kcmkeyboard - en to da translation catalogue (58 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
da: Tastaturlayout-skifter

en: Switch to Next Keyboard Layout
da: Skift til næste tastatur-layout

en: Switch keyboard layout to %1
da: Skift tastaturlayout til %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
da: Tilføj layout

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
da: Søg…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
da: Genvej:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
da: Etiket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: KDE Keyboard Control Module
da: KDE kontrolmodul til tastatur

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
da: <h1>Tastatur</h1> Dette kontrolmodul kan bruges til at indstille tastaturparametre og -layouts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
da: Tastatur&model

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
da: Her kan du vælge en tastaturmodel. Denne indstilling er uafhængig af dit tastaturlayout og henviser til "hardware"-modellen, dvs. den måde dit tastatur er fremstillet på. Moderne tastaturer som leveres med din computer har normalt to ekstra knapper og kaldes "104-taster"-modeller, hvilket sandsynligvis er det du vil brugt, hvis du ikke ved hvilken type tastatur du har.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
da: Hvis du vælger "Program" eller "Vindue" som skiftepolitik, vil skift af tastaturlayout kun påvirke det aktuelle program eller vindue.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
da: Skiftepolitik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
da: &Skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
da: &Program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
da: &Vindue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
da: Genveje til skift af layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
da: Hovedgenveje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
da: Dette er en genvej til at skifte layouts som håndteres af X.org. Genveje som kun består af ændringstaster er tilladt.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
da: Genveje på 3. niveau:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
da: Dette er en genvej til et 3. niveau af det aktive layout (hvis det har et sådant) som håndteres af X.org. Genveje som kun består af ændringstaster er tilladt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
da: Alternativ genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
da: Dette er en genvej til at skifte layouts. Genveje som kun består af ændringstaster er ikke understøttet og det vil måske ikke virke under visse omstændigheder (f.eks. hvis en pop-op er aktiv eller fra pauseskærmen).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
da: Indstil layouts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
da: Reservelayouts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
da: Antal hovedlayout:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
da: &Indstil tastaturmuligheder

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
da: Ingen

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
da[0]: %1 genvej
da[1]: %1 genveje

[ctx: layout map name]
en: Map
da: Kort

en: Label
da: Etiket

en: Shortcut
da: Genvej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
da: Når en tast holdes nede:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
da: Vi&s accenterede og lignende tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
da: &Gentag tasten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
da: &Gør intet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
da: Testområde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
da: Muliggør test af tastaturgentagelse og lydstyrke for tastaturklik (glem ikke at anvende ændringerne).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
da: Hvis understøttet, tillader denne indstilling dig, at sætte status for NumLock efter opstart af Plasma.<p>Du kan konfigurere NumLock til at være slået til eller fra, eller indstille Plasma til ikke at sætte status for NumLock.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
da: NumLock ved opstart af Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
da: Slå &til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
da: Slå &fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
da: Efterlad uændret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
da: Hvis understøttet tillader denne indstilling dig at sætte forsinkelsen efter hvilken en tast der er trykket på vil begynde at generere tastekoder. Indstillingen af gentagelsesrate styrer frekvensen af disse tastekoder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
da: Hvis understøttet tillader denne indstilling dig at vælge raten ved hvilken tastekoder genereres mens en tast er trykket ned.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
da:  gentagelser/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
da: &Forsinkelse:

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
da: Forhåndsvisning af tastatur

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
da: Visualisering af tastaturlayout

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
da: Tastaturgeometrien kunne ikke indlæses. Dette indikerer normalt at den valgte mode ikke understøtter et specifikt layout eller variant af et layout. Dette problem vil sandsynligvis også forekomme, når du prøver at bruge denne kombination af model, layout og variant.
