du at aktivere "%1" og at deaktivere "%2", "%3" og "%4"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
da: Ønsker du at aktivere "%1" og "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
da: Ønsker du at aktivere "%1" og "%2" og at deaktivere "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
da: Ønsker du at aktivere "%1" og "%2" og deaktivere "%3" og "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
da: Ønsker du at aktivere "%1", "%2" og "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
da: Ønsker du at aktivere "%1", "%2" og "%3" og at deaktivere "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
da: Ønsker du at aktivere "%1",  "%2", "%3" og "%4"?

en: An application has requested to change this setting.
da: Et program har bedt om at ændre denne indstilling.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
da: Du holdt Skift-tasten nede i 8 sekunder eller også har et program bedt om at ændre denne indstilling.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
da: Du trykkede på Skift-tasten 5 gange i træk eller også har et program bedt om at ændre denne indstilling.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
da: Du trykkede på %1 eller også har et program bedt om at ændre denne indstilling.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
da: Et program har bedt om at ændre disse indstillinger, eller også brugte du en kombination af adskillige tastaturgestusser.

en: An application has requested to change these settings.
da: Et program har bedt om at ændre disse indstillinger.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
da: Disse AccessX-indstillinger behøves af nogle brugere der er bevægelseshæmmede og de kan indstilles i KDE's Systemindstillinger. Du kan også slå dem til og fra med standardiserede tastaturgestusser.
    
    Hvis du ikke behøver dem, kan du vælge "Deaktivér alle AccessX's funktioner og gestusser".

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
da: Langsomme taster er aktiveret. Fra nu af skal du holde hver tast nede et vist tidsrum inden den accepteres.

en: Slow keys has been disabled.
da: Langsomme taster er deaktiveret.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
da: Elastiske taster er aktiveret. Fra nu af blokeres hver tast et vist tidsrum efter den blev brugt.

en: Bounce keys has been disabled.
da: Elastiske taster er deaktiveret.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
da: Klæbrige taster er aktiveret. Fra og med nu, forbliver ændrignstaster aktive efter du har sluppet dem.

en: Sticky keys has been disabled.
da: Klæbrige taster er deaktiveret.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
da: Musetaster er aktiveret. Fra nu af kan du bruge nummertasterne på tastaturet til at styre musen.

en: Mouse keys has been disabled.
da: Musetaster er deaktiveret.

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Author
da: Forfatter
