kcminput - en to da translation catalogue (67 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
da: Forespørgsel af input-enheder mislykkedes. Åbn venligst dette indstillingsmodul igen.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
da: Kritisk fejl ved læsning af fundamentale enhedsinformationer for %1.

en: Pointer device KCM
da: KCM til pegeredskaber

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
da: Systemindstillinger-modul til håndtering af mus og trackballs.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
da: Ophavsret 2018 Roman Gilg

en: Developer
da: Udvikler

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
da: Fejl under indlæsning af værdier. Se logge for mere information. Genstart venligst dette konfigurationsmodul.

en: No pointer device found. Connect now.
da: Intet pegeredskab fundet. Tilslut det nu.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
da: Kan ikke gemme alle ændringer. Se logge for mere information. Genstart venligst dette konfigurationsmodul og prøv igen.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
da: Fejl under indlæsning af standardværdier. Nogle indstillinger kunne ikke sættes til deres standardværdier.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
da: Fejl under tilføjelse af ny tilsluttet enhed. Tilslut venligst igen og genstart dette konfigurationsmodul.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
da: Pegeredskab frakoblet. Lukkede indstillingsdialogen.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
da: Pegeredskab frakoblet. Ingen andre enheder fundet.

en: Device:
da: Enhed:

en: General:
da: Generelt:

en: Device enabled
da: Enhed aktiveret

en: Accept input through this device.
da: Acceptér input via denne enhed.

en: Left handed mode
da: Venstrehåndstilstand

en: Swap left and right buttons.
da: Skift mellem venstre og højre knap.

en: Press left and right buttons for middle-click
da: Tryk på venstre og højre knap for midterklik

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
da: Klik på venstre og højre knap samtidig sender midterknap-klik.

en: Pointer speed:
da: Markørhastighed:

en: Acceleration profile:
da: Accelerationsprofil:

en: Flat
da: Flad

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
da: Markøren bevæger sig samme afstand som musebevægelsen.

en: Adaptive
da: Adaptiv

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
da: Markørens vandringsafstand afhænger af musens bevægelseshastighed.

en: Scrolling:
da: Rulning:

en: Invert scroll direction
da: Vend rulleretning

en: Touchscreen like scrolling.
da: Rulning som på touchskærm.

en: Scrolling speed:
da: Rullehastighed:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
da: Langsommere

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
da: Hurtigere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
da: <h1>Mus</h1> Dette modul lader dig at vælge forskellige muligheder for den måde dit pegeredskab fungerer på. Dit pegeredskab kan være en mus, trackball eller en anden slags hardware, som udfører samme funktion.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
da: &Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
da: Hvis du er venstrehåndet, foretrækker du måske at skifte funktionerne af venstre og højre museknap på dit pegeredskab ved at vælge muligheden 'Venstrehåndet'. Hvis dit pegeredskab har mere end to knapper, er det kun de funktioner, som vedrører venstre og højre knap der ændres. Hvis du f.eks. har en mus med tre knapper, vil den midterste knaps funktion forblive uændret.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
da: Knappernes rækkefølge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
da: &Højrehåndet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
da: &Venstrehåndet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
da: Ændr retningen af rulning for musehjulet eller de 4. og 5. museknapper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
da: &Vend rullepolaritet om

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
da: Markørens acceleration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
da: Trækgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
da: Dobbeltklik-interval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
da: Træk-starttid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
da: Træk-startafstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
da: Musehjul ruller med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
da: <p>Denne indstilling lader dig ændre forholdet mellem afstanden som musemarkøren bevæges på skærmen og den relative bevægelse af den fysiske enhed selv (som kan være en mus, en trackball, eller et andet pegeredskab).</p><p> En høj accelerationsværdi fører til store bevægelser for musemarkøren, selvom du laver en lille bevægelse med den fysiske enhed. Et valg af en stor værdi kan føre til at musemarkøren flyver hen over skærmen og er svær at kontrollere.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
da: <p>Denne grænse er den mindste afstand musen kan bevæge sig før acceleration har nogen virkning. Hvis bevægelsen er mindre end denne grænse, vil musemarkøren bevæge sig som om accelerationen var sat til 1X.</p><p> Derfor vil der ved små bevægelser slet ingen acceleration være, hvilket giver dig en større grad af kontrol over musemarkøren. Med større bevægelser af den fysiske enhed, kan du bevæge musemarkøren hurtigt hen over skærmen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
da: Dobbeltklik-intervallet er den maksimale tid (i millisekunder) mellem to museklik som gør dem til et dobbeltklik. Hvis det andet klik sker senere end dette tidsinterval efter det første klik, så opfattes de som to forskellige enkeltklik.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
da:  msek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
da: Hvis du klikker med musen (f.eks. i en multilinje-editor) og begynder at trække musen indenfor denne starttid, vil en trækproces blive påbegyndt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
da: Hvis du klikker med musen og begynder at bevæge musen i en afstand af mindst træk-startafstanden, vil en trækoperation blive påbegyndt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
da: Hvis du bruger hjulet på en mus, så bestemmer denne værdi antallet af linjer der skal rulles for hver hjulbevægelse. Bemærk, at hvis dette tal er større end antallet af synlige linjer, vil det blive ignoreret og hjulbevægelsen vil blive behandlet som en side op/ned-bevægelse.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
da: Tastaturnavigation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
da: &Flyt mus med tastatur (det numeriske)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
da: &Accelerationstøven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
da: &Gentagelsesinterval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
da: Acceleration&tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
da: &Maksimumshastighed:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
da:  pixel/sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
da: Accelerations&profil:

en: Mouse
da: Mus

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
da: (c) 1997 - 2018 Muse-udviklerne

en:  pixel |  pixels
da[0]:  billedpunkt
da[1]:  billedpunkter

en:  line |  lines
da[0]:  linje
da[1]:  linjer
