desktop files - en to da translation catalogue (94 entries)

en: Location
da: Placering

en: Icons
da: Ikoner

en: Back
da: Tilbage

en: Files:
da: Filer:

en: Show all
da: Vis alle

en: Show matching
da: Vis dem der matcher

en: Hide matching
da: Skjul dem der matcher

en: File name pattern:
da: Filnavnsmønster:

en: File types:
da: Filtyper:

en: File type
da: Filtype

en: Description
da: Beskrivelse

en: Select All
da: Markér alle

en: Deselect All
da: Afmarkér alle

en: Panel button:
da: Panelknap:

en: Use a custom icon
da: Brugervalgt ikon

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
da: Vælg...

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
da: Ryd ikon

en: Arrangement:
da: Opstilling:

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Align left
da: Venstrejusteret

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Align right
da: Højrejusteret

en: Lock in place
da: Lås til stedet

en: Sorting:
da: Sortering:

[ctx: @item:inlistbox sort icons manually]
en: Manual
da: Manuel

[ctx: @item:inlistbox sort icons by name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @item:inlistbox sort icons by size]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @item:inlistbox sort icons by date]
en: Date
da: Dato

[ctx: @option:check sort icons in descending order]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @option:check sort icons with folders first]
en: Folders first
da: Mapper først

[ctx: whether to use icon or list view]
en: View mode:
da: Visningstilstand:

[ctx: @item:inlistbox show icons in a list]
en: List
da: Liste

[ctx: @item:inlistbox show icons in a grid]
en: Grid
da: Gitter

en: Icon size:
da: Ikonstørrelse:

[ctx: @label:slider smallest icon size]
en: Small
da: Lille

[ctx: @label:slider largest icon size]
en: Large
da: Stor

en: Label width:
da: Etiketbredde:

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Narrow
da: Smal

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Wide
da: Bred

en: Text lines:
da: Tekstlinjer:

en: When hovering over icons:
da: Når musen er over ikoner:

en: Show tooltips
da: Vis værktøjstips

en: Show selection markers
da: Vis markeringsfremhævning

en: Show folder preview popups
da: Vis pop-op med forhåndsvisning af mappe

en: Rename:
da: Omdøb:

en: Rename inline by clicking selected item's text
da: Omdøb indlejret ved at klikke på elementets tekst

en: Previews:
da: Forhåndsvisninger:

en: Show preview thumbnails
da: Vis miniaturer med forhåndsvisning

en: Configure Preview Plugins…
da: Indstil plugins til forhåndsvisning...

en: Show:
da: Vis:

en: Desktop folder
da: Desktop-mappen

en: Files linked to the current activity
da: Filer som er linket til den aktuelle aktivitet

en: Places panel item:
da: Element i panelet Steder:

en: Custom location:
da: Brugervalgt placering:

en: Type path or URL…
da: Angiv en sti eller en URL...

en: Title:
da: Titel:

en: None
da: Ingen

en: Default
da: Standard

en: Full path
da: Fuld sti

en: Custom title
da: Brugervalgt titel

en: Enter custom title…
da: Angiv en brugervalgt titel...

en: Rotate
da: Rotér

en: Open Externally
da: Åbn eksternt

en: Hide Background
da: Skjul baggrund

en: Show Background
da: Vis baggrund

en: Remove
da: Fjern

en: Preview Plugins
da: Plugins til forhåndsvisning

en: Configure Desktop and Wallpaper…
da: Indstil skrivebord og baggrundsbillede...

en: Select Folder
da: Markér mappe

en: &Refresh Desktop
da: &Genopfrisk skrivebord

en: &Refresh View
da: &Genopfrisk visning

en: &Empty Trash
da: &Tøm papirkurv

[ctx: Restore from trash]
en: Restore
da: Genskab

en: &Open
da: &Åbn

en: &Paste
da: &Indsæt

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: Sort By
da: Sortér efter

[ctx: @item:inmenu Sort icons manually]
en: Unsorted
da: Usorteret

[ctx: @item:inmenu Sort icons by name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @item:inmenu Sort icons by size]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @item:inmenu Sort icons by date]
en: Date
da: Dato

[ctx: @item:inmenu Sort icons in descending order]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @item:inmenu Sort icons with folders first]
en: Folders First
da: Mapper først

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Tiny
da: Minimal

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Very Small
da: Meget lille

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small
da: Lille

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small-Medium
da: Under medium

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Large
da: Stor

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Huge
da: Enorm

en: Align
da: Justér

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Left
da: Venstre

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Right
da: Højre

en: Show Previews
da: Vis forhåndsvisning

[ctx: @item:inmenu lock icon positions in place]
en: Locked
da: Låst
