kcmkded - en to da translation catalogue (20 entries)

en: Background Services
da: Baggrundstjenester

en: Failed to stop service: %1
da: Kunne ikke stoppe tjenesten: %1

en: Failed to start service: %1
da: Kunne ikke starte tjenesten: %1

en: Failed to stop service.
da: Kunne ikke stoppe tjenesten.

en: Failed to start service.
da: Kunne ikke starte tjenesten.

en: Failed to notify KDE Service Manager (kded5) of saved changed: %1
da: Kunne ikke give KDE Service Manager (kded5) besked om gemte ændringer: %1

en: <p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p> <ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul> <p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. You can also define whether services should be loaded at startup.</p> <p><b>Use this with care: some services are vital for Plasma; do not deactivate services if you  do not know what you are doing.</b></p>
da: <p>Dette modul tillader dig at få et overblik over alle plugin i KDE- dæmonen, også refereret til som KDE-tjenester. Generelt er der to typer tjenester:</p><ul><li>Tjenester der kaldes ved opstart</li><li>Tjenester der forspørges</li></ul><p>De sidste er kun anført af behagelighedsgrunde. Opstart-tjenester kan startes og stoppes. Du kan også definere om tjenester skal indlæses ved opstart.</p><p><b> Brug dette forsigtigt. Visse tjenester er vitale for Plasma. Deaktivér ikke tjenester hvis du ikke rigtigt ved hvad du gør.</b></p>

en: The background services manager (kded5) is currently not running. Make sure it is installed correctly.
da: Håndteringen af baggrundstjenester (kded5) kører ikke i øjeblikket. Kontrollér at den er installeret korrekt.

en: Some services disable themselves again when manually started if they are not useful in the current environment.
da: Nogle tjenester deaktiverer sig selv igen, når de startes manuelt, hvis de ikke er nyttige i det aktuelle miljø.

en: Some services were automatically started/stopped when the background services manager (kded5) was restarted to apply your changes.
da: Nogle tjenester blev automatisk startet/stoppet når håndteringen af baggrundstjenester (kded5) blev genstartet for at anvende dine ændringer.

en: All Services
da: Alle tjenester

[ctx: List running services]
en: Running
da: Kører

[ctx: List not running services]
en: Not Running
da: Kører ikke

en: Startup Services
da: Opstartstjenester

en: Load-on-Demand Services
da: Load-on-Demand tjenester

en: Toggle automatically loading this service on startup
da: Slå automatisk indlæsning af denne tjeneste ved opstart til/fra

en: Not running
da: Kører ikke

en: Running
da: Kører

en: Stop Service
da: Stop tjeneste

en: Start Service
da: Start tjeneste
