joystick - en to da translation catalogue (40 entries)

en: Calibration
da: Kalibrering

en: Next
da: Næste

en: Please wait a moment to calculate the precision
da: Vent venligst et øjeblik for at beregne præcisionen

en: (usually X)
da: (sædvanligvis X)

en: (usually Y)
da: (sædvanligvis Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
da: <qt>Kalibreringen er ved at tjekke det værdiområde din enhed leverer.<br /><br />Flyt venligst <b>akse %1 %2</b> på din enhed til <b>minimums</b>positionen.<br /><br />Tryk på en vilkårlig knap på enheden eller klik på knappen 'Næste' for at fortsætte med næste skridt.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
da: <qt>Kalibreringen er ved at tjekke det værdiområde din enhed leverer.<br /><br />Flyt venligst <b>akse %1 %2</b> på din enhed til <b>center</b>positionen.<br /><br />Tryk på en vilkårlig knap på enheden eller klik på knappen 'Næste' for at fortsætte med næste trin.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
da: <qt>Kalibreringen er ved at tjekke det værdiområde din enhed leverer.<br /><br />Flyt venligst <b>akse %1 %2</b> på din enhed til <b>maksimums</b>positionen.<br /><br />Tryk på en vilkårlig knap på enheden eller klik på knappen 'Næste' for at fortsætte med næste trin.</qt>

en: Communication Error
da: Kommunikationsfejl

en: You have successfully calibrated your device
da: Det er lykkedes at kalibrere din enhed

en: Calibration Success
da: Kalibreringssucces

en: Value Axis %1: %2
da: Værdiakse %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
da: Den givne enhed %1 kunne ikke åbnes: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
da: Den givne enhed %1 er ikke et joystick.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få kernedriver-version for joystick enheden %1: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
da: Den nuværende kørende kernedriver version (%1.%2.%3) er ikke den dette modul blev oversat til (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få antal knapper for joystick enheden %1: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få antal akser for joystick enheden %1: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få antal kalibreringsværdier for joystick enheden %1: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få genoprette kalibreringsværdier for joystick enheden %1: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få initialisere kalibreringsværdier for joystick enheden %1: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
da: Kunne ikke få anvende kalibreringsværdier for joystick enheden %1: %2

en: internal error - code %1 unknown
da: intern fejl  - kode %1 ukendt

en: KDE Joystick Control Module
da: KDE Joystick kontrolmodul

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
da: KDE's Systemindstillinger-modul til at teste Joysticks

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
da: <h1>Joystick</h1>Dette modul hjælper med at tjekke om dit joystick virker rigtigt.<br />Hvis det giver forkerte værdier for akserne, kan du prøve at løse dette med kalibreringen.<br />Dette modul prøver at finde alle tilgængelige joystick-enheder ved at tjekke /dev/js[0-4] og /dev/input/js[0-4]<br />Hvis du har en anden enhedsfil, så indtast den i kombinationsfeltet.<br />Knapperne på listen viser knappernes tilstand på dit joystick, listen af akser viser de nuværende værdier for alle akser.<br />BEMÆRK: den nuværende Linux-enhedsdriver (Kernel 2.4, 2.6) kan kun autodetektere <ul><li>2-akse, 4-knap joystick</li><li>3-akse, 4-knap joystick</li><li>4-akse, 4-knap joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For detaljer kan du tjekke din Linux kilde/dokumentation/input/joystick.txt)

en: Device:
da: Enhed:

en: Show trace
da: Vis spor

en: PRESSED
da: NEDTRYKKET

en: Buttons:
da: Knapper:

en: State
da: Tilstand

en: Axes:
da: Akser:

en: Value
da: Værdi

en: Calibrate
da: Kalibrér

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
da: Ingen Joystick-enhed automatisk fundet på denne computer.<br />Tjek blev udført i /dev/js[0-4] og /dev/input/js[0-4]<br />Hvis du ved der er et tilsluttet, så indtast venligst den rigtige enhedsfil.

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
da: Det givne enhedsnavn er ugyldigt (indeholder ikke /dev).
    Vælg venligst en enhed fra listen eller
    indtast en nehedsfil såsom /dev/js0.

en: Unknown Device
da: Ukendt enhed

en: Device Error
da: Enhedsfejl

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
da: <qt>Kalibreringen er ved at tjekke præcisionen.<br /><br /><b>Flyt venligst alle akser til deres centerposition og rør så ikke mere ved dit joystick.</b><br /><br />Klik på OK for at starte kalibreringen.</qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
da: Genoprettede alle kalibreringsværdier for joystickenheden %1.
