plasma_applet_tasks - en to da translation catalogue (101 entries)

en: Appearance
da: Udseende

en: Behavior
da: Opførsel

[ctx: Over 9999 new messages, overlay, keep short]
en: 9,999+
da: 9.999+

en: General:
da: Generelt:

en: Mark applications that play audio
da: Markér programmer som afspiller lyd

en: Maximum columns:
da: Maks. kolonner:

en: Maximum rows:
da: Maks. rækker:

en: Always arrange tasks in rows of as many columns
da: Opstil altid opgaver i rækker af ligeså mange kolonner

en: Always arrange tasks in columns of as many rows
da: Opstil altid opgaver i kolonner af så mange rækker

en: Spacing between icons:
da: Afstand mellem ikoner:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
da: Lille

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
da: Stor

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch Mode
da: Skift automatisk til stor ved touch-tilstand

en: Group:
da: Gruppér:

en: Do not group
da: Gruppér ikke

en: By program name
da: Efter programnavn

en: Clicking grouped task:
da: Klik på grupperet opgave:

[ctx: Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
da: Kør igennem opgaver

[ctx: Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
da: Viser liste i tekstform

en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
da: Compositoren understøtter ikke at vise vinduerne side om side, så i stedet vises en liste i tekstform.

en: Combine into single button
da: Kombinér i en enkelt knap

en: Group only when the Task Manager is full
da: Gruppér kun når opgavelinjen er fuld

en: Sort:
da: Sortér:

en: Do not sort
da: Sortér ikke

en: Manually
da: Manuelt

en: Alphabetically
da: Alfabetisk

en: By desktop
da: Efter skrivebord

en: By activity
da: Efter aktivitet

en: Keep launchers separate
da: Hold programstartere adskilt

[ctx: Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
da: Klik på aktiv opgave:

[ctx: Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
da: Minimerer opgaven

en: Middle-clicking any task:
da: Midterklik på en opgave:

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
da: Gør intet

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
da: Lukker vindue eller gruppe

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
da: Åbner et nyt vindue

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
da: Minimerer/genskaber vindue eller gruppe

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
da: Slå gruppering til/fra

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
da: Bringer den til det aktuelle virtuelle skrivebord

[ctx: Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
da: Musehjul:

[ctx: Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
da: Kør igennem opgaver

en: Skip minimized tasks
da: Spring minimerede opgaver over

en: Show only tasks:
da: Vis kun opgaver:

en: From current screen
da: Fra den aktuelle skærm

en: From current desktop
da: Fra aktuelt skrivebord

en: From current activity
da: Fra aktuel aktivitet

en: That are minimized
da: Som er minimerede

en: When panel is hidden:
da: Når panelet er skjult:

en: Unhide when a window wants attention
da: Duk op når et vindue ønsker opmærksomhed

en: New tasks appear:
da: Nye opgaver dukker op:

en: To the right
da: Til højre

en: To the left
da: Til venstre

en: Places
da: Steder

en: Recent Files
da: Nylige filer

en: Actions
da: Handlinger

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
da: Forrige spor

[ctx: Start playback]
en: Play
da: Afspil

[ctx: Play next track]
en: Next Track
da: Næste spor

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
da: Genskab

en: Mute
da: Lydløs

en: Open New Window
da: Åbn nyt vindue

en: Move to &Desktop
da: Flyt til skrivebor&d

en: Move &To Current Desktop
da: Flyt &til aktuelt skrivebord

en: &All Desktops
da: &Alle skriveborde

en: &New Desktop
da: &Nyt skrivebord

en: Show in &Activities
da: Vis i &aktiviteter

en: Add To Current Activity
da: Føj til nuværende aktivitet

en: All Activities
da: Alle aktiviteter

en: Move to %1
da: Flyt til %1

en: &Pin to Task Manager
da: &Fastgør til opgavelinje

en: On All Activities
da: På alle aktiviteter

en: On The Current Activity
da: På den aktuelle aktivitet

en: Unpin from Task Manager
da: Frigør fra opgavelinje

en: More
da: Mere

en: &Move
da: &Flyt

en: Re&size
da: Ændr &størrelse

en: Ma&ximize
da: Ma&ksimér

en: Mi&nimize
da: Mi&nimér

en: Keep &Above Others
da: Hold over &andre

en: Keep &Below Others
da: Hold &under andre

en: &Fullscreen
da: &Fuldskærm

en: &Shade
da: &Skyg

en: Allow this program to be grouped
da: Tillad dette program at blive grupperet

en: &Close
da: &Luk

en: Activate %1
da: Aktivér %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
da: Slå lyden til på %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
da: Sæt %1 på lydløs

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
da: Juster lydstyrken for %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
da: På %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
da: Fastgjort til alle skriveborde

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
da: Tilgængelig på alle aktiviteter

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
da: Også tilgængelig på %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
da: Tilgængelig på %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
da[0]: %1 sted mere
da[1]: %1 steder mere

en: Recent Downloads
da: Nylige downloads

en: Recent Connections
da: Nylige forbindelser

en: Recent Places
da: Nylige steder

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
da: Glem nylige downloads

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
da: Glem nylige forbindelser

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
da: Glem nylige steder

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
da: Glem nylige filer
